مدیر بخش‌های جنبی سی‌وهفتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران از در اختیار قرار دادن نسخه‌ الکترونیکی هشت کتاب فیلمسازی همزمان با این جشنواره خبر داد.
ارائه رایگان 8 کتابِ پرتقاضا / «نوشتن فیلم کوتاه» رونمایی می‌شود
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، سیدجواد میرهاشمی؛ مدیر انتشارات انجمن سینمای جوانان ایران و مدیر بخش‌های جنبی سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، درباره رونمایی از کتاب‌های جدید انجمن همزمان با این رویداد سینمایی، گفت: روزآمدی دانش فنی و تلفیق علم و تجربه، سبب رشد و توسعه فیلم کوتاه خواهد شد و بر این اساس انجمن سینمای جوانان توجه ویژه‌ای به دانش‌افزایی و توانمندسازی هنرجویان و فیلمسازان کوتاه که به‌عنوان سرمایه اصلی شناخته می‌شوند، دارد.
 
وی با اعلام اینکه این مهم را با تألیف، تدوین و ترجمه کتاب‌های تخصصی در زمینه فیلم کوتاه در طول سال پیگیر شده‌اند، افزود: رشد و بالندگی دانش در گرو تعامل و ارتباط مستمر هنرجویان و فیلمسازان با فضای دانشگاهی است و اثربخشی و فایده‌مندی آن را در همایش مطالعات فیلم کوتاه تهران و در آینده در فیلم‌های کوتاه خواهیم دید و حاصل این تلاش کتابی به نام «روایت در فیلم کوتاه» خواهد بود.
 
میرهاشمی ادامه داد: سال گذشته کتاب «داستان‌گویی در فیلم کوتاه، معیارها و درس‌گفتارها» نوشته سعید عقیقی و  2 سال پیش هم کتاب «کم یعنی زیاد» نوشته کلودیا هانتر جانسون با ترجمه محمد گذرآبادی را به بازار نشر عرضه کردیم. این روند تقریبا هر سال تکرار شده و امسال نیز کتاب «نوشتن فیلم کوتاه» به قلم مشترک پاتریسیا کوپر و کن دانسیگر با ترجمه پیمان فلاحی را همزمان با جشنواره سی‌وهفتم رونمایی خواهیم کرد.
 
مدیر انتشارات انجمن سینمای جوانان ایران، درباره نویسنده کتاب «نوشتن فیلم کوتاه» توضیح داد: کتاب‌های این نویسنده (کن دانسیگر) به بیش از 14 زبان ازجمله چینی، پرتغالی، ایتالیایی، اسپانیایی، کره‌ای و عربی ترجمه شده است. دو مورد از کتاب‌های وی یعنی «فیلمنامه‌نویسی آلترناتیو» و «فن تدوین فیلم و ویدیو» در حوزه‌های خود به‌عنوان آثاری معتبر و مرجع درنظر گرفته می‌شوند.
 
وی با بیان اینکه امسال کتاب دیگری با عنوان «پنجاه پنجره» نیز به همت انجمن سینمای جوانان و انجمن نویسندگان کودکان و نوجوانان رونمایی خواهد شد، افزود: این کتاب شامل 40 داستان منتخب با موضوع کودکان و نوجوانان و 10 فیلم‌ تولید شده توسط انجمن سینمای جوانان با موضوع کودکان و نوجوانان است.
 
مدیر بخش‌های جنبی سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، اظهار کرد: سال گذشته کتاب «این‌سو واقعیت، آن‌سو خیال» با انتخاب محمد قاسم‌زاده، 50 داستان به همراه پنج پیوست فیلم را عرضه کردیم که به همراه فیلم‌های کوتاه مورد استقبال هنرجویان و بازار نشر قرار گرفت.
 
میرهاشمی ادامه داد: کتاب دیگری که در مرحله ویراستاری نهایی است و ذیل کتاب‌های مرجع راهنما و دست‌نامه قرار می‌گیرد، با عنوان «گام‌های ساده آشنایی با فیلم کوتاه(راهبردهایی برای دستیابی سریع به نتایج بهتر)»، بیشتر برای نوجوانانی که با فیلم کوتاه آشنایی ندارند، ترجمه و تألیف شده است.
 
مدیر انتشارات انجمن سینمای جوانان ایران در پایان با اشاره به گرانی کاغذ و هزینه تمام‌شده یک کتاب آموزشی، گفت: کتاب خوب را نباید گروگان گرفت. در سال‌های گذشته برخی از کتاب‌های انجمن کم‌یاب یا نایاب شده که تعدادی از آن‌ها به‌عنوان منابع درسی و مرجع فیلمسازی مطرح‌اند و به دلیل این‌که این کتاب‌ها چاپ مجدد نشده‌اند، هنرجویان و اساتید با مشکل زیادی برای تهیه‌شان مواجه هستند. برآنیم برای انتقال سریع و سهولت دسترسی فراگیر هنرجویان به کتاب‌های منتشر شده سینمای جوان، از روش کتاب‌ الکترونیک استفاده کنیم و به همین دلیل تصمیم گرفتیم هشت عنوان از این کتاب‌های پرتقاضا را همزمان با جشنواره فیلم کوتاه امسال به‌صورت pdf و رایگان در درگاه‌های مجازی انجمن سینمای جوانان قرار دهیم. کتاب «تدوین در فیلم کوتاه» یکی از دیگر کتاب‌هایی است که امیدواریم در فصل بهار 1400 به مرحله نهایی و عرضه برسد.
 
سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به دبیری سید صادق موسوی از هفت آبان‌ماه آغاز خواهد شد.
کد مطلب : ۲۹۷۴۶۵
http://www.ibna.ir/vdcai0num49noy1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما