در سالروز ولادت امام علی النقی الهادی (ع) اعلام شد؛

نگهداری از بیش از 100 جلد کتاب نفیس درباره امام هادی (ع) در گنجینه رضوی

بیش از یکصد کتاب خطی و چاپ سنگی با محوریت امام هادی (ع) در گنجینه کتاب‌های خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود. قدمت برخی از این نسخه‌ها به قرن هشتم قمری می‌رسد.
نگهداری از بیش از 100 جلد کتاب نفیس درباره امام هادی (ع) در گنجینه رضوی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، علی سوزنچی کاشانی، مدیر مخطوطات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی بیان کرد: بیش از یکصد کتاب خطی و چاپ سنگی از امام هادی (ع) در مخزن کتاب‌های خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود که شامل سرگذشت‌نامه امام علی‌‌النقی (ع)، کلمات قصار، عمر حضرت و مدت امامت، نحوه شهادت و موضوعات مشابه است.
 
وی توضیح داد: یکی از نفیس‌ترین نسخه‌ها که قدمت آن به قرن هشتم قمری می‌رسد، «کشف الغمه فی معرفه الائمه» است که در قرن هفتم تألیف شده و در ذی‌الحجه سال 784 به خط نسخ 45 سطری با عناوین شنگرف کتابت شده است.
 
سوزنچی با بیان اینکه نسخه‌های متعددی از این اثر در گنجینه موجود است، افزود: سه نسخه نفیس دیگر، نسخه‌ای به کتابت 848 قمری، نسخه دیگر کتابت 968 قمری وقفی شاه عباس اول صفوی و نسخه سوم کتابت 1094 قمری وقفی نادرشاه افشار است.
 
مدیر مخطوطات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، ادامه داد: از کتاب «زیاره الجامعه الکبیره» منسوب به امام‌ هادی (ع) نسخه‌های ارزشمند بسیاری موجود است؛ ازجمله دو نسخه در قطع طوماری که یکی نسخه‌ای به خط نسخ در 248 سطر دارای سرلوح مذهّب و منقّش، عناوين به سرخی، بين‌السطور زراندازی، جدول‌کشی به زر و تحرير مشکی و جلد سرطبل میشن عنابی، به کتابت قرن 13 قمری و نسخه طوماری دیگر به کتابت 1260 قمری دارای سرلوح مزدوج، سطربندی، جدول‌بندی و کمندکشی به زر و تحریر مشکی، ترجمه به شنگرف، زمینۀ ادعیه افشان غبار زرین است.
 
وی افزود: دو نسخه دیگر از این اثر به کتابت 1284 قمری، اعراب کلمات به شنگرف، جدول‌بندی به زر و تحرير مشکی و لاجورد، صفحه اول دارای سر لوح زمينه ساده منقّش زرّين نقش يک ترنج و دو سر ترنج و نسخه دیگر به کتابت 1281 قمری دارای سرلوح و کتيبه مجدول به زر و تحرير مشکی و لاجورد و کمند و سطربندی است.
 
سوزنچی همچنین گفت: «شرح زیارت جامعه» شرح احمدبن زین‌الدین احسائی، با عناوین به سرخی که برفراز برخی عبارات به مشکی خط کشیده شده، دارای حواشی به کتابت 1230 قمری و «رساله فی مشاکل الزیاره الجامعه» در قرن 12 قمری کتابت شده است.
 
مدیر مخطوطات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در ادامه با اشاره به دو نسخۀ منظوم نیز بیان کرد: «شرح حال امام‌ هادی (ع)» یا «شمس الفقیه» به زبان اردو در قرن 13 قمری به خط نستعلیق تحریری کتابت شده و نسخه خطی «شجره‌نامۀ دلدار علی نقوی تا جعفربن امام علی النقی (ع)» به زبان فارسی در سال 1300 خورشیدی به خط نستعلیق با عناوین شنگرف کتابت شده است.
 
وی ادامه داد: دست‌نوشته خطی «شرحی کوتاه بر زندگانی حضرت امام علی النقی الهادی (ع)» که مؤلف و کاتب آن یحیی حاجی مرادخانی در قرن 14 خورشیدی است، «کفایه الأثر فی النصوص علی الأئمه الأثنی عشر» به کتابت 1318 قمری با عناوین شنگرف، دارای يک سرلوح زرپوش منقّش به گل و برگ ريز و نيم‌ترنج در زمينۀ لاجورد، اوراق جدول‌بندی به زر و لاجورد و تحرير و دارای کمند به زر و تحرير و «سعاده الکونین فی بیان فضائل الحسنین» به زبان فارسی که در سال 1252 در دهلی کتابت شده، سه نسخه ارزشمند دیگر هستند.
 
سوزنچی درباره برخی نسخه‌های نفیس دیگر که بخشی از آن‌ها به امام‌ هادی (ع) اختصاص دارد نیز گفت: «المناقب» به کتابت ذی‌الحجه 1140 قمری با عناوین شنگرف، «الصافی (فی شرح الکافی)»، «ارشاد فی معرفه حجج الله علی العباد»، «الفصول المهمه فی معرفه الأئمه»، «بحار الأنوار الجامعه لدرر اخبار الأئمه الاطهار (ع)»، «جنات الخلود» به زبان فارسی به کتابت 1127 قمری و «زیارت‌نامه ائمۀ اطهار علیهم‌السلام» از دیگر نسخه‌های دست‌نویس موجود است.
 
مدیر مخطوطات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در پایان با اشاره به کتاب‌های چاپ سنگی بسیاری که در این گنجینه وجود دارد، در معرفی یکی از این آثار بیان کرد: «صحیفه‌ الهادیه و ا‌لمهدیه» به زبان فارسی، شامل کلمات قصار حضرت، به همت ابراهیم‌ ابن محسن کاشانی گردآوری شده، اسماعیل‌ ابن صدرالدین آملی بر آن حاشیه نوشته و کاتب آن مصطفی نجم‌آبادی است که در سال 1318 قمری در تهران چاپ شده است.
کد مطلب : ۲۹۴۰۴۶
http://www.ibna.ir/vdcc00qie2bqox8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما