وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دو رویدادِ نشان ملی دبیرسیاقی و جایزه ملی عارف در قزوین پیامی صادر کرد.
پیام صالحی به دو رویدادِ نشان ملی دبیرسیاقی و جایزه ملی عارف در قزوین
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن پیام سیدعباس صالحی  به دو رویدادِ نشان ملی دبیرسیاقی و جایزه ملی عارف در قزوین آمده است:

«موسیقی ایرانی و زبان و ادبیات دو حلقه اثرگذار در زنجیره فرهنگ و هنر ایران زمین به شمار می‌رود که استحکام بخش و مُقوم هویت فرهنگیِ این سرزمین محسوب می‌شوند. حفظ، تقویت و گسترش این دو در جغرافیای فرهنگی کشور  از اهمیت چشمگیری برخوردار است.

مایه خرسندی است که این روزها دو رویداد بزرگ ملی به میزبانی استان فرهنگ مدار قزوین که از گذشته‌های دور تا کنون خاستگاه و مهد علم و ادب و فرهنگ و هنر بوده، در حال برگزاری است.

جایزه ملی عارف در حوزه تصنیف و ترانه‌های ایرانی و نشان ملی دبیرسیاقی در حوزه زبان و ادب فارسی که علاوه بر  پاسداشت نام و آثار دو شخصیت اثرگذار تاریخِ فرهنگیِ ایران زمین، در احیا و تقویت دو شاخصه ی مهم فرهنگ ایرانی یعنی موسیقی و زبان و ادب فارسی راهگشا خواهد بود.

مرحوم دکتر سید محمد دبیرسیاقی در عمر پرثمر خویش، خالق آثار و خدمات فراوانی در تصحیح متون ادب فارسی، شاهنامه پژوهی و فرهنگ نویسی زبان فارسی بود . برگزاری نشان ملی دبیرسیاقی ارج نهادن به این شخصیت فرهیخته و بستری برای حمایت از حوزه ی تصحیح متون فارسی در عصر حاضر است.

همچنین زنده یاد عرف قزوینی از نامداران عرصه شعر و ترانه و تصنیف که نقش برجسته ای در بیان تحولات تاریخ معاصر ایران و حمایت از آزادی خواهی و عدالت طلبی داشت  و برگزاری جایزه ملی عارف تقدیر از این مقام هنری و زمینه ساز حمایت از تولید تصانیف و تولیدات موسیقایی ارزشمند خواهد بود.

با قدردانی از کلیه دست اندرکاران این دو رویداد فرهنگی و هنری، امیدوارم برگزاری رخدادهایی از این دست، در ایجاد جریان‌های فرهنگی متعالی در منظومه فرهنگی کشور اثرگذار باشد.»
کد مطلب : ۳۰۳۷۳۲
http://www.ibna.ir/vdcfmmdm0w6dxea.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تقدیر از مروجان کتابخوانی
نمایشگاه مجازی کتاب