مرتضی حاتمی، نویسنده ادبیات کودک و نوجوان، معتقد است سال‌ها از نامگذاری 18 تیرماه به عنوان روز ملی ادبیات کودک می‌گذرد اما اتفاق تازه‌ای در این حوزه رخ نداده است و انگار نه انگار که این روز، مناسبتی در تقویم ملی ماست، او در یادداشتی به این موضوع پرداخته است.
انگار نه انگار «ادبیات کودک» یک روز رسمی در تقویم ملی ماست
خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)- مرتضی حاتمی: ۱۸تیر به عنوان روز رسمی ادبیات کودک و نوجوان در کشور اعلام شده است. روزی که مقارن است با روز درگذشت مهدی آذریزدی نویسنده و بازنویس خوب کشورمان در سال ۱۳۸۸. مرحوم مهدی آذریزدی، نویسنده پیشکسوت ادبیات کودک و نوجوان ۱۸تیرماه سال ۸۸ در ۸۸ سالگی در بیمارستان آتیه‌ تهران دارفانی را وداع گفت و در حسینیه‌ خرمشاه یزد در نزدیکی محل زندگی‌اش به خاک سپرده شد. به همین خاطر ۱۸ تیر را به عنوان روز ادبیات کودک و نوجوان نام گذاری کرده‌اند.
 
این که در تقویم ملی، روزی را به نام روز ادبیات کودک و نوجوان نامگذاری کرده‌اند، اتفاق خوب و ارزشمندی است و نشان از اهمیت این روز دارد و نگاه‌های کنجکاو به سمت و سوی زنده‌یاد مهدی آذریزدی و کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» می‌رود.
 
روز ادبیات کودک و نوجوان که با فوت آقای آذریزدی شکل گرفته، همه با آثار و تلاش‌های او در حوزه بازنویسی و بازآفرینی از ادبیات کلاسیک برای کودکان و نوجوانان آشنا هستند، اما نکته اساسی آن که همه اهالی قلم و نویسندگان و ... به این روز چشم دوخته‌اند که چه اتفاق تازه و قابل توجهی خواهد افتاد. چند سالی است که  این روز هم می‌گذرد و اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد. انگار نه انگار که این روز، روزی دیگر در تقویم ملی ماست و ادبیات کودک و نوجوان دارای روزی رسمی در تقویم ملی هستند.
 
بهتر است که برنامه‌هایی کلان، هدفمند و با بهره‌گیری از خردجمعی نویسندگان و شاعران و مؤلفان ادبیات کودک و نوجوان در این روز شکل گیرد و جریانی تازه و خلاق و مؤثر مدیریت شود. زیرا قابلیت‌ها و پتانسیل‌های غنی برای ارائه وجود دارد. در این روز ملی همه فارغ از دغدغه‌های شخصی و فردی، با همکاری و تعامل در رشد و بالندگی و اعتلای ادبیات کودک و نوجوان تلاتش شود و این که تنها توجه به رشد و بالندگی ادبیات کودک و نوجوان را تنها در روز ۱۸ تیر خلاصه نشود و در طول سال برای ارتقای این ادبیات همت و برنامه‌ریزی انجام شود و آخر آن که دغدغه‌های صنفی و معیشتی اهالی قلم در این حوزه را هم مورد توجه قرارگیرد.
 
خوشبختانه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در معرفی این روز و شخصیت نویسندگان و مؤلفان ادبیات کودک و نوجوان و شخص زنده یاد مهدی آذریزدی تلاش‌های خوب و مؤثری داشته‌اند و امیدوارم سایر نهادهای فرهنگی دولتی و خصوصی نیز در این امر همت و تلاش داشته باشند و به قدر وسع و توان بکوشند.
 
فراموش نکنیم که تقویت انگیزه‌های مؤلفان ادبیات کودک و نوجوان در تولید آثار فاخر و توجه به حقوق معنوی و مادی آنان، رابطه‌ای مستقیم و تأثیرگذار در علاقه‌مند کردن کودکان و نوجوانان به خواندن کتاب دارد و همین علاقه‌مندی موجب بالارفتن سرانه مطالعه در جامعه می‌شود و مخاطبان کتاب‌های کودکان و نوجوان مخاطبان آینده ادبیات بزرگسال خواهند بود و همین رفتار فرهنگی، موجب اعتلا و بالندگی فرهنگ عمومی جامعه خواهد شد.
 
کد مطلب : ۲۷۷۷۹۳
http://www.ibna.ir/vdccomqi12bqmm8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما