کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

چاپ کتابی که می‌توانید فیلم تصاویرش را در تلفن‌همراه ببینید

14 آبان 1398 ساعت 10:26

کتاب «انگاره‌های معمارانه منظر»، اثر آزاده شاهچراغی به همراه فیلم تصاویر کتاب از سوی انتشارات سازمان جهاد دانشگاهی تهران منتشر شد.


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،‌ انتشارات سازمان جهاد دانشگاهی تهران برای نخستین بار کتابی را با عنوان «انگاره‌های معمارانه منظر: درآمدی بر آفرینش پارک‌های شهری» چاپ و منتشر کرد که با استفاده از قابلیت‌های چند رسانه‌ای(مولتی مدیا) خواننده می‌تواند با اسکن کردن QRCODE های کنار تصاویر درون کتاب فیلم مرتبط با محتوای آن بخش از کتاب را در تلفن همراه خود مشاهده کند.

آزاده شاهچراغی، دانشیار و مدیر گروه معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات که مولف این کتاب است در توضیح این اثر گفت: هدف استفاده از این قابلیت، علاوه‌بر گویاتر کردن محتوای تخصصی کتاب، صرفه‌جویی در مصرف کاغذ، کمک به حفاظت محیط‌زیست و ترویج فرهنگ کتابخوانی است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: برای ایجاد این امکان برای خواننده از قبل فیلم‌های آن پروژه‌ها بر روی وب سایت‌های معتبر داخلی بارگذاری شده و  QRCODE برای هر یک از تصاویر پروژه در کتاب آورده شده که فرد حین مطالعه با استفاده از اپلیکیشن خوانش بارکد(که در دسترس همگان است) می‌تواند فیلم آن تصاویر و پروژه‌های معماری منظر را در گوشی تلفن همراه خود مشاهده کند.

مولف این کتاب با بیان این‌که در چاپ کتاب‌های هنر و معماری به‌علت وجود تصاویر و نقشه‌های فراوان میزان استفاده از کاغذ افزایش می‌یابد، گفت: بدین ترتیب و با استفاده از این قابلیت می‌توان ضمن علاقه‌مند کردن افراد به مطالعه تا حدود زیادی در مصرف کاغذ صرفه‌جویی کرد.

شاهچراغی با بیان این‌که این کتاب سومین اثر من اما نخستین تجربه‌ام در حوزه چند رسانه‌ای است، خاطرنشان کرد: موضوع این کتاب درباره آفرینش معمارانه پارک‌های شهری است این‌که در کلان‌شهرها، پارک‌ها آخرین پناهگاه سبز شهروندان درون شهرها هستند که هنوز با ساختمان‌ها پر نشده است و امکان تعاملات اجتماعی و ارتباط با طبیعت در آن محیط وجود دارد.

وی با اشاره به وجود ایده‌های معمارانه در برخی پارک‌ها و فضاهای سبز ایران و جهان افزود: براساس نتایج بررسی‌ها توانستم 67 نمونه موفق پارک طراحی شده توسط معماران در ایران و جهان شناسایی کنم تا این‌که دریابم ردپای موفقیت آن‌ها کجاست؟ که بتوان با ایده معمارانه فضا و پارک شهری مناسبی را برای سبک زندگی در شهرهای امروز طراحی کرد.

این مدرس دانشگاه گفت: به عنوان مثال در کتاب به طراحی بوستان فردوسی در تهران که در واقع طرح گسترش پارک جمشیدیه بود اشاره شده است و این بوستان جوایزمعتبر بین‌المللی جهان را به لحاظ طراحی معمارانه دریافت کرده است و حدود 30 هکتار مساحت دارد. اما برای تشریح چنین پروژه‌هایی در کتاب همراه با چاپ تصاویر متعدد از آن‌ها به صفحات زیادی نیاز بود بنابراین با هدف صرفه‌جویی در مصرف کاغذ بالاخره ایده چاپ کتاب به صورت چند رسانه‌ای(مولتی مدیا) مطرح و تأیید شد.

این دانشیار و مدیر گروه معماری دانشگاه آزاد  اسلامی واحد علوم تحقیقات یادآور شد: در ابتدا در نظر داشتیم برای به نمایش گذاشتن این فیلم‌ها از CD(لوح فشرده) استفاده شود اما به عللی از جمله ضد محیط زیست بودن و داشتن مشکلات تکنیکی این راهکار مورد قبول واقع نشد از این رو بررسی‌های بیشتری شد تا این‌که به این ایده نهایی رسیدیم.

«انگاره‌های معمارانه منظر» سومین اثر آزاده شاهچراغی، مولف این کتاب و دارنده مدرک دکترای معماری، دانشیار و مدیر گروه معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات است و پیش از این کتاب، وی نخستین کتاب خود را با عنوان «پارادایم‌های پردیس» به چاپ هفتم رسانده که سه جایزه ملی و به ویژه جایزه اثر شایسته تقدیر کتاب سال جمهوری اسلامی را دریافت کرده بود. دومین کتاب از این مولف با عنوان «محاط در محیط» در همکاری با «علیرضا بندرآباد» نوشته شده و درباره تأثیر معماری و شهرسازی بر رفتار مردم است که دو جایزه ملی را به خود اختصاص داده و به زودی برای چهارمین بار به چاپ می‌رسد.

 


کد مطلب: 282862

آدرس مطلب :
http://www.ibna.ir/fa/naghli/282862/چاپ-کتابی-می-توانید-فیلم-تصاویرش-تلفن-همراه-ببینید

ایبنا
  http://www.ibna.ir