مدیرعامل موسسه پژوهشی میراث مکتوب درباره درگذشت خلیل مستوفی نوشت: فقدان او ضایعه بزرگی برای کشور به‌ویژه حوزه فرهنگ کتاب‌شناسی و نسخه‌شناسی است.
خلیل مستوفی استوانه قیمت‌گذاری نسخ خطی در کتابخانه مجلس بود
خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، اکبر ایرانی، مدیرعامل موسسه پژوهشی میراث مکتوب با ارسال یادداشت به ایبنا درگذشت خلیل مستوفی، نسخه‌شناس و مدیر کتاب‌فروشی مستوفی تسلیت گفت.  
 
متن این یادداشت به شرح زیر است:


«خلیل مستوفی کتاب‌شناس، نسخه‌شناس، مقوم کتاب‌های نادر و قیمت‌گذار برجسته نسخه‌های خطی کهن پارسی در سال ۱۳۲۰ در تبریز متولد شد.

پس از تحصیلات ابتدایی و متوسطه به تهران عزیمت کرد و از سال ۱۳۴۵ به‌طور رسمی کتابخانه مستوفی را تاسیس کرد. -آن زمان، انتشاراتی‌ها و کتاب‌فروشی‌ها به نام کتابخانه معروف بودند- او به لحاظ آشنایی و علاقه‌ای که به کتاب و نسخه‌های خطی داشت، مورد توجه شخصیت‌های برجسته‌ای چون؛ حسن تقی‌زاده، جلال‌الدین همایی و بدیع‌الزمان فروزانفر بود. این بزرگان به کتابفروشی مستوفی رفت‌و‌آمد داشتند و کتاب‌های نایاب را از او می‌خواستند. این کتابفروشی محل نشست و برخاست و گفت‌و‌گوهای فرهنگی بود.
 
بیشترین ارتباط و همنشینی خلیل مستوفی با عبدالحسین حائری، کتاب‌شناس، فهرست‌نگار و نسخه‌پژوه بود که بیش از ۴۰سال از محضر او در کتابخانه مجلس بهره می‌برد و خاطرات زیادی از آن مرحوم نقل می‌کرد.
 
در تمامی جلسات کارشناسی حوزه کتاب که در کتابخانه مجلس برپا می‌شد، حضور پیدا می‌کرد و یکی از اصلی‌ترین استوانه‌های قیمت‌گذاری در کتابخانه مجلس بود؛ البته با کتابخانه‌های دیگری چون کتابخانه ملی و کتابخانه آستان قدس رضوی همکاری می‌کرد. از میان 5 کارشناس نسخ خطی و قیمت‌گذاری نسخه‌ها، به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین افراد به‌لحاظ آشنایی طولانی‌مدت با فرهنگ مکتوب و نسخ خطی انتخاب می‌شد.

به‌لحاظ علاقه و شیفتگی به نسخه‌های کهن، چندین‌بار به هند سفر کرد و ضمن معرفی بسیاری از نسخه‌های خطی مرتبط با فرهنگ و ادب ایران، آن‌ها را تهیه کرده و به کتابخانه‌هایی چون آیت‌الله مرعشی نجفی، کتابخانه مجلس شورای اسلامی و کتابخانه ملی عرضه می‌کرد.
 
مستوفی علاوه بر کار کتاب‌شناسی، در دهه‌های اخیر به مقوله انتشار کتاب‌های نفیس نیز علاقه‌مند شد و 20عنوان کتاب منتشر کرد.
 
از لحاظ اخلاقی، مرد شریف، امانت‌دار، صادق، دقیق‌نظر و مودب بود. چندین‌بار در حوزه کتاب به‌عنوان کارشناس نسخ خطی جایزه دریافت کرد. فقدان او ضایعه بزرگی برای کشور به‌ویژه حوزه فرهنگ کتاب‌شناسی و نسخه‌شناسی است. 
 
خلیل مستوفی در حوزه نگهداری، حفظ نسخ خطی و جلوگیری از خروج این نسخه به خارج از ایران به‌عنوان سرمایه‌های فرهنگی کشور تلاش و سعی می‌کرد با قیمت‌گذاری‌های مناسب مانع از خروج این نسخه‌ها شود و حتی‌الامکان آن‌ها را در ایران حفظ کند؛ همچنین، مالکان نسخه‌های خطی را برای اهدای این آثار ملی به کتابخانه‌های ایران تشویق می‌کرد.
 
خلیل مستوفی در شناخت بیشتر تاریخ، فرهنگ و ادب ایران نقش به‌سزایی داشته و ضمن ارزیابی مسائل حوزه نسخه‌شناسی، زبان‌شناسی و ادبیات فارسی، زمینه پژوهش را برای پژوهشگران فراهم کرد.

نسل جوان ادامه‌دهنده راه او باشد. امیدوارم جامعه، شاهد حضور و پیدایش دانشمندان و متخصصانی باشد که در حوزه تفسیر و تحقیق نسخه‌های خطی تلاش می‌کنند. ان‌شاءالله امثال خلیل مستوفی در جامعه دوچندان شود تا نسخه‌های خطی در کشور بماند و بهتر و بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد.

نام و یادش ماندگار»
کد مطلب : ۲۸۷۵۵۰
http://www.ibna.ir/vdcenf8w7jh8vni.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما