​رییس دانشکده تاریخ دانشگاه اوراسیا گفت؛

نخبگان قزاق با تاریخ ایران آشنا هستند

تلی گن صادق اولی در دیدار رایزن فرهنگی ایران در قزاقستان گفت که ایران و قزاقستان اشتراکات تمدنی بسیاری دارند. به همین دلیل ضرورت دارد که در زمینه‌های آکادمیک همکاری کنند.
نخبگان قزاق با تاریخ ایران آشنا هستند
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، علی کبریایی‌زاده، رایزن فرهنگی ایران در قزاقستان ۲۹ بهمن‌ ۱۳۹۸ با تلی گن صادق اولی، رییس دانشکده تاریخ دانشگاه اوراسیا و معاونان او دیدار و در باره روابط علمی و دانشگاهی بین دو کشور گفت‌وگو کرد.
 
تلی گن صادق اولی در سخنانی، ظرفیت‌‎های دانشکده تاریخ دانشگاه اوراسیا را برشمرد و گفت: این دانشکده در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو تربیت می‌کند و براساس ارزیابی‌های صورت گرفته از نظر علمی در سطح بسیار خوبی در قزاقستان قرار دارد.
 
رییس دانشکده تاریخ دانشگاه اوراسیا افزود: ایران کشوری است با تاریخی طولانی و پیشینه تمدنی غنی که با قزاقستان نیز اشتراکات تمدنی و تاریخی ایران دارد، بر این اساس زمینه‌های زیادی نیز برای همکاری وجود دارد.
 
وی تبادل استاد و دانشجو، انجام پروژه‌های مشترک، برگزاری نشست و همایش در موضوعات مورد علاقه، بورسیه دانشجویان و اعطای فرصت‌های مطالعاتی، مبادله اطلاعات و متون علمی و نتایج تحقیقات باستان‌شناسی، ارتباط و تعامل با مراکز علمی و دانشگاهی ایران از جمله مواردی دانست که می‌تواند مبنای همکاری قرار گیرد.
 
آشنایی نخبگان قزاق با تاریخ ایران
 
کبریایی‌زاده نیز به بیان مأموریت و فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ایران در قزاقستان پرداخت و گفت: ایران و قزاقستان دو کشور همسایه هستند که در طول تاریخ روابط حسنه‌ای با یکدیگر داشته‌اند. جمعیت قابل اعتنایی از مردم قزاق در ایران زندگی می‌کنند و همینطور جمعیت چند هزار نفری ایرانی در قزاقستان سکونت دارند.
 
رایزن فرهنگی کشورمان در قزاقستان افزود: نخبگان قزاق با تاریخ ایران آشنا هستند. بخش‌هایی از تاریخ قزاقستان در منابع فارسی آمده است که بعضاً به زبان قزاقی ترجمه شده و اکنون در دسترس عموم است و امکان پژوهش و مطالعه بیشتر در این زمینه وجود دارد.
 
وی با استقبال از پیشنهادات تلی گن صادق اولی، یادگیری زبان فارسی را نیز برای دانشجویان رشته تاریخ ضروری دانست و اضافه کرد: به جهت روابط طولانی تاریخی ایرانیان و قزاق‌ها، آشنایی دانشجویان خصوصا مقاطع ارشد و دکتری با تاریخ ایران چه پیش از اسلام و چه بعد از آن لازم است.
 
در پایان این دیدار مقرر شد؛ برنامه‌ای برای آشنایی بیشتر دانشجویان این دو مقطع با تاریخ و تمدن مشترک ایران و قزاقستان طراحی و اجراء شود.
کد مطلب : ۲۸۷۵۰۶
http://www.ibna.ir/vdcfxed0vw6dcta.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما