کتاب «عصرهای کریسکان» خاطرات امیر سعیدزاده و نوشته کیانوش گلزار راغب به تقریظ مقام معظم رهبری مزین شد.
«عصرهای کریسکان» به تقریظ رهبری مزین شد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، در این اثر که از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده، امیر سعیدزاده (سعید سردشتی) به همراه همسرش سعدا حمزه‌ای خاطرات خود از سردشت و بانه از اواخر دهه 50 و دو دهه بعد را روایت می‌کنند.
 
«عصر‌های کریسکان» خاطرات یکی از نیرو‌های انقلابی اهل سردشت از 15 سال مبارزه است. راوی این کتاب، یکی از منحصر‌به‌فرد‌ترین نیروی‌های دفاع مقدس است، چراکه او عضو هیچ سازمانی نیست. یک نیروی آزاد است و در عین‌حال در مأموریت‌های اطلاعاتی و عملیاتی شرکت می‌کند، مأموریت‌هایی نیز برای شناسایی در خارج از کشور دارد. پس از آن راهی سپاه می‌شود.
 
سعیدزاده پیش از انقلاب، از طرف ساواک، مورد پیگیری و بازخواست قرار گرفته و فراری می‌شود. اسیر کومله می‌شود و از گروهک کومله نیز فرار می‌کند. 4 سال بعد از جنگ، سعیدزاده به اسارت گروهک کومله درمی‌آید. این دوران از ابتدای انقلاب تا سال 74، یعنی یک دوره 15 ساله، به طول می‌انجامد.
 
 این کتاب با یک سبک ابتکاری، خاطره چند روایی را طرح کرده و فصل به فصل بیان شده است. خواننده وقتی سعیدزاده را می‌شناسد، او وارد یک تنش و درگیری می‌شود. سپس در فصل بعدی اینکه خانواده اش چه عکس العملی نشان می‌دهد، بررسی می‌شود و از زبان همسر او همان خاطرات تکمیل می‌شود. اتفاقاتی که حول محور خانواده رخ می‌دهد؛ یعنی راوی اصلی خود خبر ندارد، اما خانواده کاملا به تمام جوانب مسلط است.

در بخشی همسر او وارد داستان می‌شود، آن نقاط مبهم را تکمیل می‌کند.
دوباره در فصل بعدی راوی اصلی ادامه ماجرا را می‌گوید و همسر راوی وارد داستان می‌شود و خاطرات را شرح می‌دهد. راوی دوم پیگیری‌های جانبی که برای خانواده رخ می‌دهد؛ مانند شهادت دیگر برادران، اسارت پدر، بمباران‌هایی که در شهر رخ می‌دهد، را بازگو می‌کند. به عبارتی راوی دوم وظیفه تکمیل روایت‌های اصلی را برعهده دارد.
 
کریسکان منطقه‌ای در کوه سنجاق در کردستان عراق است که مقر اصلی گروهک تروریستی موسوم به حزب دموکرات بوده است. سعیدزاده، دوران اسارت 4 ساله خود را در منطقه کریسکان بوده است. به دلیل اینکه بیشتر اتفاقات در آن منطقه رخ داده، این نام را برای کتاب انتخاب کرده است.
کد مطلب : ۳۰۳۶۸۱
http://www.ibna.ir/vdcivpapzt1auq2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

سالروز درگذشت سیدهادی خسروشاهی
قاب انقلاب