کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

پيكاسو با ويرايش جديد سخن مي‌گويد

7 مهر 1388 ساعت 15:19

كتاب «پيكاسو سخن مي‌گويد» اثر دراشتن كه در زمان حيات پيكاسو نوشته شده است، بيست سال پس از اولين ترجمه و انتشارش در ايران، بار ديگر با ويرايشي جديد توسط موسسه انتشارات نگاه منتشر شد._


به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، اين كتاب علاوه بر مقدمه شامل بخش‌هاي «نيات»، «نقاشي به‌مثابه مجموعه تخريب‌ها»، «احترام به نقاشان»، «كوبيسم»، «تصويري، غير تصويري، آبستره(انتزاعي)»، «مادريد سوم نوامبر»، «شعر»، «پيكاسو توضيح مي‌دهد»، «بيانيه ژوئيه 1937 پيكاسو»، «پيام به كنگره هنرمندان»، «نامه سرگشاده به يك هنرمند جوان اسپانيايي»، «سياست»، «ميز معمار»، «اظهار نظر درباره هنرمندان ديگر»، «پيكاسو و كارهايش» و «گرنيكا» است.

در مقدمه اين كتاب مي‌خوانيم: «تمام كساني‌كه به‌گونه‌اي با پيكاسو روابط گسترده داشته‌اند بر اين عقيده‌اند كه او هرگز درباره هنر چيزي نمي‌نويسد. به هنگام گفتگو نيز موضوع هنر او را به طنزگويي مي‌كشاند. حتي در گفت‌و‌گوهاي جدي نيز، كه تنها با معدودي از ياران قديم پيش مي‌آيد، مي‌گويند كه ثبت اظهارات پرمغز او دشوار است و حتي همين دوستان هم، كه به شيوه بيان پيكاسو آشنايي دارند و از عهده كشف رموز آن برمي‌آيند، نمي‌توانند گفته‌هاي وي را، آن‌سان كه زيبایی‌شناختی معين و مشخصي را شكل ببخشد، يادداشت كنند.»

در اين كتاب همچنين دو بيانيه از پيكاسو مربوط به سال‌هاي 1923 و 1935 به‌چشم مي‌خورد كه در آن‌ها تا حدي نقطه‌نظرات خود را پيرامون جهان نقاشي و نگاه نقاشانه بيان مي‌كند. بيانيه اول ابتدا به زبان اسپانيولي براي مازيوس دزاياس ايراد شده و پيكاسو دست‌نوشته دزاياس از آن را، پيش از ترجمه به زبان انگليسي تاييد كرد.

در مورد بيانيه دوم نيز، كريستين زورس اظهارات پيكاسو را بلافاصله پس از گفت‌و‌گويي در بواگلوپ، استراحت‌گاه ييلاقي پيكاسو، به‌روي كاغذ آورده است و پيكاسو پس از مرور، به‌طور غير رسمي آن‌‌را تاييد كرده. اين يادداشت‌ها در همان سال با عنوان «گفتگو با پيكاسو» در مجله Cahiers d Art چاپ شده است.

كتاب «پيكاسو سخن مي‌گويد» اثر دراشتن با ترجمه محسن كرامتي توسط موسسه انتشارات نگاه با ويرايش جديد در تابستان 88 در 240 صفحه مصور در قطع رقعي و شمارگان 2000 نسخه منتشر با قيمت 500 تومان در بازار نشر عرضه شده است.


کد مطلب: 50908

آدرس مطلب :
http://www.ibna.ir/fa/naghli/50908/پيكاسو-ويرايش-جديد-سخن-مي-گويد

ایبنا
  http://www.ibna.ir