یورگن بووس در دیدار با مدیر‌عامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران؛

حضور حداکثری ناشران ایرانی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت را پیگیری می‌کنیم

یورگن بووس، رئیس نمایشگاه کتاب فرانکفورت در دیدار با قادر آشنا، مدیر عامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی گفت: گسترش و تقویت همکاری‌های نمایشگاه کتاب تهران و فرانکفورت برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است و در این راه می‌کوشیم.
حضور حداکثری ناشران ایرانی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت را پیگیری می‌کنیم
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، در این دیدار که ظهر‌امروز چهارشنبه‌(24 مهر) در دفتر رئیس نمایشگاه کتاب فرانکفورت برگزار شد، قادر آشنا، محمود آموزگار، غلامرضا نوعی و مهدی عمرانلو حضور داشتند.

قائم‌مقام نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در این دیدار گفت: حضور در نمایشگاه کتاب فرانکفورت از اولویت‌های نشر جمهوری اسلامی ایران است و ناشران و صاحب‌نظران حوزه نشر کشورمان تمایل زیادی برای حضور در این نمایشگاه دارند و علاقه‌مندیم که ارتباطات فرهنگی ما در حوزه نشر با کشور آلمان، بیشتر شود.

وی ادامه داد: متأسفانه هرساله تعدادی از کاروان اعزامی نشر جمهوری اسلامی ایران به‌واسطه عدم صدور ویزا از حضور در این نمایشگاه بی‌بهره می‌مانند و امیدواریم که نمایشگاه کتاب فرانکفورت برای حضور هیات ایرانی در این نمایشگاه مکاتبات لازم را با سفارت آلمان صورت دهد و هماهنگی‌های لازم، انجام شود.

آشنا افزود: برای حضور هیات ناشران ایران در نمایشگاه فرانکفورت شورایی از ناشران، نویسندگان و اتحادیه‌های نشر تصمیم‌گیری می‌کنند و زمانی که قسمتی از این پازل با مشکل روبه‌رو شود، تمام پازل ما با مشکل روبه‌رو خواهد شد. علی‌رغم این که ما امسال برای حضور در این نمایشگاه در زمان مناسب اقدام کردیم، اما متأسفانه بازهم مشکلاتی برای تیم اعزامی به‌وجود آمد و از حضور در نمایشگاه بازماندند.

مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران با ارائه پیشنهادی برای تسهیل در حضور هیات اعزامی جمهوری اسلامی ایران به نمایشگاه فرانکفورت بیان کرد: برای سال آینده ما یک فهرست از هیات اعزامی به مسئولان نمایشگاه در زمان مناسب ارائه می‌دهیم تا با سفارت آلمان برای حضور همه افرادی که از طریق این فهرست معرفی می‌شوند، رایزنی‌های لازم را انجام دهد و مشکلات در این خصوص به صفر برسد.

نمایشگاه کتاب فرانکفورت برای ناشران ایرانی آموزشگاه بزرگی است
محمود آموزگار نیز در این نشست گفت: ناشران در ایران، نگاه متفاوتی به کشور آلمان و نمایشگاه کتاب فرانکفورت دارند و این نمایشگاه را به‌عنوان یک آموزشگاه بزرگ برای خود می‌دانند.

وی افزود: اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران و موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران ارتباط تنگاتنگ و خوبی با نمایشگاه فرانکفورت دارند. در دوران سخت تحریم همواره دیدیم که دوستان نمایشگاه فرانکفورت ما را تنها نگذاشتند و ما هرساله شاهد حضور متخصصان نشر آلمان در نمایشگاه کتاب تهران هستیم و روابط آموزشی، نزدیکی بین ناشران ایران و آلمان وجود دارد.

آموزگار ادامه داد: چند سال است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پروژه پایتخت کتاب ایران را دنبال می‌کند و پنجمین پایتخت کتاب که سال گذشته انتخاب شد، شهر یزد بود. غرفه جمهوری اسلامی ایران امسال بر این اساس طراحی شده و شهر یزد نیز برای سال 2020 که پایتخت جهانی کتاب اعلام می‌شود درخواست کاندیداتوری داده است.

توقف فعالیت سالن 5 نمایشگاه فرانکفورت      
در ادامه این نشست، یورگن بووس، رئیس نمایشگاه کتاب فرانکفورت گفت: خوشحالیم که جمهوری اسلامی ایران در این دوره از نمایشگاه شرکت کرده است و هر ساله با دکوری زیبا در نمایشگاه کتاب فرانکفورت حضور دارد.

وی در ادامه گفت: قرار است سالن پنج نمایشگاه کتاب فرانکفورت جمع‌آوری و مدرن‌تر شود به همین خاطر سال آینده تمام ناشران و کشورهایی که در این سالن حضور دارند به سالن چهار منتقل می‌شوند و ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا به ایران جایگاه مناسب و شایسته‌ای را اختصاص دهیم.

بووس از پیشنهاد ارائه شده توسط قائم مقام نمایشگاه کتاب تهران برای حضور هیات ایرانی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت استقبال کرد و گفت: پس از ارسال نامه و معرفی هیات ایرانی برای حضور در این رویداد تمام توان خود را به کار می‌گیریم و پیگیری می‌کنیم که حضور هیئت ایرانی حداکثری باشد و این برای ما مهم است و از درجه اهمیت بالایی برخوردار است و با بخش فرهنگی سفارت آلمان در تهران مکاتبات لازم را برای رسیدن به نتیجه مطلوب و بهتر انجام می‌دهیم.

وی در ادامه بیان کرد: اعتقاد من هم این است و روابط فرهنگی ما با ایران سابقه طولانی دارد و برای ما مهم است که این روابط فرهنگی را تقویت کنیم.

در ادامه فعالیت‌های غرفه ایران در روز اول نمایشگاه، در نخستین دیدار رسمی، معاون نمایشگاه چین، ضمن دیدار با مدیر‌عامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران بر فعالیت‌های مشترک نشر میان ایران و چین تاکید کرد.

در این دیدارقادر آشنا، مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران با اشاره به اینکه چین مهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران بود بیان کرد: چین ازجمله کشورهایی است که ناشران ایرانی برای همکاری‌های مشترک فرهنگی با آن علاقه‌مند هستند.ما از حضور چین در نمایشگاه کتاب تهران استقبال می‌کنیم و به این حضور علاقه‌مند هستیم.

نی هونگ ری نیز از همکاری مشترک استقبال کرد و دو طرف در زمینه جانمایی مناسب‌تر در نمایشگاه‌های کتاب هر دو کشور به توافق رسیدند.

در این دیدار، طرف چینی با اشاره به حضور سه تصویرگر ایرانی در چین برای گسترش همکاری‌ها ابراز رضایت کرد و گفت: اعزام تصویرگران بسیار موفقیت‌آمیز بود و ما دوست داریم باز این اعزام‌ها صورت بگیرد.

قادر آشنا هم از حضور داوران چینی در مسابقه تصویرگری استقبال کرد و افزود: ما هم از آمدن داور چینی استقبال می‌کنیم .
نمایشگاه کتاب فرانکفورت تا 28 مهر برپاست.
کد مطلب : ۲۸۲۲۰۰
http://www.ibna.ir/vdcbg5b5grhbw5p.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما