دكتر رضا شعباني در آيين يادبود زنده‌ياد منير قادري

كساني كه براي جاودانگي نام ايران مي‌كوشند هرگز نمي‌ميرند

دكتر رضا شعباني، استاد دانشگاه شهيد بهشتي در آيين يادبود زنده‌ياد منير قادري «معاون كتاب ماه تاريخ و جغرافيا» كه به كوشش موسسه خانه كتاب در سراي اهل قلم برگزار شد، گفت: كساني كه ايران را دوست دارند و براي اعتبار نام ايران مي‌كوشند هرگز نمي‌ميرند و يادشان همواره در خاطره‌ها جاودان مي‌ماند./
دكتر رضا شعباني در آيين زنده‌ياد منير قادري
دكتر رضا شعباني در آيين زنده‌ياد منير قادري
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، منير قادري، ويراستار و معاون كتاب ماه تاريخ و جغرافيا در آخرين روزهاي سال 89 كه از تهران عازم زادگاهش مشهد مقدس بود در يك سانحه رانندگي درگذشت و موسسه خانه كتاب مراسم يادبود وي را عصر چهارشنبه 17 فروردين با حضور خانواده وي، استادان دانشگاه، دوستان و همكارانش در سراي اهل قلم برگزار كرد.

دكتر رضا شعباني، چهره‌ ماندگار در هشتمين همايش مرکز همايش‌هاي بين‌المللي سازمان صدا و سيما، در آيين يادبود زنده‌ياد منير قادري گفت: سهم عمر دراز انسان‌ها اين است كه شاهد مرگ و مصيبت عزيزان خود باشيم و اين بسيار سخت است.

وي چكامه‌اي از اميرخسرو دهلوي را كه در رثاي فرزندش سراييده براي حاضران در جلسه خواند كه «دل زتن بردی و در جانی هنوز/ دردها دادی و درمانی هنوز...» و در ادامه سخنانش گفت: زنده‌ياد منير قادري با اين كه شاگرد من در دانشگاه نبود ولي مراتبي داشت كه برازنده اين شعر باشد.

وي افزود: قادري مكرر به من سر مي‌زد و مرتب مرا مي‌ديد. در سال 89 بيش از 3 بار در جلسه كتاب ماه تاريخ و جغرافيا از من دعوت شد كه بيايم و در بحث‌ها شركت داشته باشم. حسن عمل، صداقت، دلسوزي و مراقبت از مسووليت‌هاي وي مرا سر شوق مي‌آورد و با خود مي‌گفتم كه هيچ وقت خوشحال‌تر از زماني نيستم كه مي‌بينم كسي با انگيزه كار مي‌كند و خدمتي را به برازندگي انجام مي‌دهد. چيزي كه مرا رنج مي‌دهد بيكاري نسل جوان است.

وي همچنين در ادامه سخنانش گفت: جامعه ما يك عنصر فهيم و خدمت‌گذار را از دست داد. قادري فرزند وطن ماست و در طليعه سالي كه قرار داريم و دهه‌اي كه شروع كرده‌ايم، نشان مي‌دهد روزگار عزت زنان فرا رسيده است و اگر منير قادري زنده مي‌ماند در جامعه فضيلت زنان نقش بزرگي داشت. 

علي شجاعي‌صائين، مديرعامل موسسه خانه كتاب نيز ضمن تسليت به خانواده زنده‌ياد منير قادري، گفت: هنوز برايم سخت است باور اين واقعيت تلخ. به رغم اينكه حادثه مرگ جزو قطعي‌ترين حوادث روزگار ماست و هيچ كس در وقوع اين حادثه ترديد ندارد ولي شنيدن و باور اين خبر براي ما بسيار سخت بود.

وي افزود: خانه كتاب بيش از 4 سال با زنده‌ياد منير قادري كار كرد و به دليل ارتباطي كه با كتاب ماه تاريخ و جغرافيا داشتم با وي و حبيب‌الله اسماعيلي، سردبير كتاب ماه تاريخ و جغرافيا بيشتر ديدار و گفت‌وگو مي‌كردم و در جلساتي كه داشتيم گاه مخالفت‌ها و رد پيشنهاداتي مطرح مي‌شد ولي جز متانت در برخورد و سخت‌كوشي در كار و روحيه و اميد بالا چيزي از او نديدم و از همكاران نيز نشنيدم كه خاطره‌اي ولي اندك ناپسند از قادري به ياد داشته باشند.

شجاعي‌صائين يادآور شد: زنده‌ياد قادري فعاليت سختي را عهده‌دار بود زيرا انتشار يك ماهنامه علمي و جدي كه به صورت مستمر و منظم و با كيفيت مناسب منتشر مي‌شود كار ساده‌اي نيست، اگر چه گروهي از صاحب‌نظران اهل قلم با اين نشريه همكاري مي‌كردند اما حضور قادري تعيين‌كننده بود. وي علاوه بر كتاب ماه تاريخ و جغرافيا در نشست‌هاي علمي حضوري تأثيرگذار داشت و حاصل اين نشست‌ها در قالب كتاب‌هاي علمي وزين منتشر شد و باز حضور وي در انتشار اين كتاب‌ها نقشي اثرگذار داشت.

مديرعامل موسسه خانه كتاب گفت: در اين زمانه نمي‌توان كسي را پيدا كرد كه اطرافيانش گلايه‌اي از وي نداشته باشند ولي زنده ياد قادري در هر جا حضور مي‌يافت رضايت خاطر نيز وجود داشت و همواره نقش تأثيرگذاري داشت. باز هم به خانواده وي و دوستان و همكارانش تسليت مي‌گويم و اينكه در راه مشهد مقدس و امام رضا (ع) به رحمت ايزدي پيوسته است تسلاي خاطر خانواده و بازماندگانش است.

پيش از سخنراني حبيب‌الله اسماعيلي، برادر زنده‌ياد قادري از موسسه خانه كتاب و كتاب ماه تاريخ و جغرافيا براي برگزاري اين آيين يادبود سپاسگذاري كرد و  دلنوشته اي را در فراق خواهرش براي حاضران در جلسه قرائت كرد. همچنين خانم جعفري پژوهشگر فرهنگستان زبان و ادب فارسي، دلنوشته دوستانه‌اي را در فراق دوست و همكارش خواند.

سپس حبيب‌الله اسماعيلي، سردبير كتاب ماه تاريخ و جغرافيا گفت: هيچ وقت فكرش را نمي‌كردم روزي بيايد كه قرار باشد درباره منير قادري و فقدان نبودنش سخن بگويم. در اين 5 سالي كه با وي كار مي‌كردم همكاري بسيار عزيز، همراهي سختكوش و زحمتكش نه فقط براي من بلكه براي تك تك دوستان بود و همكاران كتاب ماه مي‌توانند شهادت دهند كه چون خواهري عزيز و مهربان هر جا مي‌توانست دستگير همه بود.

وي افزود: اگر كار اين مجموعه به جايي رسيد بدون ترديد و صادقانه مديون زحمات ايشان بود و فقدان وي ضايعه‌اي است دردناك، جانسوز و سخن‌سوز. نمي‌توانم بيش از اين توصيف كنم و اميدوارم كه در جوار رحمت حضرت حق و غفران الهي از نعمات خدواند سبحان بهره‌مند شود و به همه كساني كه زنده ياد منير قادري را مي‌شناختند عرض تسليت مي‌گويم و خواهانم كه ما را در غم خويش شريك بدانند.

اسماعيلي در پايان سخنانش همچنانكه مي‌گفت درگذشت قادري را باور ندارد، از زبان اخوان ثالث چكامه «دريچه‌» را براي حاضران خواند: «ما چون دو دريچه، رو به روي هم/ آگاه ز هر بگو مگوي هم/ هر روز سلام و پرسش و خنده/ هر روز قرار روز آينده/ نه مهر فسون، نه ماه جادو کرد/ نفرين به سفر، که هر چه کرد او کرد!»

زنده‌ياد منير قادري متولد دي ماه۱۳۵0 بود و دوره کارشناسي زبان آلماني و کار‌شناسي‌ارشد فرهنگ و زبان‌هاي باستاني خود را در دانشگاه تهران با معدل عالي و به‌عنوان دانشجوي ممتاز سپري کرد. او همزمان با تحصيل در دوره کار‌شناسي ارشد در گروه فرهنگ فارسي مرکز نشر دانشگاهي و سپس در گروه واژه‌گزيني فرهنگستان زبان و ادب فارسي مشغول به کار شد. همکاران قادري در هر دو مجموعه، شادابي و سختکوشي‌اش را به خاطر دارند و همواره از او به نيکي ياد مي‌کنند.

منير قادري از سال ۱۳۸۴ به کتاب ماه تاريخ و جغرافيا پيوست و تا آخرين ساعات قبل از سفر اخيرش، مشغول کارهاي مرتبط با آخرين شماره کتاب ماه تاريخ بود. در سال‌هاي اخير فعاليت کتاب ماه، نظم و انضباط کاري و رعايت آداب فعاليت در يک مجموعه فرهنگي که در نتيجه تلاش‌هاي مجدانه وي شکل گرفت، براي همه همکاران اين نشريه اعم از اعضاي هيات علمي و محققان و دانشجويان مرتبط با کتاب ماه آشکار شده بود.

قادري در مدت فعاليت فرهنگي ـ علمي خود علاوه بر مشارکت فعال در گروه واژه‌گزيني فرهنگستان، در پديد آمدن ۵0 شماره اخير کتاب ماه تاريخ و جغرافيا نقش تعيين کننده داشت. تاليف و ترجمه بيش از ۱۰ مقاله در حوزه‌هاي مختلف تاريخي و همکاري در انتشار پنج جلد کتاب از جمله آثار اوست.

مجموعه مقالات ۱۹۰۷، نقد تاريخي، جستارهايي در تاريخ تاريخ‌نگاري از جمله کتاب‌هايي است که وي در تدوين و تاليف آن نقش داشت. «کليميان و ارامنه در اسناد مجلس شوراي ملي» آخرين اثري است که وي در تدوين آن بسيار كوشيد. اين کتاب در آخرين مراحل انتشار است که به‌زودي و بعد از درگذشت جانسوز قادري منتشر مي‌شود. او در حوزه تاريخ اسلام نيز کتابي را از زبان آلماني به فارسي برگردانده بود که فرصت تدوين نهايي و انتشارش را نيافت.
کد مطلب : ۱۰۰۵۴۸
http://www.ibna.ir/vdcfjxdycw6dxta.igiw.html
گزارشگر : اناهید خزیر
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما