در دیدار سفیر ایران در افغانستان با معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی مطرح شد؛

ضرورت تقویت ارتباطات فرهنگی ایران و افغانستان با محور کتاب و کتابخانه

در دیدار بهادر امینیان، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور افغانستان و مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد؛ زمینه‌های همکاری سفارت ایران در کابل و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مورد بررسی قرار گرفت.
ضرورت تقویت ارتباطات فرهنگی ایران و افغانستان با محور کتاب و کتابخانه
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، در دیداری که روز سه شنبه ۳۰ دی ماه با حضور بهادر امینیان، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور افغانستان در دفتر معاونت توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی برگزار شد، مهدی رمضانی به معرفی  نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور پرداخت و گفت: نهاد متولی اداره بیش از ۳۵۰۰ کتابخانه عمومی در سراسر کشور است؛ از کتابخانه‌های مرکزی در مراکز استان‌ها تا کتابخانه‌هایی در روستاها که در این کتابخانه‌های عمومی ۷۵۰۰ کتابدار مشغول ارائه خدمات فرهنگی و اجتماعی به جامعه مخاطبان خود هستند.
 
وی با معرفی فعالیت‌های فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، در کنار مدیریت کتابخانه‌های عمومی، با ارائه برنامه‌های متنوع فرهنگی و ترویجی در راستای بهبود کیفیت ارائه خدمات و همچنین در جهت ترویج کتابخوانی و افزایش سرانه مطالعه در کشور فعالیت می‌کند.
 
رمضانی به بازطراحی فضاهای کتابخانه‌ای که‌ اخیراً مورد توجه ویژه نهاد قرار گرفته است، اشاره کرد و افزود: بررسی پلان کتابخانه‌ها، فضاسازی، تقسیم کاربری فضاها و بخش‌بندی قسمت‌های مختلف ساختمان کتابخانه‌ها بر اساس استانداردها و با تأکید استفاده حداکثری از فضاهای کتابخانه و با توجه به چشم‌انداز کتابخانه با رعایت اصل دسترسی آسان مراجعه ‌کنندگان در کتابخانه‌های مرکزی استان‌ها چون مشهد، یزد، بجنورد و ... مورد توجه قرار گرفته است.
 
معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد افزود: خدمات جدیدی چون مدیریت تحویل مدرک، خدمات دولت الکترونیک، بخش مادر و کودک، بخش مدیریت آموزش و ارتباطات سازمانی، مهد کتاب و مرکز مدیریت پایگاه‌های اطلاعاتی و منابع الکترونیکی و ... برای نخستین‌بار به خدمات کتابخانه‌های عمومی کشور اضافه شده است.
 
رمضانی در ادامه گفت: سالانه برنامه‌های متنوع  فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی برای اقشار و گروه‌های سنی مختلفی چون کودکان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان، مادران و زنان خانه‌دار و ...  اجرا می‌شود که از آن جمله می‌توان به نشست‌های کتاب‌خوان، کلاس‌های آموزش کاربران در موضوعات مختلف، نقد و بررسی کتاب، فعالیت‌های بخش کودک، محافل ادبی و همچنین جشنواره‌های مروج کتابخوانی مانند جشنواره کتابخوانی رضوی، جشنواره کتاب شعر دفاع مقدس، جشنواره هدهد سفید، دوسالانه بین المللی کارتون کتاب و بسیاری دیگر اشاره کرد.
 
وی ادامه داد: برگزاری جلسات نقد و بررسی و رونمایی کتاب از منابعی که نویسندگان اتباع دارند؛ همانند نقد و بررسی و رونمایی از کتاب «از دشت لیلی تا جزیره مجنون، اثر محمد سرور رجایی از انتشارات دفتر نشر معارف» در استان های قم، خراسان رضوی و تهران در راستای تکریم خانواده شهدای فاطمیون (شهدای افغانستانی) و حفظ ارزش‌های دفاع مقدس و انقلاب اسلامی از اقدامات ارزشمند نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای اتباع بوده است.
 
رمضانی با اشاره به انتشار جلد چهارم هدهد سفید و پرداختن به ادبیات افغانستان در بخشی با عنوان «از قند سمرقند تا دیار ابریشم و معرفی نویسندگان آن دیار» معرفی ادبیات افغانستان اشاره کرد و افزود این نهاد در معرفی ادبیات غنی آن خطه همواره کوشیده است.
 
در پایان هر دو طرف دیدار بر تبادل تجربیات مشترک، توسعه همکاری‌ها و استفاده از ظرفیت طرفین در انتقال دانش کتابداری و مدیریت کتابخانه‌‌ها و در عرصه‌های فرهنگی-ترویجی اعم از نشست‌های فرهنگی، ارتباط نخبگان افغانستانی با ایران، محافل ادبی مجازی و نیز تقویت زمینه‌های اطلاع رسانی و تبلیغی تاکید کردند.
کد مطلب : ۳۰۱۸۷۲
http://www.ibna.ir/vdciyzaprt1auv2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نمایشگاه مجازی کتاب
پرونده شهید سلیمانی