مدير انتشارات سپیده باوران مشهد از انتشار كتاب «نقش تمدن اسلامی در رنسانس عقلی اروپا» تاليف تکتم آزاد با همکاری علیرضا آزاد خبر داد و از این اثر به عنوان حرکتی در راستای جریان‌شناسی اندیشه­ها يادكرد.\
تصوير كتاب
تصوير كتاب
 عابس قدسی در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) اظهار داشت: اين اثر ابعاد تأثیر تمدن اسلامی بر اروپاییان را در زمینه علوم عقلی و نقش آن در بیداری و رنسانس عقلی اروپا در سده‌های میانه بررسي مي‌كند. 

وي توجه به برخی از شاخصه‌های تمدن اسلامی و زمینه‌های رشد و شکوفایی آن را از جمله مباحث اين كتاب برشمرد و گفت: بررسي وضعیت علمی و فرهنگی اروپا در قرون وسطی در راستاي زمینه لازم برای مقایسه بهتر این دو تمدن از ديگر اقدامات اين پژوهش‌اند. 

قدسي اشاره‌ای کوتاه به اصل تعامل تمدن‌ها در طول تاریخ، تأثیر و تأثر اندیشه‌ها و توجه به برخی از علل و اسباب نقش‌آفرینی تمدن اسلامی در بیداری اروپا را از ديگر مباحث اين نوشتار ياد كرد و بيان داشت: مهم­ترین حوزه‌های نقش‌آفرینی تمدن اسلامی در رنسانس عقلی اروپا از ديگر نكات مهمي است كه در اين دسته از پژوهش‌ها بايد به آنها توجه كرد. نويسندگان اين اثر در این راستا، تأثیر فلسفه و الهیات اسلامی در افکار و اندیشه‌های فلاسفه و الهیون اروپایی را ارزيابي كرده‌اند.
 
وي تبيين تأثیر آراء فیلسوفان اسلامی به ویژه ابن­رشد، ابن­سینا، کندی، غزالی و فارابی بر فیلسوفان اروپایی در بحث رابطه عقل و وحی را از جمله اقدامات پژوهشي اين كتاب خواند و توضيح داد: توجه به ادله موافقان و مخالفان ورود فلسفه اسلامی در مجامع علمی اروپایی از ديگر موضوعاتي‌اند كه مخاطبان اين اثر با آن آشنا مي‌شوند. اين كتاب همچنين نگاه گذرایی به تأثیر نظریات دانشمندان اسلامی نظیر خوارزمی و ابن هیثم بر دانشمندان اروپایی در زمینه ریاضیات و نجوم که در ارتباط تنگاتنگی با علوم عقلی بوده‌اند، دارد.

مدير انتشارات سپیده باوران مشهد معتقد است: این اثر را می­توان حرکتی در راستای جریان­شناسی اندیشه­ها به شمار آورد چرا كه نویسنده سعی دارد با بهره­گیری از منابع تاریخی و فلسفی، تأثیر آراء و اندیشه­های فیلسوفان و اندیشمندان اسلامی بر متفکران مغرب زمین را تحلیل و ارزیابی كند و نقش آن­ها را در ایجاد زمینه­های رنسانس عقلی اروپا نشان دهد. 

كتاب «نقش تمدن اسلامی در رنسانس عقلی اروپا» را نشر سپیده باوران مشهد در واپسین روزهای پاییز 89 منتشر و روانه بازار نشر كرده است.
کد مطلب : ۹۱۵۸۶
http://www.ibna.ir/vdciqwa3.t1azv2bcct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما