نخستین مجموعه شعر آزاده بشارتی با عنوان «پلک‌های قفل شده» در قالب‌های کلاسیک و با مقدمه‌ای از محمدعلی بهمنی توسط انتشارات فصل پنجم در دست انتشار است و در بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ارایه خواهد شد.\
آزاده بشارتی
آزاده بشارتی

بشارتی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره نخستین مجموعه شعرش گفت: شعرهای این مجموعه که ۲۵ قطعه از سروده‌های من طی سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸ را شامل می‌شود در قالب‌های چارپاره و غزل سروده شده‌اند.

وی افزود: بیشتر شعرهای این مجموعه دارای مضمونی اجتماعی و عاشقانه هستند.

بشارتی در تشریح انگیزه‌اش برای چاپ مجموعه شعر اظهار داشت: شعرهایم را به پیشنهاد استادم محمدعلی بهمنی منتشر کردم. از سن ۱۴ ‌سالگی استاد بهمنی در جریان شعرهای من قرار داشتند و با نحوه کار من آشنا بودند.

وی ادامه داد: به نظرم چاپ مجموعه شعر، شاعر را به سوی یادگیری بیشتر سوق می‌دهد. چاپ هر مجموعه‌ شعر و نقد آن کتاب توسط شاعران و منتقدان به شناساندن نقاط ضعف هر مجموعه‌ای کمک می‌کند. همچنین به شاعر کمک می‌کند تا به سوی دنیای تازه‌تری حرکت کند.

این شاعر درباره عوامل موثر در پختگی زبان شاعر توضیح داد: اگر امکان دسترسی به یک استاد و یا کارگاه شعر وجود ندارد، بازهم یک شاعر نباید دست از تلاش بردارد. مطالعه در این زمینه بسیار موثر است و ما در ابتدا باید علاقه خود به ادبیات را نشان دهیم تا راه برای پیشرفت‌ ما باز شود. همیشه بزرگان این حوزه نیز خود به سوی افرادی که به تازگی وارد این حوزه شده‌اند، می‌آیند و به آن‌ها یاری می‌رسانند.

وی به مقدمه‌ای که بهمنی بر شعر او نوشته اشاره و تصریح کرد: محمدعلی بهمنی در این مقدمه به شعر امروز، جایگاه هم‌نسلان من در شعر، رابطه‌ای که با شعر من برقرار کرده است و ویژگی‌های شعر من پرداخته‌اند.

این شاعر در پایان درباره ویژگی‌های شعری خود اظهار داشت: همواره در شعر توجه به مضمون بیش از توجه به تکنیک و زبان مدنظر من بوده است. البته به‌طور کلی سعی کرده‌ام تکنیک و زبان در یک راستا حرکت کنند و زبان شعرها برای خواننده قدیمی و غیرمانوس نباشد. 

«پلک‌های قفل شده» نخستین مجموعه شعر آزاده بشارتی در قالب‌های چارپاره و غزل است. این مجموعه توسط انتشارات «فصل پنجم» در دست انتشار است و در بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه خواهد شد.

کد مطلب : ۶۵۸۸۸
http://www.ibna.ir/vdcevv8p.jh8nvi9bbj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما