از سوی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری

شماره جدید پژوهشنامه کتیبه و زبان منتشر شد

شماره 5 و 6 پژوهشنامه کتیبه و زبان فصلنامه علمی پژوهشکده زبان شناسی، کتیبه‌ها و متون پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری چاپ و منتشر شد.
شماره جدید پژوهشنامه کتیبه و زبان منتشر شد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، پژوهشنامه کتیبه و زبان از مقاله‌های تحقیقی اصیل و نوآورانه در زمینه کتیبه‌شناسی، متن‌شناسی و زبان‌شناسی که حاوی نکات علمی و غیر اقتباسی باشند استقبال می‌کند و صرفا مقاله‌هایی برای چاپ مورد بررسی و پذیرش قرار می‌گیرند که پیشتر در نشریه‌های داخلی و خارجی چاپ یا ارائه نشده باشند.

این شماره از پژوهشنامه کتیبه و زبان حاوی مقالاتی همچون نسخه‌های خطی شرح التعریف، کتاب تأثیرگذار در پیدایش طریقت خواجگان نقشبندیه، خودنگاره سغدیان، ریشه‌شناسی واژه زهر، پژوهشی در احوال کتیبه‌های آرامگاه و سنگ مزار محمد کاظم و اله اصفهانی ، جمیل صدقی زهاوی ادیب و ایران‌شناس کردستان، کتیبه‌های مجموعه تاریخی بی بی خانم در شهر سمرقند است.

در مقاله خودنگاره سغدیان به نگارش فرانتس گرونه و ترجمه مریم دارا استادیار پژوهشکده زبان‌شناسی، کتیبه‌ها و متون آمده است منابع نوشتاری گوناگون که بیشتر سغدی، چینی و عربی هستند نشان می‌دهند که سغد و مردم سغد در قرون دوم و سوم میلادی به مرکز ثقل تجاری در آسیای مرکزی، چین و مناطقی از هند و جنوب شرق آسیا تبدیل شده بودند، منابع مذکور این مسئله را به طور مستمر تا قرن هشتم نشان می‌دهند.
کد مطلب : ۲۹۲۴۰۰
http://www.ibna.ir/vdce7w8w7jh8oei.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما