میرجلال‌الدین کزازی در یادداشتی که به مناسبت درگذشت استاد خلیل خطیب‌رهبر به ایبنا ارسال کرده‌ نوشته‌ است: خلیل خطیب‌رهبر شخصیتی برجسته و نامدار و استاد زبان و ادبیات فارسی است که در گذشت او مایه دریغ و اندوه همه دوستداران فرهنگ و ادب ایران زمین است. درگذشت او را به همه دوستداران ادب و فرهنگ ایران غم‌مباد می‌گویم.
میرجلال‌الدین کزازی
میرجلال‌الدین کزازی
خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)-میرجلال‌الدین کزازی: یکی از ویژگی‌های برجسته در کارنامه پژوهشی این استاد روانشاد باریک‌بینی و ژرف‌کاوی او بود. به ویژه او در میان زمینه‌های گوناگون در زبان و ادب پارسی به دستور زبان گرایش داشت.
 
خلیل خطیب‌رهبر اگر متنی را برمی‌رسید و می‌گزارد بخشی از گزارش او به این زمینه بازمی‌گشت. می‌توانم از گلستان سعدی به عنوان نمونه‌ای از گزارش‌هایی که او در ساختارهای ادب پارسی نوشته است یاد کنم که روانشاد خطیب‌رهبر پانوشت‌هایی پردامنه بر متن گلستان در چاپی که از آن به دست داده است نوشته است.
 
افزون بر این روانشاد خطیب‌رهبر استادی بود که دانشجویان زبان و ادب پارسی هم از دانش وی هم از نکته‌هایی موشکافانه که در سروده‌ها و نوشته‌های پارسی می‌یافت و با دانشجویان درمیان می‌نهاد بهره می‌بردند. یکی دیگر از ویژگی‌های روانشاد خطیب‌رهبر آن بود که تنها به کار آموزش و پژوهش بسنده نمی‌کرد.
 
ایشان سالیانی بسیار دبیر و سرپرست انجمنی ادبی بود که استادان، دانشگاهیان و سخنواران به پاس نام وی در آن گرد می‌آمدند و سروده‌های خود را برمی‌خواندند. یکی از ویژگی‌های ارزشمند در این انجمن آن بود که این استاد روانشاد بی هیچ پرده و پروا این سروده‌ها را برمی‌رسید، نقد می‌کرد و می‌کوشید که انجمن تنها جای برای شعرخوانی نباشد و سخنوران نوآمده هم اگر سستی‌ها و کاستی‌هایی در سروده‌هایشان هست بتوانند آن‌ها را از رهگذر این انجمن بشناسند و در زدودن آن‌ها از سروده‌هایشان بکوشند.
 
من برای استاد زنده‌یاد پایگاه بلند در مینوی برین از درگاه دادار آرزو دارم. درگذشت او را به همه دوستداران ادب و فرهنگ ایران غم‌مباد می‌گویم.   
 
 
کد مطلب : ۲۱۷۷۰۷
http://www.ibna.ir/vdcbgzb5zrhb8zp.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما