«آخرين مرد در برج» دومين رمان آراويند آديگا برنده جايزه بوكر از هندوستان، به تازگي منتشر شده است.\
روي جلد كتاب
روي جلد كتاب
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا) به نقل از تلگراف، اين نويسنده موفق هندي در دومين رمانش پس از «ببر سفيد» در كنار نبرد جديد و قديم هند همانطور كه خارج از يك بلوك آپارتماني در جريان است، مي‌پردازد. 

يك بلوك آپارتماني فراهم كننده فضايي است كه رمان نويس هندي «آراويند آديگا» براي خلق رمان جديد خود به آن نياز دارد. او در اين آپارتمان نه تنها يك شهر بلكه همه كشور را ترسيم مي‌كند. 

آراوايند آديگا كه براي نخستين رمانش با عنوان «ببر سفيد» برنده جايزه بوكر در سال 2008 شد، در اين كتاب قصد دارد نشان دهد كه چه اتفاقي مي افتد وقتي هند سالخورده با لرزش هاي جديد به تكان درآيد.
برخلاف رمان نخست او كه در دهلي نو مي‌گذشت، اين كتاب قلب اقتصادي كشور يعني بمبئي را مورد توجه قرار داده است. در اين رمان جامعه ويشرام متشكل از دو بلوك برج در «واكولا» است و زير خطوط پروازي هواپيمايي داخلي بمبئي قرار دارد. با اين حال، تنها مستاجران بلوك A هستند كه توجه آديگا را به خود جلب كرده‌اند. بيشتر آنها از زماني كه اين بلوك در دهه 50 قرن پيش ساخته شد، در آن ساكن بوده‌اند. نشت سقف، و حمله طبيعت خشن به پنجره‌ها مانع از اين نمي‌شود كه ساكنان نگراني به خود راه بدهند. آب اصلي ساختمان دو بار در روز ممكن است قطع شود و ديواره‌هاي نازك مانع حفظ حريم زندگي خصوصي است؛ با اين حال بيشتر مواقع قناعت ساده آنها موجب لذت بردن از همين زندگي مي شود.

اما به زودي دارمن شاه يك توسعه دهنده ملك كه با بيماري ريوي‌اش به عنوان سمبل فساد شناخته مي‌شود، از راه مي‌رسد. او قصد دارد هر دو برج را تخريب كند و به جاي آنها برج شانگهاي را به سبك گوتيك بسازد. اما او نيز بايد داستان زندگي خودش را بازگويد. او به ساكنان پيشنهاد مي‌كند كه با خريد ملكشان 210 هزار پوند براي هر يك بپردازد. در حالي كه دستمزد سالانه به طور متوسط در سال 500 پوند است. 

هر يك از ساكنان ساختمان از «اجواني» بنگاه دار محل تا «كودوا» مالك يك كافه و خانواده پوريس با پسر 18 ساله شان كه به سندروم داون مبتلاست، به پذيرش اين مساله مشتاق هستند. تنها «يوگش موتي» يك معم بازنشسته كه به عنوان «استاد» از او ياد مي‌شود، به اين مساله بي‌علاقه است. او كه اخيرا همسرش را از دست داده، و با مرك دخترش كه در سقوط از قطار پر از جمعيت رخ داده كاملا تنها شده، علاقه‌اي به داشتن يك زندگي جديد ندارد. 

همسايه هاي او كه توسط شانموگام دست چپ شاه تشويق مي‌شوند سعي دارند او را به انجام اين كار ترغيب كنند تا با فروش ملكش از خود گذشتگي بكند. به اين ترتيب دوستي ديرينه اين جماعت مانند بتني كه او را احاطه كرده در حال فرو ريختن است. 

در پايان هر دو گروه خشن، كثيف و بسيار غمگين هستند. در هر حال «آخرين مرد در برج» تصويرگر چهره متضاد بمبئي است كه با لحني كمدي و با به كارگيري طنزي تلخ بيان مي‌شود. 

آديگا چهارمين نويسنده هندي ست كه مثل آرونداتي روي و كران دسايي جايزه بوكر را به كشورش برده است. «ببر سفيد» او از زمان انتشار در سال 2008 تا كنون بيش از 150 هزار نسخه فروش را تجربه كرده است. 

«آخرين مرد در برج» نوشته آراويند آديگا در 421 صفحه به قيمت 99/17 پوند توسط انتشارات آتلانتيك منتشر شده است.
کد مطلب : ۱۰۶۸۷۳
http://www.ibna.ir/vdccmeqs12bqx48.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما