دبیرعلمی جایزه جهانی کتاب سال به ایبنا گفت؛

منتخبان جایزه جهانی کتاب سال مشتاق سفر به ایران هستند

احمدعلی حیدری، گفت: با وجود تبلیغات رسانه‌ای علیه وضعیت امنیتی کشور‌مان از منتخبان پیامی مبنی بر اینکه به ایران سفر نخواهند کرد، دریافت نکرده‌ایم؛ اما نسبت به مانع‌تراشی دولت‌ها اشاراتی داشته‌اند.
منتخبان جایزه جهانی کتاب سال مشتاق سفر به ایران هستند
احمدعلی حیدری، دبیر بیست‌و‌هفتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، درباره جایگاه بین‌المللی جایزه جهانی کتاب سال با توجه به حوادث اخیر منطقه‌ای بیان کرد: شاید پاسخ به این پرسش سخت باشد اما منتخبان جایزه جهانی کتاب سال به درجه‌ای از معرفت و شعور رسیده‌اند که نگاهشان به مسائل ایران مبتنی بر داده‌های رسانه‌ای نباشد؛ بنابراین اعتبار جایزه جهانی کتاب سال برای آن‌ها کاملا روشن است.  

وی افزود: با توجه به اینکه زمینه مطالعاتی منتخبان جایزه جهانی کتاب سال ناظر بر تاریخ ایران با قدمت 7000 ساله است، کمتر از تبلیغات رسانه‌ای متاثر می‌شوند. همه این افراد برای حضور در ایران و دریافت جوایز خود، نظر مساعدی دارند؛ مگر اینکه دولت‌ها مانع از این حضور باشند؛ کما‌اینکه سال گذشته پنج نفر از منتخبان از کشور آمریکا و اروپا به دلیل ممانعت دولت‌‌‌های متبوعشان امکان حضور در ایران را پیدا نکردند.   
 
حیدری ادامه داد: انسان‌های فرهیخته که از افق بلند‌تری مسائل را می‌بینند، کمتر از تبلیغات رسانه‌ای تاثیر می‌گیرند؛ علاوه‌‌براین مکاتبات دبیر‌خانه جایزه جهانی کتاب سال نشان می‌‌دهد برگزیدگان برای سفر به ایران مشتاق هستند و علاقه‌مندی خود برای سفر به ایران را اظهار کرده‌اند؛ اگرچه مشکلاتی پیش‌روی آنان است.
 
دبیر جایزه جهانی کتاب سال، درباره وجود موانع برای حضور منتخبان بیست‌‌و‌هفتمین دوره این رویداد گفت: وزارت امور خارجه در همه کشور‌ها، متکفل روشنگری درباره وضعیت بین‌‌المللی است. متاسفانه امور خارجه برخی کشور‌های منتخبِ جایزه جهانی کتاب سال، اعلام کرده‌اند وضعیت برای سفر به ایران مساعد نیست و چه‌بسا ممکن است موانعی در این زمینه ایجاد کنند.

حیدری درباره اینکه آیا از منتخبان درباره لغو سفرشان به تهران پیامی دریافت کرده‌اید یا خیر، بیان کرد: با وجود تبلیغات رسانه‌ای علیه وضعیت امنیتی کشور‌مان، از منتخبان پیامی مبنی بر اینکه به ایران سفر نخواهند کرد، دریافت نکرده‌ایم؛ اما نسبت به مانع‌تراشی دولت‌ها اشاراتی داشته‌اند.   
 
وی با اشاره به مهمانان این دوره  از جایزه جهانی کتاب سال افزود: مهمانان امسال جایزه جهانی کتاب سال از مناطق آسیای دور، آسیای شرقی، روسیه، انگلیس، فنلاند و آلمان هستند. اینکه از ایالات متحده آمریکا منتخب نداریم، موضوع کاملا اتفاقی است.

دبیر بیست‌و‌هفتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال ادامه داد: داوری‌ها تقریبا نهایی شده‌ و برگزیده‌ها و شایستگان تقدیر اندکی از دوره قبل بیشتر هستند. میزان جوایز نیز همانند دوره‌ قبل است.
کد مطلب : ۲۸۶۳۱۷
http://www.ibna.ir/vdcezp8wfjh8vxi.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما