​ویژه نامه ششمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران به همراه ششمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب ایران منتشر شد.
انتشار ویژه‌نامه ششمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به نقل از دفتر مطالعات و برنامه‎ریزی‎های فرهنگی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی، ششمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران به همراه ششمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب ایران از ابتدای تیرماه با اعلام فراخوان آن از سوی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌تمامی نهادها و سازمان‌های ذی‌ربط ازجمله نهادها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی همچون نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، دفتر فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، خانه کتاب، کمیسیون ملی یونسکو، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران، انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران و شبکه شهرهای دوستدار کتاب و بخش خصوصی و فعالان فرهنگی و تشکل‌های مردم‌نهاد شروع به کارکرد.
 
با اعلام فراخوان ارسال آثار شهرهای متقاضی شرکت در این طرح، ۱۷۱ شهر آثار و مستندات خود را به دبیرخانه مرکزی ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال کردند.

کیفیت آثار ارسالی در این دوره نسبت به دوره‌های گذشته از رشد قابل‌توجهی برخوردار بود، به‌گونه‌ای که داوران مراحل اولیه این طرح برخلاف روال سال‌های گذشته که ۲۰ شهر را به‌عنوان شهرهای راه‌یافته به مرحله نیمه‌نهایی انتخاب می‌کردند؛ در این دوره ۳۸ شهر را برای این مرحله انتخاب و به دبیرخانه معرفی کردند که پس از داوری در مرحله نیمه نهایی پنج شهر، اوز، بم، شهر ری، شیراز و رفسنجان به مرحله نهایی این رویداد راه یافتند.
 
جلسه داوری نهایی ششمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران روز سه‌شنبه (8 بهمن‌ماه) برگزار شد و پس از ارزیابی و داوری هیئت‌داوران، از میان پنج شهر اوز، بم، شهرری، شیراز و رفسنجان، شهر شیراز به عنوان ششمین پایتخت کتاب ایران در سال ۱۳۹۹ انتخاب شد و شهرهای اوز، بم، شهرری و رفسنجان، به عنوان شهرهای خلاق کتاب خوانی ایران معرفی شدند.
 
همچنین در ششمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب ایران از مجموع ۱۴۱۹ اثر ارسالی به دبیرخانه مرکزی، پس از داوری اولیه ۶۰ اثر به داوری نهایی این جشنواره راه یافتند.

از ۶۰ روستا و منطقه عشایری راه‌یافته به مرحله نهایی این جشنواره ۶ روستا و منطقه عشایری در بخش استمرار حضور داشتند و روستای پوده از توابع شهرستان دهقان استان اصفهان به‌عنوان برگزیده بخش استمرار انتخاب شد.  از ۵۴ روستا و منطقه عشایری حاضر در مرحله نهایی، ۱۰ روستا به‌عنوان روستاهای برگزیده و ۱۰ روستا به‌عنوان روستاهای تقدیری به شرح زیر انتخاب شدند.

ویژه نامه ششمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران به همراه ششمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب ایران
کد مطلب : ۲۸۷۱۷۷
http://www.ibna.ir/vdcjaae8auqeovz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما