منصوره اشرافي پژوهشگر حوزه ادبيات از انتشار كتاب جديدش با نام «در جستجوي هويت فراموش شده» توسط انتشارات ماكان خبر داد که هم‌اکنون مراحل نشر را سپری می‌کند./
منصوره اشرافی
منصوره اشرافی
اين پژوهشگر در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ایبنا) اظهارداشت: اين كتاب جستاري در ادبيات ايران و در دو بخش نوشته شده. بخش اول به مقوله هنر و زن در هنر معاصر مي‌پردازد. كل هنر به مثابه هويت، زن به عنوان سوژه در هنر، جستجوي عشق در ادبيات فارسي و نقش متفاوت زن در روايت‌هاي ادبي بر،خي از موضوعاتي است كه اين كتاب در بخش اول به آن پرداخته است.

وي افزود: در بخش دوم به شعر فروغ پرداخته‌، و شعرهاي اين شاعر از ديدگاه‌هاي متفاوت بررسی شده ؛ از جمله به تحلیل مولفه‌های شعر فروغ و  اهميت او در ادبیات ما توجه شده است.

این شاعر ادامه داد: تبیین سير تحول فكري فروغ كه با بررسي نامه‌هايش آغاز و سپس با شعرهايش تكميل شد، و بررسی نگاه كلي او به مقوله‌هایی چون عشق، هنر و زندگی، از دیگر موضوعاتی است که در اين بخش از کتاب گنجانده شده است.

اشرافي در پایان گفت: تاریخ ادبیات نوشتاری زنان را شرایط خاص زندگی آن‌ها از قبیل شرایط مادی، روانشناختی و اعتقادی شکل می‌دهد. این شرایط و عوامل، نقش بسیار تعیین‌کننده و مهمی در روند شکل‌گیری و تکامل این شاخه از ادبیات داشته است. 

«خ‍ورش‍ی‍د م‍ن‌ کجاست» (مجموعه شعر - انتشارات ماکان - 84)، «این تاج خار» (مجموعه شعر - انتشارات مینا - 85) و «معشوق بی‌صدا» رویکردی جامعه‌شناختی به «عاشقانه‌های احمد شاملو» (انتشارات مینا - 85)  پیش از این توسط اشرافی به چاپ رسیده‌اند. کد مطلب : ۲۹۵۸۶
http://www.ibna.ir/vdcjmie8.uqehozsffu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما