وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست خبری و در جمع خبرنگاران استان فارس گفت: هرگاه دستگاه مسئول، مجوز برنامه‌ای فرهنگی و هنری را صادر کرد و مسیرهای تعیین ‌شده طی شد، دیگر دستگاه‌ها در استان‌ها باید از آن تصمیم دفاع کنند و به آن احترام بگذارند؛ در غیر این صورت چندگانگی در درازمدت به ضرر همه است.
چندگانگی تصمیم‌ درباره برنامه‌های هنری به ضرر همه است
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید‌عباس صالحی، عصر جمعه (۱۹ مهرماه) در نشست خبری و در جمع خبرنگاران شیراز در زمینه اعمال سلیقه دستگاه‌های موازی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اعطای مجوزها یا لغو آن‌ها عنوان کرد: در درجه نخست، همکاران مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد باید در اعطای مجوزها مراقبت‌های کافی داشته باشند.
 
صالحی، بیان کرد: حتی اگر این وزارتخانه در اعطای مجوز و طی مسیرها و فرایندها اشتباه کند، مبنا باید این باشد که مجوزهایی که مجموعه‌های حاکمیتی می‌دهند، مورد احترام باشد و اگر مشکلی هست باید آن‌را به گونه‌ای دیگر حل کرد؛ نه با لغو مجوز و برخوردهای دیگر.
 
وی درباره حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در توسعه زیرساخت‌های اقتصاد هنر بیان کرد: نوع نگاه مقامات کشوری و استانی می‌تواند این مسیر را بهتر تبیین کند که چگونه می‌توانیم در حین مراقبت از اصول و قوانین، سرمایه سالم را در محیط اقتصادی و فرهنگی خود فعال‌تر کنیم؛ چراکه به‌طور طبیعی این نقطه، نقطه تحرک اصلی خواهد بود.
 
صالحی در ادامه درباره نحوه ارائه تسهیلات و کمک به اصحاب رسانه در حوزه خدمات عنوان کرد: با توجه به شرایط، طی دو سال گذشته شاهد اختلالات کلی در منابع عمومی و در همه حوزه‌ها بوده‌ایم؛ اما در عین حال خواسته‌های خود را با سازمان برنامه و بودجه مطرح کرده‌ایم و بر این مساله تاکید کردیم که شرایط اصحاب رسانه خاص است و باید به آن بیش از پیش توجه کرد.
 
وی گفت: ما شرایط کشور را درک می‌کنیم، شرایط اصحاب رسانه را نیز می‌فهمیم. منابع عمومی هم تزریقات خود را یافته و تاثیرات خود را گذاشته است؛ بر این اساس در  سال ۹۶ و ۹۷ وضعیت بیمه اصحاب رسانه مطلوب بود و تعداد بیمه‌شوندگان در سال ۹۷ دو برابر سال ۹۵ بوده است و حدود ۸۰ درصد افزایش یافته است؛ اما فاصله بین نیاز و این ارقام باعث شده فشارهایی به دولت و اصحاب رسانه وارد شود.

تسریع در تکمیل تالار مرکزی شیراز با منابع دولتی ممکن نیست
 
صالحی در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر وضعیت تالار مرکزی شیراز که قریب به ۱۰ سال است روند ساخت آن ادامه داد، عنوان کرد: از‌آنجاکه حجم سرمایه‌گذاری در این زمینه بالاست، اگر بخواهیم طرح را با منابع دولتی تکمیل کنیم، باید زمان بسیاری را طی کنیم؛ بنابراین مصوبه شورای شهر و حمایت شهرداری را جلب کرده‌ایم و جلسات بسیاری را برگزار کرده‌ایم که امیدواری‌هایی را برای تسریع در ساخت این مجموعه ایجاد می‌کند.

صالحی ابراز امیدواری کرد تالار مرکزی شیراز تا پایان دولت تدبیر و امید به سرانجام برسد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین درخصوص اجرای کنسرت در مجموعه تخت جمشید گفت: وظیفه فرهنگ و ارشاد اسلامی نظارت و بررسی شعر و محتوا و مجوز دادن به آن‌هاست و این وزارتخانه در مساله مکان که به وزارت میراث فرهنگی و گردشگری مربوط می‌شود، دخالتی ندارد.

صالحی عنوان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف است در این نوع موارد در حوزه موسیقی و اجرا فعالیت کند؛ اما در مجموع درباره برگزاری کنسرت‌ها در فضاهای یاد شده مشکلی ندارد.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین درباره موضع‌گیری مسئولان درخصوص هفتم آبان(مطرح شده درباره روز کوروش) که پیش از این در جلسه شورای فرهنگ عمومی فارس مطرح شده بود، گفت: امام جمعه شیراز و نماینده ولی فقیه در استان فارس نظریه‌ای را مطرح کرد که می‌توان با بهره‌گیری از آن مشکلات اینچنینی را حل کرد.
 
وی اظهار کرد: اینکه به ایران قبل از اسلام با چه نگاهی می‌نگریم، در نظریه «تکثرگرایی غیر فروکاهشی» که امام جمعه شیراز ارائه کرد، به منزله یک نظریه راهبردی عنوان شده و راهکارهای سه‌گانه آن مطرح شده است که براساس آن می‌توان آن‌را انکار یا تحمل کنیم و یا به کمک تفسیر دوره بعد از اسلام، آن دو را با یکدیگر پیوند دهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص توقف تدوین قانون نظام جامع رسانه‌ای، گفت: کمیسیون فرهنگی و فضای دولت این قانون را تایید کرد و نگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این بود که اگر آن قانون تعقیب می شد به کمک اصحاب رسانه می‌آمد؛ اما چون مجموعه‌ای از اصحاب رسانه درباره آن سوالاتی داشتند، مسیر متوقف شد.

وی افزود: مجلس درحال پیگیری این موضوع است و و روح آنچه مجلس در دست بررسی دارد با آنچه مد نظر بوده است همخوانی‌ دارد.
کد مطلب : ۲۸۱۹۵۶
http://www.ibna.ir/vdciwzarqt1av32.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما