در بازدید از دهمین نمایشگاه بین‌المللی کتب کاربردی و دانشگاهی مطرح شد

اسماعیلی: با تمام توان از نمایشگاه‌های متعدد کتاب حمایت خواهیم کرد

سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز(یکم آذر) از دهمین نمایشگاه بین‌المللی کتب کاربردی و دانشگاهی بازدید کرد. وی در این بازدید از متولیان برپایی این نمایشگاه با وجود مشکلات فراوان حوزه نشر، قدردانی کرد و گفت: با تمام توان در حل این مشکلات تلاش می‌کنیم و برای برپایی نمایشگاه‌های متعدد کتاب از هیچ حمایتی دریغ نخواهیم کرد._
علی اسماعیلی
علی اسماعیلی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) علی اسماعیلی در این بازدید اظهار کرد: برپایی نمایشگاه بین‌المللی کتب کاربردی و دانشگاهی در افزایش سرانه مطالعه در میان مخاطبان خاص این نمایشگاه (دانشگاهیان) از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با اشاره به استقبال کم مخاطبان از این دوره از نمایشگاه کتب کاربردی و دانشگاهی افزود: باید تمهیدات لازم برای ایجاد انگیزه در مخاطبان با هدف حضور در این‌گونه نمایشگاه‌ها اندیشیده شود. به همین دلیل جلسه‌ای را با هدف حل مشکلاتی که زمینه‌های استقبال کم مخاطبان را فراهم کرده است برگزار خواهیم کرد.

سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنانش با بیان این‌که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ظرفیت‌های موجود برای حل مسایل مربوط به برپایی انوع نمایشگاه‌های کتاب استفاده خواهد کرد گفت: از مسوولان و متولیان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دعوت می‌کنیم برای آسیب‌شناسی مشکلات این دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتب کاربردی و دانشگاهی نیز در این جلسات شرکت کنند.

اسماعیلی عنوان کرد: تغییر معاونت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تقارن مشکلات به وجود آمده در این نمایشگاه با برنامه‌های بیستمین دوره هفته کتاب، نبود اطلاع‌رسانی خوب، مسایل مربوط به نرخ ارز و گمرک زمینه‌های تاخیر در حل مشکلات دهمین نمایشگاه بین‌المللی کتب کاربردی و دانشگاهی را فراهم کرده‌اند اما با هر مساله‌ای که به وجود می آید، نباید سریع به از بین بردن صورت مساله اقدام کرد بلکه باید برای از میان برداشتن موانع در مسیر ارتقای نشر ایران بیش از گذشته تلاش کرد.

وی با بیان این‌که پژوهش تکمیل‌کننده آموزش است افزود: همه دستگاه‌ها و مراکز پژوهشی مرتبط وظیفه دارند از این نمایشگاه که آغازی است برای تقویت بخش بین‌الملل نمایشگاه کتاب تهران حمایت کنند.

سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: خوشبختانه در بخش خصوصی اقدام‌هایی با هدف حل مسایل موجود در حوزه نشر صورت گرفته است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌یقین از این بخش حمایت خواهد کرد.

اسماعیلی با اشاره به سادگی دهمین نمایشگاه بین‌المللی کتب کاربردی و دانشگاهی گفت: در بازدید از این دوره از نمایشگاه متوجه تجمع بسیاری از کتاب‌ها در یک فضا شدم، در صورتی که این کتاب‌ها می‌توانستند در فضای باز تر نیز عرضه شوند.

وی عنوان کرد: دستگاه‌هایی که در حوزه کتاب فعالیت می‌کنند باید به جای در مرکز توجه قرار دادن جنبه اقتصادی، به جنبه فرهنگی موضوع توجه داشته باشند.

سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: از تمام نهادها و سازمان‌های ذیربط انتظار داریم تا همان‌طور که در هفته کتاب با معاونت فرهنگی وزارت ارشاد همکاری کردند، در برپایی هرچه بهتر این‌گونه نمایشگاه‌ها نیز با این معاونت تعامل داشته باشند تا در آینده نزدیک شاهد بهتر شدن فضای نمایشگاه‌های کتاب از نظر تعداد مخاطبان باشیم .

اسماعیلی در پایان با بیان این‌که نباید به کتاب نگاه مناسبتی داشت گفت: ترویج فرهنگ مطالعه در تمام روزهای سال از جمله سیاست‌های معاونت فرهنگی وزارت ارشاد محسوب می‌شود. این معاونت می‌کوشد تا مطالعه جزو فعالیت‌های روزمره افراد به شمار آید.
دهمین نمایشگاه بین‌المللی کتب کاربردی و دانشگاهی که به مدت چهار روز از 28 آبان تا یکم آذرماه در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، واقع در خیابان حجاب برگزار شده بود، امروز به کار خود پایان می‌دهد.
کد مطلب : ۱۵۵۰۷۸
http://www.ibna.ir/vdcd5k0fjyt0kz6.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما