کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

ایکوم و سازمان کتابخانه‌های آستان قدس تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

7 اسفند 1398 ساعت 15:03

سازمان کتابخانه‌ها، ‌موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) تفاهم‌نامه همکاری مشترک امضا کردند.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از گنجینه رضوی، همکاری در برگزاری نشست‌های تخصصی در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی؛ برگزاری دوره‌های آموزشی از سوی ایکوم برای کارشناسان موزه‌های آستان قدس بر اساس استانداردهای بین‌المللی و همکاری در خصوص در اختیار قراردادن مواد و منابع فرهنگی و اسناد مطالعاتی نظیر نسخ خطی، اسناد، پایان‌نامه، منابع الکترونیکی، منابع دیداری‌شنیداری و مطبوعات مربوط به موضوع تفاهم به محققان و کارشناسانِ معرفی شده، برخی از مفاد این تفاهم‌نامه است.

رئیس کمیته ملی موزه‌های ایران در این نشست،‌ موزه آستان قدس رضوی را علاوه بر ایفای نقش‌های منطقه‌ای، ملی و دینی، ایفاگر ‌نقش جهانی دانست که میراث بشری را حفظ و در معرض دیدگانِ بخش عظیمی از مردم قرار می‌دهد.

میرسیداحمد محیط طباطبایی با بیان اینکه کتابخانه،‌ موزه و مرکز اسناد آستان قدس از ظرفیت عظیمی برخوردار است، گفت: ما در کمیته ملی موزه‌های ایران تلاش می‌کنیم تا سایرین نیز بتوانند از این ظرفیت بهره‌مند شوند.

وی افزود: ما مانند یک انجمن هستیم که میان ظرفیت‌های مراکز، ارتباط ایجاد می‌کنیم تا میان آنها در دنیا هم‌افزایی شود.

رئیس کمیته ملی موزه‌های ایران به نقش موزه‌ها و کتابخانه‌های آستان قدس رضوی در سطح کشور در حوزه‌های مرمت آثار، حفاظت، مدیریت و بهره‌برداری اشاره کرد و گفت: آستان قدس می‌تواند به ارتقای کیفی دیگر مراکز در کشور کمک کند.


وی ادامه داد:‌ آستان قدس رضوی علاوه بر شُعبات متعدد کتابخانه در سطح کشور، می‌تواند برای موزه‌های استان خراسان رضوی و فضایی که در آن تاثیرگذار است، نقش هدایت و مادری داشته باشد.

محیط طباطبایی، همچنین در حوزه گسترش خادمیاری و جذب منابع از طریق خادمیاری قول همکاری با این سازمان را داد.
وی ‌کتابخانه را یک موزه خواند و گفت:‌ کتابخانه ماحصل اندیشه انسانی است.

وی با بیان اینکه در کتابخانه‌ها ما فقط نگهبان و انباردار نیستیم، تصریح کرد: ما مأمور به این هستیم که آنچه را داریم به دست صاحبان اصلی‌اش که پژوهشگران هستند برسانیم.

محیط طباطبایی با تأکید بر اینکه ارزش موزه به موزه‌دار و ارزش کتابخانه به کتابدار آن است،‌ یادآور شد: این افراد هستند که باعث می‌شوند ارزش واقعی کاری که در آن مرکز نهفته است،‌ علنی و آشکار شود و به دیگران نیز معرفی شود.

رئیس سازمان کتابخانه‌ها،‌موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی نیز در این دیدار ضمن ابراز امیدواری از نتایج این تفاهم‌نامه به بیان مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: آیت‌الله خامنه‌ای در بیانی حرم مطهر رضوی را به موزه تعبیر کردند و فرمودند که حرم مطهر امام‌رضا(ع) موزه زنده دنیای اسلام است.

حجت‌الاسلام سیدجلال حسینی گفت:‌ اهل بیت(ع) به عِلمیت فخر می‌کردند و ما مأموریم تا این دانش را که در گنجینه عظیم کتابخانه آستان قدس حفاظت شده، به همگان منتقل کنیم.


کد مطلب: 287565

آدرس مطلب :
http://www.ibna.ir/fa/naghli/287565/ایکوم-سازمان-کتابخانه-های-آستان-قدس-تفاهم-نامه-همکاری-امضا-کردند

ایبنا
  http://www.ibna.ir