اردشیر صالح‌پور از نویسندگان کتاب «باغ بیکران» که اخیرا از سوی انجمن سینمای جوانان ایران با همکاری بنیاد سینمایی فارابی منتشر شده، از لزوم توجه سینماگران نسل جدید کشورمان به ادبیات کلاسیک ایرانی برای رسیدن به سینمای ملی سخن گفت.\
اردشیر صالح‌پور
اردشیر صالح‌پور
صالح‌پور در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: یکی از شاخص‌های رسیدن به سینمای ملی رویکرد به سنت‌های ادبی و توجه به گنجینه ادبیات ارزشمند کلاسیک و کهن کشورمان است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: ادبیات ایران بخش عمده‌ای از هویت ما را در ساحت مذهبی، آیینی، اقلیمی و ملی ظاهر کرده. توجه و رویکرد به این جنبه‌ها می‌تواند ما را به شناختی هر چه دقیق‌تر نسبت به ارزش‌های فرهنگ ایرانی برساند.

صالح‌پور با بیان این که انتشار کتاب‌هایی چون «باغ بیکران» که وی به عنوان یکی از نویسندگان در تالیف آن حضور داشته، می‌تواند نسل جوان سینمای کشورمان را نسبت به ادبیات کهن مشتاق سازد، تصریح کرد: سینمای ملی کشورمان در کنار توجه کافی به ادبیات کلاسیک، باید دغدغه‌های انسان مدرن را نیز مورد توجه قرار دهد.

ادرشیر صالح‌پور متولد ۱۳۳۶ ایذه خوزستان، و دارای مدرک دکترای پژوهش هنر است. از آثاری که از وی منتشر شده می‌توان به نمایشنامه‌هایی چون «دختر انار»، «بنفشه‌های سوگوار» و «زشت و زیبا» اشاره کرد.

«باغ بیکران»، که اخیرا از سوی انجمن سینمای جوانان ایران با همکاری بنیاد سینمایی فارابی منتشر شده، کتابی است که در آن ظرفیت‌های داستان‌ها، افسانه‌ها، اسطوره‌ها و ادبیات کلاسیک ایران برای اقتباس سینمایی به بحث گذاشته شده است. در تالیف این کتاب، ۱۲ نویسنده، شاعر و پژوهشگر حوزه‌های ادبیات کلاسیک ایران، سینما و تئاتر همکاری داشته‌اند.
کد مطلب : ۳۱۳۲۱
http://www.ibna.ir/vdcjvtet.uqev8zsffu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما