سید عباس صالحی در پیامی درگذشت مرحوم محمود علمی از ناشران پیشکسوت، مدیر و بنیانگذار انتشارات بدرقه جاویدان را تسلیت گفت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت محمود علمی را تسلیت گفت
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیام تسلیت سیدعباس صالحی آمده است:
 
«خبر درگذشت ناشر پیشکسوت، مدیر و بنیانگذار انتشارات بدرقه جاویدان، مرحوم محمود علمی موجب تاثر شد. خدمات ارزشمند خاندان علمی از عصر قاجار تاکنون در صنعت چاپ و نشر و آثار قابل توجهی که به‌همت ایشان به زیور طبع آراسته شد، از برگ‌های زرین کتاب پرافتخار فرهنگ این سرزمین است. از خداوند متعال برای آن مرحوم علو درجات و رحمت واسعه و برای بازماندگان محترم صبر و بردباری خواستارم.»

محمود علمی، بنیانگذار انتشارات بدرقه جاویدان چهارشنبه 14 خردادماه 99 پس از 74 سال فعالیت در حوزه چاپ و نشر ایران، در سن 95 سالگی درگذشت.
 
زنده‌یاد علمی، کارش در حوزه کتاب را از سال 1325، در چاپخانه اجدادی علمی و کتابفروشی پدرش، محمدحسن علمی آغاز کرد. وی انتشارات بدرقه جاویدان را سال 1340 تاسیس کرد. این موسسه انتشاراتی در پی همکاری‌ با علی دشتی، آثار او را منتشر کرد. همچنین مجموعه‌ای از نوشته‌های صادق هدایت، صادق چوبک، جلال آل‌احمد،‌ فریدون توللی، اسماعیل رائین، عبدالحسین زرین‌کوب، ابوالقاسم پاینده، ابراهیم خواجه‌نوری، محمدابراهیم باستانی پاریزی، باقر عاقلی، بزرگ علوی، علی‌محمد افغانی، فرهنگ‌های فارسی عمید، آثاری از محمدعلی جمال‌زاده و ابوالقاسم انجوی شیرازی، از دیگر کتاب‌هایی است که انتشارات جاویدان منتشر کرده است.
 
نخستین کتابی که محمود علمی منتشر کرد، کلیات سعدی تصحیح محمدعلی فروغی بود. این کتاب را بار نخست بروخیم و بار دوم شرکت تضامنی علمی منتشر کرده بود. او با نام مستعار و تخلص «م. درویش» شعر هم می‌سرود و دیوان شاعران کلاسیک را نیز تصحیح و حاشیه‌نویسی و منتشر می‌کرد.
کد مطلب : ۲۹۱۵۰۳
http://www.ibna.ir/vdchvznix23nwmd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما