?> ?> کتاب خطی خمسه نظامی به گنجینه نسخ خطی کتابخانه ملی ایران افزوده شد | ایبنا
یک نسخه خطی نفیس از کتاب خمسه نظامی که تاریخ کتابت به سال 892 قمری برمی‌گردد، با کارشناسی کمیته خرید نسخ خطی اداره کل کتاب‌های خطی و نادر کتابخانه ملی خریداری و به گنجینه نسخ خطی کتابخانه ملی ایران افزوده شد.
کتاب خطی خمسه نظامی به گنجینه نسخ خطی کتابخانه ملی ایران افزوده شد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، خمسه نظامی یا پنج گنج نظامی عنوان مجموعه پنج منظومه با ۲۸۹۰۰ بیت ملقب به پنج گنج از نظامی گنجوی است که با همت کمیته خرید نسخ خطی اداره کل کتاب‌های خطی و نادر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران این نسخه خطی نفیس خریداری شد.
 
این کتاب دارای چندین مجالس مینیاتور بوده و کتابت این نسخه در سرزمین بلقیس (افغانستان کنونی) انجام شده‌است.
 
این نسخه خطی به قلم «مرشح بن قتلغ خواجه بن عبدالله سمرقندی» کتابت شده‌است و جلد این کتاب خطی 550 ساله با روکش کاغذ سرخ و طرح «ترنج و وسط ترنج» با نقوش اسلیمی همراه است.
 
صفحه افتتاح این نسخه خطی خمسه نظامی با کتیبه مذهب و رنگین با نقوش اسلیمی به رنگ‌های لاجورد، زر، سرخ، سبز و سفیدآب بوده و سجاف (اطراف جلد) این کتاب خطی از تیماج قهوه‌ای است.
 
علی اوجبی، مدیرکل کتاب‌های خطی و نادر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران درتوضیح نسخ خطی که خریداری می‌شود، گفت: اطلاعات اولیه نسخه‌ها پس از خریداری، بلافاصله وارد سامانه سازمان می‌شود تا پژوهشگران مطلع شوند که چه نسخه‌های موجود است و در نهایت نسخه تصویربرداری شده در سایت مربوط برای استفاده مخاطبان بارگذاری می‌شود. همچنین هم اینک بیش از ۴۰ هزار نسخه خطی و بیش از ۳۰ هزار عنوان چاپ سنگی در مخزن کتاب‌های خطی و نادر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نگهداری می‌شود.
کد مطلب : ۲۸۳۸۴۵
http://www.ibna.ir/vdchkxnim23n66d.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما