معاون صدای جمهوری اسلامی ایران خبر داد؛

همراهی نوروزی رادیو با ناشران و کتاب‌دوستان

حمید شاه‌آبادی، کتاب را محبوب‌ترین مهمان ایرانی‌ها در شرایط کنونی دانست و درباره برنامه‌های کتاب‌محور رادبو در نوروز توضیح داد.
همراهی نوروزی رادیو با ناشران و کتاب‌دوستان
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، به نقل از روابط عمومی معاونت صدا، حمید شاه‌آبادی، اظهار کرد: امروز حوزه فرهنگ از سواد سطحی و فاقد تعمق رنج می‌برد و کوچک‌انگاری حوزه فرهنگ از استفاده بی‌رویه از فضای مجازی و تقلیل مطالعه و کم حوصله‌گی نسل جوان نشات می‌گیرد. ازاین رو بزرگان و فرهیختگان این حوزه باید با ترویج مطالعه و حراست از آن تلاش کنند تا  فرهنگ، ذیل سیاست و اقتصاد تعریف نشود.
 
شاه‌آبادی با توجه به اقدامات شبکه‌های رادیویی در حوزه کتاب، تصریح کرد: هم‌اکنون رادیو فرهنگ و شبکه‌های دیگر، بخش‌هایی جدی درباره کتاب دارند و در سال گذشته نیز اقدام نوینی با محوریت معرفی کتاب‌های فاخر در قالب برنامه «صد ثانیه با کتاب» صورت گرفت.
 
با توجه به شرایط خاص جامعه و اقامت اجباری خانواده‌ها در منزل، برنامه صدثانیه با کتاب با رویکردی نوین ضمن معرفی کتاب‌های جذاب و خواندنی، بسترهای لازم  برای عرضه غیرحضوری کتاب به مخاطبان را در دستور کار خود دارد.

معاون صدا با اشاره به راه‌اندازی پایگاه کتاب گویا، عنوان کرد: آنچه که رادیو به آن افتخار می‌کند حضور صداپیشگان حرفه‌ای و نیز آرشیوی مملو از تولیدات رادیویی ارزشمندی است که گویندگان و نویسندگان، خلق کرده‌اند.

در حال حاضر در پایگاه کتاب گویا که از سامانه ایران‌صدا در دسترس شنوندگان است بیش از ۲۵۰۰ نسخه کتاب گویا در دو قالب روایی و نمایشی مورد استفاده ده‌ها هزار نفر از علاقه‌مندان است و همه روزه آثار جدیدی هم به آن اضافه می‌شود.

شاه‌آبادی گفت: برنامه صد ثانیه با کتاب به گونه‌ای طراحی شده است که در هر قطعه صد ثانیه‌ای،  یک عنوان کتاب و در طول روز، ۱۰ عنوان کتاب ارزشمند در زمینه‌های مختلف و با سلایق گوناگون به شیوه جذاب و با زبانی شیوا از شبکه‌های رادیویی معرفی می‌شود.

وی یادآور شد: این برنامه به ترویج فرهنگ‌ کتاب و کتابخوانی می‌پردازد و پیش‌بینی می‌شود با اجرای این طرح در همه شبکه‌های سراسری رادیو، تعداد کتاب‌های معرفی شده طی یک سال به ۳۶۰۰ عنوان برسد.

معاون صدا، معرفی کتاب‌های فاخر حوزه‌های مختلف را از اهداف محوری برنامه صد ثانیه با کتاب برشمرد و افزود: معرفی کتاب در قالب چهار گروه و در 10 موضوع تنظیم شده است. در گروه نخست، کتاب‌های دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، معارف اسلامی، ولایت فقیه و رهبری معرفی می‌شود. دسته دوم با عنوان کتاب‌های کودک ونوجوان شامل داستان کودک، رمان نوجوان، کتاب‌های مرجع و دائره‌المعارف‌ در این حوزه است.

وی با بیان این مطلب که کتاب‌های کمک آموزشی و منابعی که وجه تجاری دارند در این برنامه معرفی نمی‌شود، گفت: گروه سوم کتاب‌های حوزه ادبیات و هنر است که شامل رمان‌های تالیفی و ترجمه فاخر، همچنین موضوعات اختصاصی هنر و ادبیات خواهد بود و گروه چهارم نیز به کتاب‌های عمومی در حوزه‌های تاریخی، اجتماعی، فرهنگی، علمی و آموزشی اختصاص دارد.
 
معاون صدای رسانه ملی گفت: خوانش بخش برگزیده کتاب که با دقت کارشناسی انتخاب می‌شود امکان شناخت مخاطبان از محتوای کتاب را فراهم می‌سازد، ضمن آنکه دیگر مشخصات کتاب ازجمله نام مولف و مترجم، ناشر، نوبت چاپ و نیز موفقیت‌های اثر در رویدادهای کتاب‌محور در اختیار شنوندگان قرار خواهد گرفت. همچنین شنوندگان در صورت تمایل به تهیه کتاب می‌توانند با ارسال کد کتاب به شماره پیامک اعلام شده، کتاب انتخابی را به‌صورت غیرحضوری از انتشارات مربوطه تهیه کنند.

شاه‌آبادی خاطرنشان کرد: مولفان و ناشران برای پیوستن به برنامه صدثانیه با کتاب می‌توانند از طریق سامانه پیامکی ۳۰۰۰۰۱۶ اقدام کنند.

پیش از این اعلام شده بود به‌منظور مشارکت حداکثری در این طرح موسسات انتشاراتی سروش، انقلاب اسلامی، شهید کاظمی، به نشر و محراب قلم آثار خود را با ۱۵ تا ۲۰ درصد تخفیف به متقاضیان عرضه می‌کنند.
کد مطلب : ۲۸۸۶۳۳
http://www.ibna.ir/vdchx6nix23n6-d.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما