کتاب اولویت‌بندی و مراتب ارزش‌های اخلاقی در قرآن نوشته علی رضوانی از سوی دفتر نشر معارف به زیور طبع آراسته شده است.
کتاب اولویت‌بندی و مراتب ارزش‌های اخلاقی در قرآن منتشر شد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) اخلاق از ضرورت‌های هر جامعه به‌ویژه در دوره جدید است.

در مواجهه با دوراهی‌های اخلاقی، همواره یکی از دغدغه‌های افراد اخلاقی این بوده است که چگونه می‌توان تصمیم اخلاقی درست را اتخاذ کرد. ارائه راهکار یا راهکارهای درست و عاقلانه برای یکی از آن دو مسیر، همواره از دل‌مشغولی‌های فیلسوفان اخلاق بوده است. دانشمندان در فرهنگ‌های مختلف تلاش کرده‌اند براساس مبانی خاص خود، نظام اخلاقی متناسب با فرهنگ و مقتضیات اجتماعی پی‌ریزی کنند. یکی از مهم‌ترین دلایل ناکامی بسیاری از صاحب‌نظران در ارائه راهکاری معقول و موجه، خلط احکام ناظر به تعارض ادله اخلاقی و احکام ناظر به تزاحم وظایف اخلاقی بوده است.

دستیابی صحیح و روشمند به آموزه‌های کتاب آسمانی قرآن، با توجه به ویژگی‌های خارق‌العاده آن، روش‌شناسی خاص خود را می‌طلبد و فهم درست آن، به تبیین دقیق و کامل مبانی، روش‌ها و مراحل فهم و تفسیر نیاز دارد. نظام اخلاقی قرآن، وحدت‌گرایانه است؛ نظامی خدامحور است که ملاک و محور تمام ارزش‌ها و تمام اعمال انسان «خدای سبحان و نزدیکی به او» است.
کتاب پیش‌رو به که نوشته علی رضوانی استادیار گروه معارف اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود می‌باشد، به شکل روشمند در پی استخراج ارزش‌های اخلاقی و رتبه‌بندی نظام‌مند آنها در قرآن و عهده‌دار پاسخ به پرسش‌های زیر در قالب چهار فصل است:

1. مبانی نظری اولویت‌بندی فضائل و رذائل اخلاقی در قرآن کدام است؟

2.شاخص‌های صوری (کمّی) اولویت‌بندی فضائل و رذائل اخلاقی در قرآن کدام است؟

۳. شاخص‌های محتوایی (کیفی) اولویت‌بندی فضائل و رذائل اخلاقی در قرآن کدام است؟

در این کتاب با تبیین و تحلیل آیات قرآن کریم ضمن استخراج اولویت‌های اخلاقی پاسخ پرسش‌های مذکور ارائه شده است.

این اثر در ۲۴۸ صفحه در قطع وزیری در گروه اخلاق اسلامی دانشگاه معارف اسلامی تدوین و از سوی دفتر نشر معارف به زیور طبع آراسته شده است.
 

کد مطلب : ۲۹۱۵۲۸
http://www.ibna.ir/vdcewz8wvjh8oni.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما