انتشارات سمت، دستور زبان فارسي (واژگان و پيوندهاي ساختي) نوشته مهدي مشكوةالديني را براي دومين بار منتشر کرد.
دستور زبان و كمينه‌گري
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) اين كتاب به بررسي و توصيف ويژگي‌هاي دستوري و صرفي و پيوندهاي ساختي دسته واژه‌ها و روابط ساختي جمله در زبان فارسي مي‌پردازد. 

نگارنده در پيشگفتار كتاب آورده است: در اين كتاب، توصيف‌هاي دستوري بر پايه «نظريه اصل‌ها و عامل‌هاي ساختي و كمينه‌گري» ارائه شده است. نظريه ياد شده به ويژه از سال 1993، با فرض اصل‌ها با ويژگي‌هاي دستوري همگاني زبان انسان و نيز عامل‌ها يا پيوندها و آرايش‌هاي ساختي واژه‌ها در گروه‌ها و همچنين پيوند گرو‌ه‌ها در جمله شكل گرفته و گسترش يافته است. در همين حال در آن نظريه، فقط كمترين كاركردهاي دستوري لازم و مناسب براي توصيف ساخت جمله در نظر گرفته شده است. اين نظريه از جانب نوام چامسكي، زبان‌شناس معاصر امريكايي و زبان‌شناسان پيرو او ارائه شده و همچنان در حال گسترش است. تاكنون برخي زبان‌هاي شناخته شده بر پايه نظريه دستوري «اصل‌ها و عامل‌ها» بررسي و توصيف شده است. بر پايه نظريه ياد شده، درباره بخش‌هاي گوناگون دستور زبان فارسي، بررسي‌ها و پژوهش‌هاي سودمندي انجام شده است. بي‌شك، بررسي و توصيف دستور زبان فارسي بر پايه نظريه ياد شده به بهتر شناخته شدن آن به طور موثر كمك خواهد كرد. كتاب حاضر نيز پژوهشي در اين زمينه محسوب مي‌شود. 

اين كتاب مشتمل بر شانزده فصل مي‌باشد كه عبارتند از: واژگان، مفاهيم و ارتباط زباني، واحدهاي دستوري، واژگان و ساخت‌واژه فارسي، اسم، فعل، پايه فعل، فعل‌هاي پيوندي، صفت و قيد، حرف اضافه، پيوندهاي ساختي گروه، گروه اسمي، گروه فعلي، گروه صفتي، گروه قيدي و گروه حرف اضافه‌اي، ضمير، حرف نشانه «را» و جمله. 

مشكوةالديني، در مورد نگارش اين كتاب گفته است: مطالب اين كتاب تا حد ممكن به بيان روشن و ساده ارائه شده تا علاوه بر پژوهشگران و استادان آشنا به مسائل زبان‌شناسي و دستور زبان فارسي، ديگر علاقه‌مندان به مطالعه و بررسي در زمينه دستور زبان فارسي و زبان‌شناسي نيز بتواند از آن بهره‌مند شوند. 

دكتر مهدي مشكوةالديني، دكتراي زبان‌شناسي، استاد و عضو هيات علمي دانشگاه فردوسي مشهد است، پيش از اين، تاليف كتاب‌هاي متعددي را بر عهده داشته است كه از آن جمله مي‌توان به «توصیف و آموزش زبان فارسی»، «سیر زبان‌شناسی»، «دستور زبان فارسی بر پایه نظریه گشتاری» و «ساخت آوایی زبان» اشاره كرد.

گفتني است، دكتر مشكوة الدينى، عضو پيوسته انجمن زبان‌شناسى آمريكاست. او همچنين عنوان استاد نمونه كشورى وزارت علوم، تحقيقات و فناورى را در سال ۱۳۸۴ كسب كرد و موفق به دريافت گواهينامه تقدير كيفيت عالى و ممتاز آموزش سال 2003 از دانشگاه چارلز پراگ شد.

دستور زبان فارسي (واژگان و پيوندهاي ساختي) در 260 صفحه و قطع وزیری به بهاي ١٨٠٠٠ريال توسط انتشارات سمت وارد بازار كتاب شده است.
کد مطلب : ۹۰۸۴
http://www.ibna.ir/vdcc.4qoa2bqx0la82.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما