کتاب «"ما" در جنگ "مادر" صلح» و «رد پای نی نی نو» اثر زیبا برجی فلاح در فرهنگسرای خانواده رونمایی شد.
رونمایی از «"ما" در جنگ "مادر" صلح» و «رد پای نی نی نو»
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی فرهنگ‌سرای خانواده؛ کتاب «"ما" در جنگ "مادر" صلح» و «رد پای نی نی نو» اثر زیبا برجی فلاح با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دومین برنامه «کتاب ماه» روز دوشنبه 11 اسفندماه در فرهنگ‌سرای خانواده رونمایی شد. در این برنامه زیبا برجی فلاح(نویسنده)،  مهدی جمالی(کارشناس مجری)، شیوا مقدم(رییس فرهنگ‌سرای خانواده)، آرین ناصری مهر(نویسنده و کارگردان)، حسن موذنی(هنرمند و بازیگر)، امیر مشهدی عباس(مدیرکل امور سینمایی و تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان)،  لیلا نوروزی(مدیر انتشارات اوستای پارسیان)، میلاد رمضانی ورجاوند، شادی کارآیین و هلیا نصرالهی (نمایشنامه خوان) حضور داشتند.

فرزند دوم نشاط خانواده و امید به زندگی را بیشتر می کند
رییس فرهنگسرای خانواده، شیوا مقدم، در مراسم رونمایی از کتاب «"ما" در جنگ "مادر" صلح» و «رد پای نی نی نو» گفت: علاوه بر ویژگی های یک کتاب به عنوان سرمایه نمادین، این کتاب دارای زبان نافذ و اثرگذار هنر است، موضوع اصلی کتاب بحث فرزندآوری و خانواده‌ای که نویسنده ترسیم کرده یک خانواده متوسط از نظر اقتصادی و دارای مادر و پدر دغدغه‌مند، همراه و مهربان است، مسائل و فشار اقتصادی باعث شده ما از آسیب‌های روانی و فرهنگی تک فرزند غافل شویم و هم اکنون یکی از تبعات و آسیب‌های از لحاظ روانشناسی تک فرزندآوری است.

وی در ادامه اظهار داشت: فرزند دوم نشاط خانواده و امید به زندگی را بیشتر می کند و نمایشنامه‌هایی از این دست به جهت تاثیرگذاری و فرهنگ سازی باید بیشتر تولید شود موضوع بعدی فرزندپروری است و آسیب ها را به خوبی با توجه به شناخت نویسنده جوان کتاب، به خوبی ترسیم شده است.

مقدم در ادامه گفت ترسیم فضا از نگاه کودکان توسط نویسنده کاملا مشهود است، کودک دیروز در یک فضای حقیقی بسیار محدود زندگی می کرد و جامعه ارتباطی محدودی داشت فضای ارتباطی کودک امروز در حقیقی گسترش پیدا کرده و در فضای مجازی کودک با یک فضای ناشناخته مرتبط است که یکی از رسالت‌های حوزه نمایش کودک در جامعه کنونی آشنایی کودک و شیوه کنش و واکتش او در این فضاها است.

زیبا برجی فلاح (نویسنده) درباره هدف خود را از نگارش نمایشنامه «رد پای نی نی نو» گفت: در اطرافیان و نزدیکانم دغدغه فرزند دوم بود در ردپای نی نی نو به این فکر می‌کردم که کار برای خانواده و کودک تولید شود تا به این صورت تئاتر در سبد فرهنگی خانواده‌ها قرار بگیرد نمایش با محوریت اصلی فرزند دوم پیش می‌رود اما در روند داستان به موضوعات بسیاری چون روابط بین اعضا خانواده، استفاده ازفضای مجازی، غذا خوردن کودک، آداب معاشرت و.... نیز اشاره می‌شود.
 
عکس از پیمان کلانتری

در ادامه برجی درباره نمایشنامه «"ما" در جنگ "مادر" صلح» اظهار داشت: این کار بیشتر درباره دلتنگی‌های درونی کودکی است که پدرش به منطقه جنگی اعزام شده و فرزند می‌ماند و جنگ‌های درونی که با آن روبه‌رو می‌شود و در ادامه شاهد هستیم در همسایه‌گی آنها خانواده‌ای بیگانه‌ای زندگی می‌کند که از قضا در حال جنگ با یکدیگر هستند و مادر تلاش می کند که بچه را به صلح درونی دعوت و از دیدگاه نویسنده صلح از خانه و کوچه ما برخاسته و تا زمانی‌که انسان‌ها با محیط اطراف خود به صلح نرسند هیچ جنگی خاتمه نمی‌یابد و کوشش شده در این کتاب به این موضوع پرداخته شود.

زیبا برجی فلاح(نویسنده کتاب) درباره هدف خود از نگارش این متون گفت: هدفم نوشتن دغدغه‌های کودک آپارتمان نشین و امروزی است و به نظر باید از موضوعاتی بدیهی تر از مشکلات و دغدغه‌های کودکان و نوجوانان نوشت و آن‌ها را بیان کرد، موضوعاتی چون خانواده، جامعه و کنش‌ها و واکنش‌هایی که کودک در جهان بزرگتر با آنها روبه رو می‌شود.

این کتاب در برگیرنده دو نمایشنامه با محوریت کودک و خانواده است و در زمستان 1399 با 82 صفحه توسط انتشارات اوستای پارسیان به چاپ رسید.

درپایان از کتاب «"ما" در جنگ "مادر" صلح» و «رد پای نی نی نو» رونمایی شد و اجرای نمایشنامه خوانی «رد پای نی نی نو» از دیگر بخش‌های این برنامه بود.
 
 
کد مطلب : ۳۰۳۶۲۴
http://www.ibna.ir/vdcf0mdmjw6dxva.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

قاب انقلاب
نمایشگاه مجازی کتاب