?> ?> پروين با ظرافت هنري در شعر، استكبار ستيزي مي كرد | ایبنا
در مراسم افتتاحيه كنگره علمي پروين اعتصامي عنوان شد

پروين با ظرافت هنري در شعر، استكبار ستيزي مي كرد

كنگره بزرگداشت يكصدمين سال تولد شاعر بزرگ ايران پروين اعتصامي،‌ صبح امروز _13 اسفند_ با حضور معاون فرهنگي وزير ارشاد، مدير عامل خانه كتاب و چهره هاي دانشگاهي و نويسندگاني از داخل و خارج كشور و نيز شعراي استان آذربايجان شرقي در مجتمع فرهنگي و هنري تبريز آغاز به كار كرد.
احمدي منش
احمدي منش
به گزارش خبرنگار اعزامي خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا) در آغاز اين مراسم "احمد احمدي منش" مدير‌كل فرهنگ و ارشاد آذربايجان شرقي، ضمن خوش آمد گويي به حاضران،‌ در‌باره پروين و شعرهايش گفت:"استكبار ستيزي و استعمار ستيزي در شعر پروين قابل رويت است،‌اما نه با غوغاسالاري،‌ بلكه با هنر و ظرافت."

وي افزود:"پروين به ما مي آموزد كه چطور بايد مستكبرين را به چالش كشيد. اميدوارم كه به وسيله شعرهايمان صداي اسلام ناب محمدي (ص) را جهان برسانيم."

سپس دبير علمي كنگره گزارشي آماري از اين كنگره ارائه كرد .

دكتر اكبري گفت:‌"از بين 28 مقاله تاييد شده در دبيرخانه اين كنگره، 22 مقاله در كتابي چاپ شد و به ياري خدا در اولين فرصت مجموعه مقالات كنگره پروين توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در 400 صفحه به چاپ خواهد رسيد."

وي با اشاره به حضور قابل توجه اساتيد دانشگاه، اعضاي هيات علمي و روساي دانشگاه‌ها در اين كنگره و ارائه مقاله توسط آنان، سطح علمي  كنگره را بالا دانست.

مهندس معمارزاده استاندار آذربايجان شرقي نيز طي سخناني، به تشريح دو قسم هنر (هنر شيطاني و هنر رحماني) پرداخت و گفت : "شعر پروين و هنر اين شاعره بزرگ،از هر نوع هنر رحماني است كه به دل‮‮ها مي‮نشيند."

وي سپس به بازگويي نظرات افرادي نظير مرحوم اعتصام‮الملك(پدر پروين)،شهريار،ملك‮الشعراي بهار،دهخدا و دكتر زرين‌كوب درباره پروين پرداخت و گفت:"دوران پروين ،يكي از تاريكترين دوره‮هاي تاريخي ايران زمين بود. پروين در دوران رضاخاني كه هر صحبت متين و منطقي سركوب مي‮شد، زبان به شكايت باز كرد و در اشعارش مطالبي آورد كه گوياي روح بلند اوست.

وي افزود: او همچنين به گرفتاري توده مردم زمانه خويش مي‮پردازد. پروين ضمن مسئول بودن و توجه به جوانب زندگي انسان،در خصوص حجاب هم سخن مي‮گويد. وي درباره قدر و منزلت زن در جامعه را بيان مي‮كند و مظلوميت را از چهره زنان جامعه پاك مي‮كند.

وي در پايان خواستار بازخواني و استفاده بيشتر از شعر‮هاي پروين توسط علماي حوزه و دانشگاه شد.

پس از سخنان استاندار آذربايجان شرقي و در ادامه سخنراني دكتر پرويز،خلاصه مقالات توسط ارائه كنندگان آن‮ها قرائت شد. 

كنگره علمي پروين ساعت 30/15 امروز با ارايه مقالات استادان و صاحب نظران ادامه مي‮يابد و ساعت 03/71 به پايان مي‮رسد.
کد مطلب : ۷۷۱
http://www.ibna.ir/vdciczay2t1ay.bct.html
عکاس :
گزارشگر :
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما