تازه‌ترین اثر سیروس همتی منتشر شد؛

«تردست» روایتی از حضور یک تردست در جبهه

«ایست، تردست!» تازه‌ترین اثر سیروس همتی روایتی است از حضور یک تردست در جبهه که اخیرا منتشر شده است.
«تردست» روایتی از حضور یک تردست در جبهه
پبه گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)  به نقل از روابط‌عمومی کتاب نیستان ، کتاب «ایست!، تردست» تازه‌ترین تجربه سیروس همتی نمایشنامه‌نویس و بازیگر تئاتر و سینما و تلویزیون است. همتی که در سال‌های اخیر دستی روان به قلم نمایشنامه‌نویسی داشته است در این کتاب دو نمایشنامه کوتاه از خود را منتشر کرده است.
 
نمایشنامه «تردست» روایتی است از حضور یک تردست در جبهه. این نمایشنامه کوتاه بیش از هر چیز بر پایه موقعیت خاص خود که حضور شخصی با چنین ویژگی‌هایی در جبهه است به پیشواز مخاطب خود می‌رود و در ادامه داستان حضور او در جبهه و جنگ با بعثی‌هاست که اتفاقات عجیبی را خلق می‌کند.
 
نمایشنامه «تردست» بیش از هر چیز از طنازی و زیبایی زبان بهره می‌برد. زبانی که به چیره‌دستی تردست در انجام تردستی است. زیبا، شیرین و سرضرب و تند که باعث ایجاد دیالوگ‌های به غایت کوتاه و در عین حال جذاب شده است.
 
این نمایشنامه همانند یک داستان کوتاه و یا بخشی از آن با شخصیت‌پردازی و زبان کنایی و پرتعلیق خود مخاطبش را با خود همراه می‌کند. داستان تردست داستانی است ساده و بدون هر نوع حاشیه‌پردازی که برخی شخصیت‌ها در آن به صورتی نمادین برای مواجهه با مخاطب انتخاب شده است و برخی از موقعیت‌های آن نیز کنایه‌هایی است به وضعیت‌های جاری حاکم بر جامعه که در قالب این متن نمایشی خود را نشان داده است.
 
نمایشنامه «ایست!» نیز حاصل یک موقعیت تراژیک ویژه و کوتاه است. موتور سیکلتی در منطقه خط ویژ در خیابان روی زمین می‌خورد و پلیس موتور و راکبش را بازداشت می‌کند. در ادامه و در بررسی مدارک موتور مشخص می‌شود که موتور متعلق به پدر شهید راکب است و در جبهه یکبار با خمپاره سوخته است و پلیس نیز که همرزم پدر است به صورت اتفاقی با پسرش روبرو شده است.
 
این نمایشنامه در ساده‌ترین و کوتاه‌ترین شکل خود با تاثیرگذاری بر بخشی از حافظه تاریخی و تاثیرگذاری بر عاطفه مخاطبان خود با مخاطب روبرو می‌شود. این نمایشنامه کوتاه که قابلیت اجرا توسط گروه‌های جوان را نیز دارد در واقع تمرینی است برای خلق موقعیت و تاثیرگذاری بیان برای تاثیر بر مخاطب تئاتر.
 
سیروس همیتی در مقام نویسنده پیش از این نمایشنامه‌های «مزا مزا»، «ننه کاراته»، «سه سه»، «ریحانه» و فیلم‌نامه «گل سر» با همکاری لیلا نوری را توسط انتشارات کتاب نیستان منتشر کرده است.
 
انتشارات کتاب نیستان مجموعه نمایشنامه «ایست!، تردست» اثر سیروس همیتی را در 68 صفحه و با قیمت 15000 تومان منتشر کرده است.
 
کد مطلب : ۲۹۳۶۹۳
http://www.ibna.ir/vdcjhte8tuqehmz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما