آیین رونمایی از کتاب «نی زن کنار برنجزار» (زندگی و شعر شیون فومنی) به قلم زنده‌یاد احمد ابومحبوب در پژوهشکده گیلان‌شناسی دانشگاه گیلان برگزار می‌شود.
رونمایی از کتاب زندگی و شعر شیون فومنی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی بنیاد فرهنگی شیون فومنی، بنیاد شیون فومنی با همکاری پژوهشکده گیلان‌شناسی دانشگاه گیلان و نشر ثالث، آیین رونمایی از کتاب «نی زن کنار برنجزار» به قلم احمد ابومحبوب‌ روز پنجشنبه، ۱۷بهمن ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۰،  در محل سالن اجتماعات پژوهشکده‌ گیلان‌شناسی دانشگاه گیلان برگزار می‌شود. 

روابط عمومی این بنیاد درباره این کتاب آورده است: کتاب «نی زن کنار برنجزار» با موضوع بررسی زندگی و شعر شاعر معاصر، شیون فومنی به تازگی از سوی نشر ثالث با همکاری بنیاد شیون فومنی منتشر شده است.

در آیین رونمایی این کتاب، استادان دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه گیلان، علی تسلیمی، علی صفایی و علیرضا نیکویی ابعاد مختلف کتاب «نی زن کنار برنجزار» را مورد بررسی، نقد و نظر کارشناسی قرار خواهند داد.

پخش تصاویر شعرخوانی شیون فومنی و تصاویری از احمد ابومحبوب و اجرای موسیقی بر اساس ترانه‌های شیون فومنی از دیگر بخش‌های این آیین است.

احمد ابومحبوب عضو هیات امنای بنیاد فرهنگی شیون فومنی و از شیون‌شناسان مسلم هم روزگار ما بود. از وی مقالات متعددی درباره شعر گیلکی و شعر فارسی شیون فومنی به یادگار مانده است و افزون بر آن استاد راهنمای پایان‌نامه‌های دانشگاهی با موضوع شعر شیون فومنی در دانشگاه‌های تهران از دیگر فعالیت‌های شیون پژوهی این استاد ادبیات بوده است.

کتاب «نی زن کنار برنجزار»  آخرین اثر شیون پژوهی این استاد دانشگاه درباره اشعار گیلکی و فارسی شیون فومنی است که از وی به یادگار مانده است. در این‌ کتاب ابومحبوب با گذری بر زندگی شیون فومنی، اشعار گیلکی و فارسی این شاعر نامدار معاصر را مورد بررسی، نقد و تحلیل قرار داداه است و در پایان کتاب با جدولی از ترانه‌های سروده شده گیلکی و فارسی شیون فومنی به تبیین و تشریح ارزش‌های ابعاد هنری این ترانه‌ها پرداخته است. احمد ابومحبوب، اصالتا انزلیچی و در سال ۱۳۳۵ از پدر و مادری اهل بندرانزلی در تهران متولد شد. 

احمد ابومحبوب، روز یکشنبه ۱۲ اسفندماه ۱۳۹۷ به دلیل ابتلا به بیماری سرطان در ۶۲سالگی در تهران چشم از جهان فروبست.
کد مطلب : ۲۸۶۸۶۹
http://www.ibna.ir/vdcg339xyak9774.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما