مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر از کاهش چشمگیر تعداد اعضای این کتابخانه‌ها به‌دلیل نگرانی‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا خبر داد و گفت: تعداد اعضای کتابخانه‌های عمومی استان از ۳۸ هزار و ۳۵۹ نفر پیش از شیوع کرونا در بهمن‌ماه سال گذشته، به ۳۵ هزار و ۶۲۵ نفر در حال حاضر کاهش یافته است.
2734 بوشهری عضویت خود را در کتابخانه‌های عمومی تمدید نکردند
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در بوشهر به نقل از روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر، سیدعلی هاشمی با اعلام این خبر گفت: شیوع ویروس کرونا و نگرانی مردم از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ سبب کاهش چشمگیر مراجعه به کتابخانه و امانت گرفتن کتاب در بوشهر شده‌ است؛ به‌طوری که این میزان در دی‌ماه سال جاری نسبت به سال گذشته تا ۶۵ درصد کاهش یافته است.

ادامه داد: میزان امانت‌گیری کتاب از کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر در دی‌ماه سال گذشته ۳۹ هزار و ۱۲۲ جلد بود که امسال به ۱۴ هزار و ۲۵۳ جلد در این ماه کاهش یافته است و این کاهش در سایر ماه‌ها نیز به همین نسبت مشاهده می‌شود.

وی تصریح کرد: کاهش میزان امانت‌گیری کتاب با کاهش میزان مطالعه ارتباط مستقیمی دارد، بنابراین با توجه به تاثیر سرانه مطالعه در تقویت فرهنگ عمومی، لازم است مردم با اعتماد به رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در کتابخانه‌ها به مراجعه خود به این مراکز فرهنگی ادامه دهند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر تاکید کرد: کتاب‌های امانت برده شده پس از بازگشت به مدت ۱۴ روز در قفسه قرنطینه قرار می‌گیرند، مخزن به شکل قفسه‌ بسته در دسترس است، سالن مطالعه با ظرفیت ۳۰ درصد فعالیت می‌کنند و کتابداران نیز به‌طور کامل بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی نظارت دارند.

هاشمی یادآور شد: تعداد اعضای کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر از ۳۸ هزار و ۳۵۹ نفر پیش از شیوع کرونا در بهمن‌ماه به ۳۵ هزار و ۶۲۵ نفر در زمان حاضر کاهش یافته است که به معنی تمدید نشدن عضویت در کتابخانه‌ها از سوی ۲۷۳۴ هم‌استانی است.

وی با بیان اینکه منابع کتابخانه‌های عمومی استان در زمان حاضر به ۹۴۴ هزار و ۳۹۰ جلد کتاب رسیده‌ است، عنوان کرد: این مخزن می‌تواند منبع ارزشمندی برای افزایش سرانه مطالعه در جامعه باشد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر در پایان یادآور شد: فضای کتابخانه‌ای این استان با بازگشایی کتابخانه «مبصری» در سال جاری به ۲۴ هزار و ۷۳۴ متر مربع رسیده‌ است.

یادآوری می‌شود، در حال حاضر ۶۵ کتابخانه عمومی استان بوشهر فعال است که از این تعداد ۴۳ کتابخانه در شهرها و ۲۲ مرکز در روستاها قرار دارد.
گزارشگر
الهام بهروزی
کد مطلب : ۳۰۱۸۳۴
http://www.ibna.ir/vdcgwq9wtak9z74.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نمایشگاه مجازی کتاب
پرونده شهید سلیمانی