علي شجاعي صايين، مدير عامل موسسه خانه كتاب، از برپايي مراسم نوزدهمین دوره جایزه کتاب فصل در ۲۰ اسفندماه سال جاری در استان فارس خبر داد. اين تصميم به پیشنهاد موسسه خانه کتاب و با تصویب معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اتخاذ شده و از این پس اين جايزه در سطح استان‌ها هم برگزار می‌شود./
علی شجاعی‌صایین
علی شجاعی‌صایین

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، علی شجاعی صایین مدیرعامل موسسه خانه کتاب با بیان این مطلب، ‌از برگزاری نوزدهمین دوره جایزه کتاب فصل در ۲۰ اسفندماه سال جاری در استان فارس خبر داد.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب درباره دلایل این تصمیم گفت: به دنبال برگزاری موفق جایزه گام اول در استان‌ها و همین‌طور جایزه دوسالانه خلیج فارس، پیشنهادی ارایه دادیم مبنی بر این‌که از هر چهار دوره جایزه کتاب فصل که در طول سال برگزار می‌شود دو دوره را در استان‌های دیگر (غیر از تهران) برگزار کنیم و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نیز از این پیشهاد استقبال کرد.

شجاعی صایین درباره برگزاری دور بعدی این جایزه در استان فارس گفت: در نوزدهمین دوره برگزاری جایزه کتاب فصل که ۲۰ اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد؛ استان فارس برای نخستین بار میزبان برگزاری این مراسم خواهد بود.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب، با بیان این‌که نوزدهمین دوره جایزه کتاب فصل که به بررسی آثار منتشر شده در پاییز سال ۹۰ اختصاص دارد، گفت: آثار نویسندگان در همه حوزه‌های موضوعی ازجمله کلیات، فلسفه و روان‌شناسی، دین، ‌علوم اجتماعی، زبان، علوم خالص، علوم کاربردی، هنر، ‌ادبیات، تاریخ و جغرافیا و کودک و نوجوان مورد بررسی و ارزیابی داوران قرار گرفته اند.

شجاعی صایین درباره فواید برگزاری مراسم جایزه کتاب فصل در  استان‌ها افزود: با برگزاری این مراسم در استان‌ها طبیعتا اطلاع‌رسانی و تبلیغات مناسب‌تری نسبت به جایزه کتاب فصل صورت خواهد گرفت ضمن این‌که حضور افراد برگزیده و شایسته تقدیر جایزه و نیز حضور دست‌اندرکاران، داوران و معاون فرهنگی در استان‌های دیگر، این امکان را فراهم می‌کند که نویسندگان آن استان‌ها در این مراسم حضور پیدا کنند و از این رهگذر، هم جایزه کتاب فصل از این موقعیت بهره‌ ببرند و هم ارتباط و تعاملی میان اهالی قلم و فرهنگ ایجاد شود.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب در پاسخ به سوالي مبنی بر این‌که «با برگزاری مراسم در دیگر استان‌ها آیا تغییری در روند برگزاری جایزه از نظر کمی و حضور بیشتر نویسندگان شهرستانی نیز صورت خواهد گرفت؟» گفت: هیچ ارتباطی بین برگزاری مراسم کتاب فصل با توسعه دامنه داوری وجود ندارد. قطعا اگر همه برنامه‌ها در تهران هم برگزار می‌شدند مثل هجده دوره پيش، آثار دوستان شهرستانی ما طبق روال گذشته داوری می‌شدند یعنی آثار همه نویسندگان چه نویسندگان تهرانی و چه نویسندگان شهرستانی صرفا بر اساس ویژگی‌های آثارشان داوری می‌شوند و برگزاری این مراسم در استان‌ها تنها به جهت بازتاب و انعکاس آن است.

شجاعی صایین همچنین درباره این‌که آیا احتمال تغییر آیین‌نامه این جایزه وجود دارد؟ گفت: این جایزه فعلا طبق روال سابق برگزار می‌شود و در نهایت ما در این زمینه تابع نظر هیات علمی هستیم یعنی اگر آنان تصمیمی بر تغییر و دگرگونی داشته باشند، طبیعتا آیین‌نامه به هیات امنای موسسه ارایه می‌شود و آنجا در این‌باره تصمیم می‌گیرند.

نوزدهمین دوره جایزه کتاب فصل ۲۰ اسفندماه سال جاری با حضور اهالی قلم و مدیران فرهنگی در استان فارس برگزار می‌شود.

کد مطلب : ۱۳۰۷۱۸
http://www.ibna.ir/vdchzvnz623nxqd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما