بهناز ضرابی‌زاده نویسنده چند کتاب پرمخاطب از جمله «دختر شینا»، روز گذشته لوح تقدیر و نشان طلای جایزه ادبی اوراسیا را از اتحادیه هنر اوراسیا دریافت کرد.
نشان اوراسیا در دستان نویسنده همدانی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از پایگاه حوزه هنری همدان، این نشان نخستین جایزه بین‌المللی ادبیات دفاع مقدس است که به کتاب «گلستان یازدهم» (خاطرات زندگی مشترک یک سال و هشت ماه خانم پناهی روا همسر شهید سردار علی چیت‌سازیان) اعطا شد.

بهناز ضرابی‌زاده در این باره گفت: این جایزه سال گذشته اعطا شده بود، اما به‌تازگی از سوی انتشارات سوره مهر به دست بنده رسید. با توجه به اینکه نخستین جایزه بین‌المللی کشور در عرصه ادبیات پایداری است، برایم بسیار مهم و ارزشمند است.

این نویسنده در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: جایزه ادبی اوراسیا در سال ۲۰۱۳ از سوی اتحادیه خلاقیت‌های هنری اوراسیا، با هدف تشویق مؤلفان و نویسندگان مستعد در رشته‌های مختلف ادبی، هنری و مستند در زمینه تقویت و غنای متقابل فرهنگی کشور‌های منطقه راه‌اندازی شد. در واقع گروه یا تشکل غیردولتی که هرساله آثاری را که ترجمه شده باشند ارزیابی و داوری می‌کنند که خوشبختانه سال گذشته این جایزه به ایران رسید.
 

نویسنده «گلستان یازدهم» گفت: آیین پایانی جایزه ادبی اوراسیا با حضور جمعی از دانشمندان، نویسندگان، شاعران، ناشران و منتقدانِ برجسته از کشور‌های روسیه، ایران، قزاقستان، هند، بلاروس و اوکراین روز ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ در مسکو برگزار و نشان‌های طلا، نقره و گواهینامه از سوی کارینا سارسنووا رییس اتحادیه هنر اوراسیا اعطا شد.

ضرابی‌زاده درباره ترجمه دیگر آثارش بیان کرد: تاکنون سه کتاب «گلستان یازدهم»،‌ «دختر شینا» و «ساجی» به زبان‌هایی چون ترکی استانبولی،‌ عربی، روسی، اردو و آذری ترجمه شده و اخیرا قرار است «گلستان یازدهم» به انگلیسی ترجمه شود.

یادآوری می‌شود، پیش از این دو کتاب «مردگان باغ سبز» نوشته محمدرضا بایرامی و «سه کاهن» اثر مجید قیصری جایزه ادبی اوراسیا را دریافت کرده‌اند و «گلستان یازدهم» که نسخه فارسی آن را انتشارات سوره مهر منتشر کرده، سومین اثری است که موفق به دریافت این جایزه ادبی می‌شود.
کد مطلب : ۲۹۱۳۸۴
http://www.ibna.ir/vdcevz8wejh8oxi.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما