مراسم رونمایی از کتاب «ماه‌بندان» با حضور سپهر خلجی، مسوول روابط عمومی دفتر مقام معظم رهبری و محمدرضا شهبازی، نویسنده کتاب انجام شد. خلجی گفت: کتاب دربردانده حاشیه‌نگاری‌های سفر مقام معظم رهبری است که جذابیت‌ها و لایه‌های پنهان سفرهای ایشان را به‌تصویر کشیده است.-
«ماه‌بندان» جذابیت‌های مردمی سفرهای مقام معظم رهبری است
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، مراسم رونمایی از کتاب «ماه بندان» نوشته محمدرضا شهبازی، سه‌شنبه (17 اردیبهشت‌ماه) با حضور سپهر خلجی، مسوول روابط عمومی دفتر مقام معظم رهبری و محمدرضا شهبازی، نویسنده کتاب در غرفه مرکز اسناد انقلاب اسلامی در شبستان مصلای تهران (محل برگزاری بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران) برگزار شد.

سپهر خلجی در این مراسم با قدردانی از زحمت‌های نویسنده کتاب گفت: برای این کار باید سه تشکر داشته باشم. نخست از نویسنده جوان کتاب، فردی متعهد و انقلابی که نخستین تجربه در نوشتن را با حاشیه‌نگاری سفر مقام معظم رهبری آغاز کرد. همچنین باید از اهالی خراسان شمالی که در این سفر حماسه آفریدند، قدردانی کنم. این حماسه به‌گونه‌ای بود که رهبر انقلاب در پیام نوروزی نیز از آن یاد کردند. سید محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مرکز اسناد انقلاب اسلامی نیز دیگرانی به‌شمار می‌روند که باید در این مراسم از آن‌ها یاد کرده و قدردانی کنم که در انتشار این اثر حمایت و پشتیبانی ویژه داشتند.

مسوول روابط عمومی دفتر مقام معظم رهبری بیان کرد: برنامه‌های مقام معظم رهبری در سفرها در بخش‌های مختلف خبری به مردم ارایه می‌شود اما همیشه بخشی از آن‌ها مغفول می‌ماند که این حاشیه‌نگاری‌ها آن‌ها را به‌تصویر می‌کشد. بخش عمده‌ای از اتفاق‌هایی که در سفرهای ایشان رخ می‌دهد در میان مردم است و این کتاب تلاش کرده تا خلاء موجود درباره این مساله را پر کند و این بخش جذاب دیدارهاست.

محمدرضا شهبازی، نویسنده کتاب هم در این مراسم با اشاره به کتاب‌هایی که پیش از این درباره سفرهای مقام معظم رهبری نوشته شده، گفت: «ماه‌بندان» هفتمین کتاب از سفرنامه‌های رهبر انقلاب به‌ شمار می‌رود که با محوریت حاشیه‌نگاری سفر رهبر معظم انقلاب به خراسان شمالی در مهر ماه سال 1391 تدوین شد. در این کتاب تلاش شده تا تغییر نگاهی نسبت به دیگر سفرنامه‌ها ایجاد شود و دقیقا حاشیه‌های سفر نوشته شود.

نویسنده کتاب ادامه داد: نکته مهم این کتاب نیز نگارش حاشیه‌ها بود که دور از کانون سفر و مکان‌هایی دیگر اتفاق می‌افتادند و الزاما نزدیک به رهبر انقلاب نبود. از سوی دیگر نمی‌خواستیم محدود به برنامه‌های رسمی سفر ایشان باشد. نوشته‌های کتاب از افرادی روایت می‌کند که مشغول فراهم کردن مقدمات سفر هستند و در گزارش‌ها و دیدارهای رسمی حضور ندارند اما همزمان با شور و شوق بسیار برای سفرها و اجرای برنامه‌ها تلاش می‌کنند.

وی با اشاره به این که «سوال‌هایی درباره ارتباط مردم با مقام معظم رهبری برایم وجود داشت که در این سفر به آن‌ها پاسخ داده شد» اظهار کرد: روزهای سفر مقام معظم رهبری بهترین فرصت برای درک عمق رابطه مردم با ایشان بود و انتشار آن‌ها در کتاب باعث می‌شود تا مخاطب نیز این فضا را لمس کند. همچنین در میان صحبت‌های مردم به نکته‌هایی برخورد کردم که علاوه‌بر نشان دادن رابطه قلبی مردم، علاقه و شوق دیدار با ایشان نیز موج می‌زند.

شهبازی درباره شیوه ارتباط با مردم و نحوه انتخاب آن‌ها برای روایت‌ گفت: انتخاب افراد کاملا اتفاقی و طبیعی بود و حتی صدای آن‌ها نیز ضبط نمی‌شد تا راحت حرف بزنند و در واقع آن‌ها شناختی از ما نداشتند و در گفت‌وگوها حرف‌های دلشان را بر زبان می‌آوردند. بخش‌بندی کتاب نیز براساس نام افرادی که با آن‌ها گفت‌وگو شده، صورت گرفته است.

بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تا 21 اردیبهشت ماه در مصلای امام خمینی(ره) برپاست.
کد مطلب : ۱۶۷۷۸۱
http://www.ibna.ir/vdch6qnzz23n-qd.tft2.html
گزارشگر :
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما