رئیس موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران اعلام کرد:

پاییزه کتاب با رشد 39 درصدی فروش به کار خود خاتمه داد

ایوب دهقانکار بیان کرد: تعداد کتابفروشی‌های این دوره در مقایسه با طرح پاییزه کتاب سال گذشته که به مدت ۱۳روز در ۵۸۵ کتابفروشی برگزار شد، رشد ۳۹ درصدی را نشان می‌دهد.
پاییزه کتاب با رشد 39 درصدی فروش به کار خود خاتمه داد
به‌گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به‌نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، ایوب دهقانکار، مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با پایان پانزدهمین دوره طرح‌های یارانه حمایتی از کتابفروشی‌ها با عنوان «پاییزه کتاب ۹۹» گفت: این دوره از طرح پاییزه کتاب۹۹ که همزمان با بیست‌وهشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران آغاز شده‌بود، به‌مدت هفت روز با مشارکت و استقبال ۸۱۶ کتابفروشی فعال  از ۳۱ استان کشور به پایان رسید. تعداد کتابفروشی‌های این دوره در مقایسه با طرح پاییزه کتاب سال گذشته که به مدت ۱۳روز در  ۵۸۵ کتابفروشی برگزار شد، رشد ۳۹ درصدی را نشان می‌دهد.
 
دهقانکار افزود: در این دوره از کل کتابفروشی‌های متقاضی طرح پاییزه کتاب ۹۹، ۶۸۸کتابفروشی از سایر استان‌ها و  ۱۲۸ کتابفروشی از تهران در طرح مشارکت داشتند که در مقایسه با طرح مشابه سال گذشته افزایش۴۱درصدی و ۳۲درصدی را تجربه کرده‌است.
 
وی با بیان اینکه از بین کتابفروشی‌های حاضر در طرح، ۲۱۴ کتابفروشی در کنار فروش حضوری، فروش مجازی نیز داشتند، عنوان کرد: ۲۶کتابفروشی در استان تهران و ۱۸۸ کتابفروشی از سایر استان‌ها فروش مجازی نیز داشتند. این کتابفروشی‌ها توانستند ۱۳هزار و ۱۹۸نسخه کتاب بفروشند که از این رقم کتابفروشی‌های تهران سهم هزار و ۷۱۱ نسخه‌ای و سایر استان‌ها سهم ۱۱هزار و ۴۸۷ نسخه‌ای داشتند. در پاییزه کتاب ۹۹، دو هزار و ۹۸۳نفر به‌صورت مجازی کتاب خریدند که از این تعداد۲۸۴ تهرانی و دوهزار ۶۹۹ غیر تهرانی از فرصت خرید مجازی در این طرح استفاده کردند.
 
دهقانکار ادامه داد: در پاییزه کتاب ۹۸، ۳۲۰هزار و ۹۸۶نسخه کتاب به‌مبلغ ۹۸میلیارد و ۵۹۴میلیون و ۵۹۸هزار و ۳۹۷ ریال فروخته شد؛ اما تعداد کتاب‌های فروخته‌شده در پاییزه امسال با افزایش ۴۳درصدی به ۴۵۸هزار و ۸۳۳نسخه کتاب به‌مبلغ ۱۹۸میلیارد و ۱۳۷میلیون و ۵۹۱هزار و ۷۳۰ریال رسیده‌است. ۹۷کتابفروشی در  تهران در پاییزه کتاب سال گذشته ۴۳هزار و ۸۳۵نسخه کتاب فروختند اما ۱۲۸کتابفروشی در پاییزه کتاب امسال توانستند ۷۰هزار و ۵۴۸نسخه کتاب بفروشند که در مقایسه با طرح مشابه سال گذشته ۶۱درصد افزایش داشته‌است.
 
مدیر عامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران گفت: از کل  کتاب‌های به فروش رفته در پاییزه کتاب ۹۸، ۲۷۷هزار و ۱۵۱نسخه کتاب در استان تهران به فروش رفته که این رقم در طرح پاییزه ۹۹با افزایش ۴۰درصدی به ۳۸۸هزار و ۲۸۵نسخه کتاب رسیده‌است.
 
دهقانکار با بیان اینکه  ۶۵هزار و ۳۴۷ نفر در پاییزه کتاب سال گذشته کتاب خریدند که این تعداد با افزایش ۸۷درصدی در پاییزه کتاب سال جاری به ۱۲۲هزار و ۱۲۷نفر رسیده‌است، گفت: ۱۱هزار و ۱۸۰ شهروند تهرانی در پاییزه کتاب ۹۸ کتاب خریدند که این رقم در پاییزه کتاب ۹۹ با افزایش ۸۵درصدی به ۲۰هزار و ۶۶۹نفر رسید. همچنین ۵۴هزار و ۱۶۷نفر در پاییزه سال گذشته در سایر استان‌ها کتاب خریدند که در پاییزه سال جاری با افزایش ۸۷درصدی به ۱۰۱هزار و ۴۵۸نفر رسید.
 
وی بیان کرد: استان‌های تهران، خراسان رضوی، اصفهان، قم، فارس‌، کردستان، آذربایجان‌شرقی، گیلان، خوزستان و مازندران جزء پرفروش‌ترین استان‌ها بر اساس مبلغ فروش بودند و استان‌های  تهران، خراسان رضوی، اصفهان، قم، فارس، گیلان، خوزستان، آذربایجان‌شرقی، مازندران و مرکزی جزء پرفروش‌ترین استان‌ها بر اساس تعداد کتاب شناخته شدند.
 
دهقانکار در پایان به کتابفروشی‌های پرفروش طرح پاییزه کتاب ۹۹ اشاره کرد و گفت:  دنیای کتاب قم، پاتوق کتاب شهرکرد، کتاب فرازمند رشت، نشر ثالث تهران، پاتوق کتاب شیراز، شهر کتاب مشهد، کتاب آبان مشهد، ماه‌پیشونی تهران، پاتوق کتاب اراک و فروشگاه بوکتاب بندرعباس رتبه‌های یکم تا دهم کتابفروشی‌ها را به‌لحاظ تعداد کتاب‌های فروخته شده به خود اختصاص داده‌اند.
کد مطلب : ۲۹۸۹۸۱
http://www.ibna.ir/vdcevv8wzjh8ooi.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما