اخیراً روزنامه گاردین به نقل از مقامات دولتی آماری منتشر کرده بود که بر اساس آن گفته شده است که از هر هشت مدرسه یک مدرسه در انگلیس فاقد کتابخانه است.
نامه سرگشاده نویسنده انگلیسی برای کتابخانه اجباری مدارس
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از بوکسلر، مایکل روزن نویسنده برجسته انگلیسی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به مسئولان دولتی در این کشور از آنها خواست بهای بیشتری به کتابخانه مدارس داده و حمایت بیشتری از کتابخوانی دانش‌آموزان صورت دهند. روزن یکی از نویسندگان برجسته کشور انگلیس در حوزه کتاب‌های کودک است که بارها جوایز متعددی به خاطر نوشتن رمان‌های کودکانه کسب کرده است.
 
اخیراً روزنامه گاردین به نقل از مقامات دولتی آماری منتشر کرده بود که بر اساس آن گفته شده است که از هر هشت مدرسه یک مدرسه در انگلیس فاقد کتابخانه است. روزن با اشاره به این آمارها در نامه خود نوشت: اگر بخواهیم به صورت سرانگشتی نیز حساب کنیم حدود 13درصد از مدارس کشور کتابخانه ندارد و این جمعیت زیادی از دانش آموزان را شامل می‌شود و باید فکری به حال این جمعیت کرد.
 
وی نوشت: این واضح است که دولت در حوزه کتابخانه مدرسه کم کاری کرده است و این درحالی است که طبق قوانین زندان‌های این کشور نیز باید کتابخانه داشته باشند. اگر کودکان نتوانند در خانه و مدرسه کتاب بخوانند دیگر کجا می‌توانند این فرصت را پیدا کنند.
 
وی افزود: احداث کتابخانه در مدارس را باید برای مسئولان دولتی اجباری شود. متاسفانه در دنیایی زندگی می‌کنیم که داشتن کتابخانه برای زندان اجباری است ولی برای مدارس چنین اجباری وجود ندارد.
 
روزن در سال ۲۰۰۷ جایزه ی افتخاری ادبیات کودکان بریتانیا را دریافت کرد. او در سال ۲۰۰۸ نشان شوالیه ی هنر و ادبیات فرانسه را از سوی دولت فرانسه گرفت و در همین سال به همراه موسسه بوک تراست جایزه کتاب های بامزه را به نام رولد دال پایه گذاری کرد. روزن عضو انجمن زبان انگلیسی و انجمن سلطنتی ادبیات است.
 
بیشتر شهرت روزن به دلیل نوشتن کتب شعری طنزآمیز و شادی آور و نیز کتابی است که به یاد پسر از دست رفته اش نوشته است.
 
مایکل روزن در حال حاضر سرپرست گروهی است که سرگرم نگارش چندین کتاب مصورند. وی تاکنون بیش از 140 کتاب نوشته است.
کد مطلب : ۲۸۲۴۳۱
http://www.ibna.ir/vdchxiniz23n6kd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما