فیروز فاضلی اظهار کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اجرای طرح‌های توزیع یارانه کتاب از طریق کتابفروشی‌ها (طرح‌های فصلی فروش کتاب) مثل زمستانه کتاب گام بسیار مهمی را برای تشویق اقشار مختلف جامعه به کتاب و حمایت از فعالان عرصه کتاب برداشته است و اینکه استان‌های کشور می‌توانند به یک میزان از این طرح و مزایای آن استفاده کنند قابل تقدیر است.
استفاده استان‌های کشور به یک میزان از حمایت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قابل تقدیر است
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در گفت‌وگو با روابط‌عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران با اشاره به اهمیت برگزاری طرح زمستانه کتاب برای کتابفروشان گفت:‌ در سال جاری با توجه به شیوع کرونا تجربه جدیدی در حوزه نشر داشتیم و آن برگزاری نمایشگاه کتاب به‌صورت مجازی بود که با توجه به تبلیغات انجام شده، مشارکت ناشران و میزان خرید کتاب توسط مردم می‌توان به عنوان یک اقدام مثبت به آن توجه کرد.
 
وی ادامه داد: هر طرح فرهنگی مجموعه‌ای از اهداف و چشم‌اندازها را دنبال می‌کند که دستیابی به آن می‌تواند ملاک موفقیت طرح محسوب شود، بسیاری از کتاب‌فروشان و ناشران در پانزده ماه گذشته به دلیل تبعات ناشی از شیوع ویروس کرونا دچار مشکلات اقتصادی مختلف شده‌اند.
 
فاضلی با بیان اینکه هدف طرح‌های فصلی این است که توان اقتصادی کتابفروشان افزایش یابد و اقشار مختلف با رضایت کامل به کتابفروشی‌ها مراجعه کنند، توضیح داد: بدون شک در شرایط فعلی هر طرحی که بتواند بخشی از نیازهای ناشران و کتابفروشان و مخاطبان کتاب را برطرف کند می‌تواند گره‌ای از مشکلات آن‌ها بگشاید.
 
وی با طرح این موضوع که هر طرحی که برای حمایت از کتابفروشان و تشویق مردم به مطالعه برنامه‌ریزی شود می‌تواند مفید باشد، گفت: اینگونه طرح‌ها نیز اگر بتوانند کتاب و کتابخوانی را به عنوان یک ضرورت فکری در جامعه نهادیه کنند موثر خواهند بود و میزان تخفیف‌های ارائه شده در این طرح مردم را متوجه کتابفروشی‌ها می‌کند که به نوبه خود دارای اهمیت است؛ اما در کنار آن افزایش قیمت کاغد و قیمت پشت جلد کتاب که از اصول خاصی تبعیت نمی‌کند در دراز مدت سبب می‌شود حمایت از کتابفروشان به طور کامل محقق نشود.
 
فاضلی تاکید کرد: استفاده از خرد جمعی کتابفروشان در اجرای موفق این طرح نقش بسزایی دارد و همانگونه که در سال‌های اخیر نیز اتفاق افتاده بهره‌مندی این قشر از تسهیلات کم‌بهره و معافیت‌های مالیاتی در کنار طرح‌های فصلی خرید کتاب و پیش‌بینی تمهیدات لازم می‌تواند میزان اثربخشی را دوچندان کند.
 
به گفته وی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اجرای طرح‌های توزیع یارانه کتاب از طریق کتابفروشی‌ها (طرح‌های فصلی فروش کتاب) مثل زمستانه کتاب گام بسیار مهمی را برای تشویق اقشار مختلف جامعه به کتاب و حمایت از فعالان عرصه کتاب برداشته است و اینکه استان‌های کشور می‌توانند به یک میزان از این طرح و مزایای آن استفاده کنند قابل تقدیر است. با این حال برای بهتر برگزار شدن و تداوم آن می‌توان اقدامات حمایتی دیگری هم انجام داد.
 
فیروز فاضلی در پایان گفت: قانونمند کردن قیمت‌گذاری کتاب، عدم افزایش قیمت کتاب‌هایی که در یکسال چاپ مجدد می‌شود، فراهم کردن امکان تهیه کتاب توسط کتاب‌خوان‌ها و کودکان و نوجوانان همچنین اولویت دادن به اقشار کم درآمد جامعه می‌تواند به بهتر برگزار شدن این طرح منجر شود.
 
طرح زمستانه کتاب تا پایان امروز (شانزدهم اسفند‌ماه) در کتابفروشی‌های عضو طرح در سراسر کشور به پایان می‌رسد.
کد مطلب : ۳۰۳۸۱۷
http://www.ibna.ir/vdcjvtetauqeyoz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

برنامه ششم توسعه در صنعت نشر
تاثیر تخفیف بر بازار کتاب