«جادوگر بي‌كار» فقط براي خواندن نيست. اين كتاب براي‌تان كار درست مي‌كند. وقت خواندن آن قلم و كاغذ را آماده كنيد و خودتان براي هر داستان پايان دلخواه‌تان را بنويسيد. اين يعني هم يك كتاب خريده‌ايد و هم مفت و مجاني در يك كارگاه نويسندگي شركت كرده‌ايد.
جادوگر بی‌كار و آموزش نويسندگی
ايبنا نوجوان: «جادوگر بی‌کار» مجموعه‌ای از 10 داستان است که هرکدام سه پایان دارند. «جانی رُداری» نویسنده‌ی ایتالیایی این کتاب، تحقیقات زیادی درباره‌ی مسائل آموزشی کودکان و نوجوانان انجام داده بود و همیشه در کتاب‌هایش خواننده‌ی نوجوان خود را در فضایی تخیلی - افسانه‌ای بر سر چند راهی قرار می‌داد تا به او یادآور شود انسان در زندگی واقعی همیشه و هر لحظه در مقابل راه‌های مختلف قرار می‌گیرد و باید بهترین و انسانی‌ترین راه را انتخاب کند. 

«رُداری» در مقدمه‌ی این کتاب می‌گوید: «این یک کتاب معمولی نیست، زیرا هر قصه‌ی آن دارای
سه پایان است. در حقیقت این کتاب وسیله‌ای است برای بازی کردن. ابتدا قصه را می‌خوانید و تصویر مربوط به آن را با دقت نگاه می‌کنید، سپس پایانی را که از نظر شما منطقی‌تر است انتخاب می‌کنید. امکان دارد شما از هیچ‌کدام از پایان‌ها خوشتان نیاید. در این صورت باید دست به کار شوید و پایانی برای آن قصه بنویسید یا تصویر دیگری بکشید.»

نویسنده در آخر کتاب نوشته است که کدام‌یک از سه پایان را دوست دارد. اگر دستور «رُداری» را انجام دهید معلوم می‌شود که قدرت تخیل کدام یک از شما قوی‌تر و پایان یا تصویر کدام یک بهتر و جالب‌تر است و نگاه چه کسی به نگاه نویسنده نزدیک‌تر. 

«جادوگر بي‌كار» فقط براي خواندن نيست. اين كتاب براي‌تان كار درست مي‌كند. وقت خواندن آن قلم و كاغذ
را آماده كنيد و خودتان براي هر داستان پايان دلخواه‌تان را بنويسيد. اين يعني هم يك كتاب خريده‌ايد و هم مفت و مجاني در يك كارگاه نويسندگي شركت كرده‌ايد.

«جادوگر بی‌کار» را «مهناز صدری» ترجمه کرده و «مهسا منصوری» تصویرگر آن بوده است. این کتاب را انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای گروه‌های سنی «ج» و «د» منتشر کرده و 
چاپ نخست آن، در سال 1389 در 15000 نسخه به بازار آمده است. 

«رُداری» در سال 1970 موفق شد جایزه‌ی «هانس کریستین آندرسن» را کسب کند. جایزه‌ای که بزرگ‌ترین و مهم‌ترین جایزه‌ی جهانی در حوزه‌ی ادبیات کودکان و نوجوانان به شمار می‌رود. این نویسنده و محقق، سال 1980 در 60 سالگی از دنیا رفت.
کد مطلب : ۷۷۴۴۵
http://www.ibna.ir/vdcgnt9u.ak9ut4prra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما