دومین جشنواره ملی «کتاب در فضای مجازی» تحت عنوان «صفحه خیال» با انتشار فراخوانی به صورت رسمی آغاز به کار کرد.
برگزاری دومین جشنواره «کتاب در فضای مجازی» همزمان با هفته کتاب
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از ستاد خبری و رسانه‌ای بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، دومین جشنواره ملی کتاب در فضای مجازی «صفحه خیال» به دبیری رسول رجایی و به همت موسسه خانه کتاب با رویکردی جدید و با نگاهی جامع و آینده‌نگر به تمامی حوزه‌ها و مسائل پیرامون کتاب در فضای مجازی با محورهای اقتصادی، فرهنگی، فناوری، پژوهشی و مردمی برگزار خواهد شد.

دومین دوره این جشنواره ملی با پوشش محورهای اقتصاد کتاب مجازی با تاکید بر کسب و کارهای نوپا، فرهنگ کتاب مجازی و کنش‌گران فرهنگی، فناوری‌های نوین و صنایع خلاق، پژوهش کتاب مجازی و بخش ویژه مردمی شامل روایت‌گری دیجیتال کتاب و تصویرگری کتاب مجازی برگزار می‌شود. مسابقه «داننده شو» به عنوان اولین پویش چند رسانه‌ای مردمی در کشور در حوزه کتاب یکی دیگر از بخش‌های قابل توجه این دوره از جشنواره است.

بر اساس این گزارش و مطابق اعلام دبیرخانه این جشنواره، ثبت‌نام و مهلت ارسال آثار در محور‌های اقتصادی، فرهنگی، فن‌آوری، پژوهشی و مهارتی تا 25 آبان ماه و اختتامیه این دوره از جشنواره ۲۹ آبان ماه خواهد بود.

خبر دیگر از هفته کتاب اینکه، تیزر بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با تکنیک پویانمایی بریده مقوا یا کات اوت ساخته و منتشر شد.

به واسطه ارج نهادن به مقام کتاب و کتاب خوانی، تیزر این دوره از هفته کتاب امسال  توسط  هنرمندان مطرح هنر پویانمایی کاملا به شیوه سنتی ساخته شد تا ضمن حمایت و ارزش نهادن به آثار هنرمندان این هنر، عرصه آگهی‌های فرهنگی نیز با چهره‌ای فاخر از پویانمایی آشنا شود.

تیزر بیست و هفتیمن دوره هفته کتاب با تکنیک  پویانمایی «بریده جنبانی» یا کات اوت ساخته شده است. در این روش تمامی المان‌ها و عناصر موجود در پویانمایی توسط هنرمند طراح توسط دست و روی مقوا طراحی و سپس بریده و سرهم می‌شود. در مرحله بعدی از اجزای برش خورده مقوا، پارچه و کاغذ عکاسی شده و وارد سیستم دیجیتال می‌شود تا جان بخشی توسط نرم‌افزارهای رایانه‌ای انجام شود.

ایده اصلی ویدیو معرفی هفته کتاب بر پایه شعار «حال خوش خواندن» پایه‌گذاری شده است؛ در این اثر ابتدا دستی با نشانه  یک مولف بر روی کاغذ کلماتی را می‌نگارد و سپس اوراق کتاب در جلد خود جا می‌گیرند. کتاب‌ها با باد پاییزی به پرواز در می‌آیند و در راه دیگر کتاب‌ها را فرامی‌خوانند.

کتاب‌های رنگی با حال خوش خود را به «کتاب‌خوانان» می‌رسانند و از میان کتاب گل‌های خطایی و لاله عباسی به نشانه حال خوش و هنر و ادبیات ایرانی به بیرون می‌تراوند . سفر کتاب‌ها ادامه می‌یابد  تا نشانه‌های سه نسل پیر و جوان و کودک که از اهداف و مخاطبان هفته کتاب هستند، کامل شود؛ همگان پس از کتاب‌خوانی همراه هم به مانند برگ‌های سبک‌بال کتاب در شهرها به پرواز در می‌آیند تا حس حال خوش خواندن را با دیگران نیز به اشتراک بگذارند.

عوامل تولید ویدیوی بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران عبارتند از:
مدیر هنری و تولید: داود ارسونی، طراح و انیماتور: پویا رییسی، بک‌گراند آرتیست و ماکت:‌ هانیه نجار، موسیقی (سه تار): رامین شاهین‌کار، ضبط و مسترینگ پیانو: محمد مهر، گوینده: کتایون نژاده،  استودیو صدا: چکاوا، متحرک‌سازی و رندرینگ : استودیو مصور.

فایل‌های این ویدیوی یک دقیقه‌ای بر روی سایت هفته کتاب به نشانی اینترنتی hafteyeketab.ketab.ir بارگذاری شده و قابل دریافت آسان برای همگان است.

بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ ۲۳ تا ۳۰ آبان ماه در سراسر کشور برگزار می‌شود.
کد مطلب : ۲۸۲۹۵۰
http://www.ibna.ir/vdcdkx0xzyt0jn6.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما