سرگذشت آب و آب‌رسانی در ایران؛

کتاب «خواب آب» از مجموعه نیاکان ما منتشر شد

«خواب آب» عنوان کتابی به قلم عباس جهانگیریان است که در قالب مجموعه نیاکان ما از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان چاپ و روانه‌ی بازار نشر شده است.
کتاب «خواب آب» از مجموعه نیاکان ما منتشر شد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط‌ عمومی و امور بین‌الملل کانون، این کتاب با تصویرگری مسعود قره باغی برای نوجوانان بالای ۱۵ سال منتشر شده است تا آن‌ها را با سرگذشت آب و آب‌رسانی در ایران آشنا کند.

«پیدایش قنات و ظهور تمدن‌های جدید»، «مُقَنی‌ها، مهندسان آب و خاک»، «مهندسی طراحی و ساخت قنات»، «سد و بند»، «پیشینه‌ ساخت آب‌انبار در ایران»، «میرآب‌ها»، «زیرآب»، «تاریخ پیدایش کوزه»، «ساعت آبی»، «مهندسان و آب‌شناسان نامدار ایرانی» و... از جمله موضوع‌هایی است که در این کتاب به آن پرداخته شده است.

در بخشی از کتاب «خواب آب» آمده: «آب آبادانی می‌آورد. هر کجا برود آباد می‌کند و هر جا نرود، ویرانی و بَرَهوت و بیابان به جا می‌گذارد. کشور ما روی نوار خشک و نیمه‌خشک کره‌ی زمین قرار دارد؛ به همین دلیل سایه‌ تهدید و ترس از خشکسالی، همیشه بر سر ما ایرانیان بوده و هست.» «نیاکان ما» مجموعه‌ای است که به گوشه‌هایی از فرهنگ و تمدن مردم ایران پس از اسلام پرداخته و تلاش دارد با نگاهی متفاوت به سرگذشت ایران، تاریخ را در دل زندگی مردم و فرهنگ آن‌ها جست‌وجو کند.

از این مجموعه علاوه بر این اثر تاکنون شش کتاب دیگر نیز منتشر شده که «قلم و تاج» سرگذشت وزیران ایرانی اثر ابراهیم حسن‌بیگی و «زنگ‌هاو راه‌ها» سرگذشت بازرگانی در ایران به قلم حسین بکایی است.

همچنین مهدی میرکیایی داستان کتاب و کتاب‌خوانی را در «کاروان دانایی» و عباس جهانگیریان در کتاب «مدرسه‌ فرشتگان» داستان پزشکان ایرانی از زمان ساسانیان تاکنون را نقل می‌کند. در همین حال داستان ورزش در ایران در کتاب «گوی و چوگان» به نویسندگی جمال‌الدین اکرمی روایت شده است و با مطالعه‌ کتاب «خورشید کالسکه‌سوار» حسین بکایی می‌توان با سرگذشت گاهشماری در ایران آشنا شد.

کتاب «خواب آب» در ۶۰ صفحه با جلد سخت و شمارگان ۲هزار و۵۰۰ نسخه به چاپ رسیده است و علاقه‌مندان می‌توانند آن را به قیمت ۲۸ هزار تومان از فروشگاه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سراسر کشور خریداری کنند.
 
کد مطلب : ۲۸۲۴۱۶
http://www.ibna.ir/vdca6unui49nay1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما