هفدهمين مجلد از مجموعه تقويم تاريخ دفاع‌مقدس با عنوان "حماسه شياكوه" منتشر شد. اين اثر حوادث جنگ تحميلي عراق عليه ايران در دي ماه سال 1360 را به صورت روزشمار دربردارد.\
جلد هفدهم تقويم تاريخ دفاع‌مقدس منتشر شد
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا) سعيد پورداراب و فرهاد بهروزي در اين اثر با استفاده از گزارش‌هاي نوبه‌اي عملياتي و اطلاعاتي، اسناد و مدارك، كتاب‌هاي منتشر شده و اخبار رسانه‌ها، به حوادث دي‌ماه 1360 در جبهه‌هاي جنوب و غرب كشور و مقابله 2 جانبه با ارتش متجاوز صدام و گروهك‌هاي ضدانقلاب پرداخته‌‌اند و اين مجلد تقويم تاريخ دفاع‌مقدس را در قالب روزشمار تدوين كرده‌اند. 

مهم‌ترين اتفاق مورد نظر هفدهمين مجلد از مجموعه تقويم تاريخ دفاع‌مقدس، عمليات مطلع‌الفجر است كه 27 روز ادامه پيدا كرد و در نتيجه اين عمليات، ارتفاعات شياكوه به تصرف نيروهاي ايران درآمدند. 

در صفحه 67 اين كتاب كه بخشي از حوادث روز سوم دي ماه 1360 را دربر دارد، به نقل از يوسف‌علي كريم‌زاده، سرباز وظيفه آن دوران آمده است: "در شب عاشورا به پاس خون حسين‌(ع) تكبير سر داديم و از دهانه تفنگ‌هاي خود آتش شديدي به دشمن گشوديم، آن‌ها بيشتر از آتش ما، از تكبير ما مي‌ترسيدند و ديوانه‌وار شليك مي‌كردند."

در كتاب "حماسه شياكوه" از 28 سند، شامل اطلاعيه‌هاي شماره 737 تا 765 ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران استفاده شده است.

هفدهمين مجلد از مجموعه تقويم تاريخ دفاع‌مقدس در قطع وزيري و 616 صفحه و با شمارگان 2000 نسخه و بهاي 83 هزار ريال توسط مركز اسناد انقلاب اسلامي به چاپ رسيده است.
کد مطلب : ۹۰۶۸۱
http://www.ibna.ir/vdcdf90n.yt0zj6a22y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما