رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در دیدار با عزیز الله حبیبی، رئیس دانشگاه خوارزمی بر گسترش ارتباطات، تبادلات فکری، علمی و همچنین مبادله منابع بین کتابخانه ملی ایران با دانشگاه خوارزمی تاکید کرد و گفت با برنامه‌ریزی دقیق می‌توان در مسیر دانش‌افزایی گامی موثر برداشت.
گسترش ارتباط بین کتابخانه ملی ایران با دانشگاه خوارزمی گامی موثر در مسیر دانش‌افزایی است
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تعامل این سازمان با مراکز علمی را ازجمله اهداف سازمان برشمرد و گفت: با برقراری ارتباط و همکاری مستمر باید به دنبال جدال علمی بود تا بتوان در حوزه دانش این سرزمین مراوده و مباحثه ایجاد کرد.
 
وی ادامه داد: با راه‌اندازی سامانه‌های «حافظه ملی ایرانیان» و «سنا» شاهد همکاری قابل توجه بسیاری از دانشگاه‌ها از سراسر کشور با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بوده‌ایم و اگر برنامه‌ریزی تعریف شده‌ای صورت گیرد، می‌توان در مسیر گسترش ارتباطات، تبادلات فکری، علمی و همچنین مبادله منابع گام برداشت و به این ترتیب دانش‌افزایی موثرتری روی خواهد داد.
 
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اظهار کرد: در سامانه «سنا» نشریات از زمان قاجار تا امروز بارگذاری شده و در حال به روزرسانی است و اگر این امکان فراهم شود نشریات دانشجویی، علمی و پژوهشی نیز به این مجموعه اضافه شود؛ موثرتر خواهد بود. همچنین تعداد 200 هزار پایان‌نامه دانشجویی و 40هزار نسخه خطی دیجیتال‌سازی شده و در سایت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز بارگذاری شده‌است.
 
بروجردی با استقبال از برگزاری تورهای مجازی و حضوری دانشجویان در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: در شرایط فعلی از برپایی تورهای مجازی استقبال می‌کنیم و امید است با پایان بحران کرونا تورهای حضوری برای بازدید دانشجویان از اسناد و مخازن سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برپا شود. امید است در آینده شاهد راه‌اندازی شبکه دانشگاهی و مراکز علمی و فرهنگی باشیم؛ البته شبکه کتابخانه‌های کشور راه‌اندازی شده و فرصت خوبی برای همکاری و بهره‌مندی از منابع فراهم کرده‌است.
 
عزیزالله حبیبی، رئیس دانشگاه خوارزمی با تایید صحبت‌های رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مبنی بر فراهم کردن شرایط همکاری دو نهاد گفت: در حال حاضر 12هزار دانشجو در دانشگاه خوارزمی با 15 دانشکده و12 مرکز و پژوهشکده در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در بیش از 266 رشته مشغول به تحصیل هستند.
 
رئیس دانشگاه خوارزمی تاکید کرد که افزایش تعامل با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با هم‌افزایی همراه است.
 
در ادامه، فریبرز خسروی، معاون سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دارای 30 عضو هیات علمی تابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و امکان همکاری و تعامل با دانشگاه خوارزمی در زمینه‌ها مختلف وجود دارد.
 
معاون کتابخانه ملی ایران بیان کرد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران آمادگی لازم برای نگهداری از نسخ خطی و منابع چاپی دانشگاه خوارزمی در شرایط استاندارد را دارد و می‌توان نسخ خطی این دانشگاه را به صورت واسپاری امانی نگهداری کرد.
 
خسروی افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی باید دو نسخه از کتاب‌هایی که به چاپ جدید می‌رسند، برای نگهداری و میراث‌داری به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ارائه شود و از همین رو درخواست داریم نسخی از کتاب‌ها و نشریات انتشارات دانشگاه خوارزمی و نیز پایان نامه‌ها دانشجویان برای نگهداری به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ارائه شود.
 
در ادامه، جمشید شنبه‌زاده، معاون دانشگاه خوارزمی تاکید کرد که با توجه به بحران کرونا و کمبود بودجه لازم است بهتر است راهکارهایی برای به اشتراک گذاری منابع بین مراکز علمی و فرهنگی و کتابخانه‌ها ایجاد کرد.
 
مجید افشاری‌راد، رئیس کتابخانه دانشگاه خوارزمی با بیان این مطلب که دانشگاه خوارزمی منابع قابل توجهی از نسخ خطی، نسخ چاپ سنگی و پایانامه‌ها دارد؛ گفت: با توجه به داشته‌های ارزشمند هر دو نهاد می‌توان زمینه‌های همکاری موثر را در عرصه فرهنگی، آموزشی و پژوهشی مابین ایجاد کرد.
کد مطلب : ۲۸۴۳۹۴
http://www.ibna.ir/vdchwknik23n6xd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما