دبیرخانه جایزه مهرگان علم، فهرست پنج شخصیت نامزد دریافت جایزه مهرگان علم در بخش «یک عمر تلاش در عرصه محیط زیست» را اعلام کرد.
نامزدهای نهایی مهرگان علم اعلام شد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، پنج نامزد نهایی دریافت جایزه مهرگان علم معرفی شدند. همچنین فهرست 14 کتاب علمی راه‌یافته به مرحله ماقبل نهایی و 14 تشکل زیست‌محیطی (NGO) نامزد دریافت جایزه مهرگان علم اعلام شد.
 
دبیرخانه جایزه مهرگان علم فهرست پنج شخصیت نامزد دریافت جایزه مهرگان علم در بخش «یک عمر تلاش در عرصه محیط زیست» را اعلام کرد. در انتخاب چهره‌های برجسته محیط زیست ایران به مجموعه‌ی آثار تألیف یا ترجمه شده، فعالیت‌ها و خدمات زیست‌محیطی و دامنه‌ی اثربخشی آن‌ها توجه می‌شود و در مواردی نیز یک کوشش و حرکت فردیِ زیست‌محیطی که خلاقانه، با اهمیت و در جوامع محلی تأثیرگذار باشد در نظر گرفته می‌شود.
 
در انتخاب برترین تشکل‌های مردم‌نهاد نیز اثربخشی فعالیت زیست‌محیطی، میزان جلب مشارکت جوامع محلی، شیوه‌ی آموزش و چگونگی ترویج برنامه‌های زیست‌محیطی و همچنین شرایط دشوار کار و دورافتادگی محل فعالیت تشکل‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.
 
علیرضا زرگر، مدیر جایزه مهرگان با پوزش از تأخیر در اعلام برگزیدگان دوره‌های چهاردهم و پانزدهم جایزه مهرگان علم گفت: در پی وقایع تلخ و اندوه‌بار آبان و دی سال گذشته، برگزاری مراسم نهایی اهدای جوایز به سال 1399 موکول شد، با شیوع ویروس کووید 19 مشکلات اجتماعی دوچندان شد؛ صبر کردیم شاید شرایط بهتر شود و جایزه‌ای که با طبیعت و محیط زیست پیوند خورده است با حضور علاقه‌مندان برگزار شود اما سال رو به پایان است و هنوز هیچ چشم‌انداز روشنی برای پایان این شرایط دشوار وجود ندارد.
 
بنابراین دبیرخانه جایزه مهرگان نام کتاب‌ها، شخصیت‌ها و تشکل‌های زیست‌محیطیِ راه‌یافته به مرحله نهایی را امروز اعلام می‌کند و در روز چهاردهم اسفندماه که مقارن با اولین سالروز درگذشت مهندس اسکندر فیروز رییس هیأت داوران جایزه مهرگان علم و روز جهانی حیات وحش است، اسامی برگزیدگان هر سه بخش جایزه در مراسمی مجازی در کانال تلگرام جایزه مهرگان به نشانی https://t.me/mehreganprize_fa  اعلام خواهد شد.
 
داوری این دوره‌ جایزه مهرگان علم را هفت تن از برجسته‌ترین کارشناسان محیط زیست ایران متشکل از: زنده‌یاد اسکندر فیروز و هوشنگ ضیایی، اسماعیل کهرم، عبدالحسین وهاب‌زاده، محمد درویش، زهرا قلیچی‌پور و مژگان جمشیدی برعهده داشتند.
 
فراخوان دوره‌های شانزدهم و هفدهم جایزه مهرگان علم که به کتاب‌های علمی منتشر شده در سال‌های 1398 و 1399 و همچنین عملکرد تشکل‌های زیست‌محیطی در این بازه زمانی اختصاص دارد به‌زودی منتشر خواهد شد.
 
شایان ذکر است که همزمان با اهدای جوایز این دوره، یادمانی مجازی برای بزرگداشت دو شخصیت تأثیرگذار محیط‌زیست ایران زنده‌یادان: «اسکندر فیروز» بنیان‌گذار سازمان محیط زیست و «هنریک مجنونیان» نویسنده، مترجم، پژوهشگر و استاد دانشگاه برگزار خواهد شد.
 
اسامی پنج نامزد دریافت جایزه مهرگان علم در بخش «یک عمر تلاش در عرصه محیط زیست» به شرح زیر است؛
- حسین آخانی سنجابی؛ دکترای زیست‌شناسی از دانشگاه مونیخ آلمان، استاد دانشگاه تهران، نویسنده و کُنشگر محیط زیست؛ برای مجموعه آثار و خدمات
- مظفر افشار؛ کنشگر محیط زیست، احیاکننده درختان بلوط در رشته کوه‌های زاگرس؛ برای مجموعه خدمات آموزشی و ترویجی
- هایده شیرزادی؛ دکترای اکولوژی از دانشگاه کاسل آلمان، کارشناس ارشد محیط زیست و کارآفرین اجتماعی؛ برای مجموعه خدمات آموزشی و ترویجی
- زنده‌یاد هنریک مجنونیان؛ نویسنده، مترجم، پژوهشگر، استاد دانشگاه و کنشگر محیط زیست؛ برای مجموعه آثار و خدمات
- علی یخکشی؛ فوق دکترای سیاست و منابع طبیعی از دانشگاه گوتینگن آلمان، استاد دانشگاه گوتینگن، استاد بازنشسته دانشگاه تهران، نویسنده و کُنشگر محیط زیست؛ برای مجموعه آثار و خدمات

برای مشاهده فایل زمینه کلیک کنید
 
کد مطلب : ۳۰۲۸۲۶
http://www.ibna.ir/vdcirrapqt1auv2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نمایشگاه مجازی کتاب
پرونده شهید سلیمانی