سومین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ شمس تبریزی با عنوان «چهره‌ متناقض‌نمای شمس درمقالات» روز چهارشنبه هفدهم مهر در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.
چهره‌ متناقض‌نمای شمس در مقالات بررسی می‌شود
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهر کتاب، شمس به تعبیر کی‌یرکگور «شهسوار ایمان» است، که از سپهر حسانی و اخلاقی پای فراتر نهاده و به همین دلیل «یکه و تنها»ست و تقلیدناپذیر و مهم‌تر از آن، قضاوت‌ناپذیر.

بخشی از علل تجلی متناقض‌نمایانه‌ شخصیت شمس، مربوط به رفتارها و گفتارهای اوست، که با موازین و معیارهای عرفی، اخلاقی و اجتماعی زمانه‌ خود او و زمانه‌ ما سازگاری ندارد. این گفتارها و رفتارها، به صورت پراکنده در مقالات منعکس شده است. او در مقالات از خود اطلاعات قطره‌چکانی ارائه می‌کند، که مجموع این اطلاعات، شخصیتی کامل و منسجم از وی برنمی‌سازد و فاصله‌ها و شکاف‌های موجود در زندگی و شیوه زیست وی، موجبات ابهام و متناقض‌نمایی شخصیت او را فراهم می‌آورد.

از آنجا که شمس عادت به نوشتن نداشته است، گفتارهای وی محصول موقعیت‌هایی هستند که، به فراخور درگرفتن بحثی، یا در اثر رخدادی بر زبان رانده شده‌اند، موقعیت‌مندی گفته‌های شمس از یک‌سو و بیان نشدن زمینه و بستر ایجاد سخنان، از سوی دیگر، نظم پریشانی بر آن‌ها تحمیل کرده و وجود هرگونه تناسبی را در دستگاه فکری وی از بین برده است.

سومین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ شمس تبریزی، در روز چهارشنبه هفدهم مهر ساعت ۱۶:۳۰، به بررسی «چهره‌ی متناقض‌نمای شمس در مقالات» اختصاص دارد، که با سخنرانی قدرت‌الله طاهری، عضو هیات علمی دانشگاه شهیدبهشتی، در مرکز فرهنگی شهرکتاب، واقع در خیابان شهیدبهشتی، خیابان شهید احمد قصیر(بخارست)، نبش کوچه سوم برگزار می‌شود و ورود برای همگان آزاد است.
کد مطلب : ۲۸۱۶۲۲
http://www.ibna.ir/vdcirzarrt1avq2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما