«كاركردهاي شاهنامه در جهان امروز» عنوان سلسله نشست‌هاي شاهنامه‌شناسي است كه به كوشش كانون ايران بزرگ در فرهنگسرای رسانه برپا مي‌شود./
كاركردهای شاهنامه در جهان امروز بررسی می‌شود

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، نشست‌هاي شاهنامه‌شناسي روزهاي پنج‌شنبه در فرهنگسراي رسانه به كوشش كانون ايران بزرگ برگزار مي‌شود و دكتر حسين وحيدي؛ پژوهشگر و شاهنامه‌شناس درباره كاركردهاي شاهنامه در جهان امروز سخن خواهد گفت.

به گفته رامين فصاحت دبير كانون ايران بزرگ، نخستين نشست شاهنامه‌شناسي عصر روز پنج‌شنبه (21 آبان‌ماه) در فرهنگسراي رسانه برگزار و با استقبال خوب اسطوره‌پژوهان و شاهنامه دوستان مواجه شد.

به گفته حسين وحيدي، كساني كه باور دارند بخشي از شاهنامه افسانه است، برداشت نادرستي از اسطوره و افسانه دارند و تاريخ را به نادرست افسانه مي‌پندارند. اسطوره در شاهنامه، افسانه نيست، بلكه تاريخ است. وي تأكيد مي‌كند اروپاييان تاريخ كهن را ناديده مي‌گيرند تا يونان را بركشند و همه چيز را از فيلسوفان و مردمان يوناني بدانند. حتی بخش‌هايي از شاهنامه را هم سخنان‌پنداري و افسانه وانمود مي‌كنند تا تاريخ درازدامن ما را پنهان كنند و بگويند كه سهم ايرانيان در تاريخ جهان، اندك است.

شاهنامه‌دوستان و اسطوره‌پژوهان مي توانند براي شركت در نشست «كاركردهاي شاهنامه در جهان امروز» عصر روز پنج‌شنبه (19 آذرماه) ساعت 14 در فرهنگسراي رسانه به نشاني ميدان وليعصر(عج)، ابتداي بلوار كشاورز، كنار سازمان انتقال خون، تالار همايش‌هاي فرهنگسرا، حاضر شوند.

کد مطلب : ۵۶۸۴۰
http://www.ibna.ir/vdccx4qp.2bqe08laa2.html
گزارشگر : اناهید خزیر
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما