کتاب «گرجیان در گورستان مسیحی دولاب تهران» با حضور اساتید، ایران‌شناسان، کارشناسان و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در انستیتوی شرق‌شناسی گرجستان رونمایی شد.
انتشار کتاب «گرجیان در گورستان مسیحی دولاب تهران» در گرجستان
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نشست روزنمایی از کتاب «گرجیان در گورستان مسیحی دولاب تهران» مربوط به مطالعات پژوهشی و علمی درخصوص آثارمعماری آرامگاه شاهزاده گرجی و سنگ نوشته‌های گرجیان دفن شده در قبرستان دولاب تهران و شهرهای دیگر ایران  و بررسی نحوه حفاظت از میراث‌های فرهنگی و تاریخی گرجستان بود.
 
برنامه‌های این جلسه شامل ارائه گزارش اقدامات انجام شده در خصوص مطالعات علمی، مرمت و بازسازی آرامگاه همسرخوشتاریا  یکی از شاهزادگان گرجی، تبادل نظر کارشناسان برای حفاظت و مرمت بناهای تاریخی گرجستان، برگزاری نمایشگاه عکس از آرامگاه همسرخوشتاریا و سنگ نوشته‌های قبرستان گرجیان در شهرهای مختلف ایران و جلسه رونمایی از کتاب «گرجیان در گورستان مسیحی دولاب تهران» بود.
 
در ابتدای نشست، پرفسور گیورگی سانیکیدزه رئیس انستیتوی شرق شناسی با اشاره به ارتباطات تاریخی و فرهنگی گرجستان و ایران نمونه هایی از میراث فرهنگی و تاریخی مشترک را معرفی کرد و سپس گزارشی از اقدامات انجام شده در یک سال گذشته در حوزه فعالیت‌های علمی وفرهنگی گرجستان با ایران و همچنین اقدامات انجام شده برای مرمت و بازسازی آرامگاه همسر آکاکی مفودیویچ خوشتاریا  در راستای اجرایی کردن  یادداشت تفاهم همکاری میان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ایران و دانشگاه دولتی ایلیا ارائه کرد.
 
رئیس انستیتوی شرق شناسی گرجستان در ادامه سخنان خود از همکاری‌های خوب و سازنده سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تفلیس، وزارت امورخارجه، سازمان میراث فرهنگی و سایر نهادهای علمی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران که در راستای توسعه روابط علمی وفرهنگی دوجانبه با نهادهای گرجستان بویژه انسیتیوی شرق‌شناسی همکاری و فعالیت مشترک دارند تقدیر و تشکر کرد.
 
در ادامه حمید مصطفوی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان با اشاره به روابط تاریخی دوجانبه و اشتراکات فرهنگی ایران و گرجستان گفت: دو کشور ايران و گرجستان ريشه‌های تاريخی و فرهنگی عميقی وجود دارد که پيشينه و فرهنگ مشترک دو ملت را می‌توان به کمک میراث مشترک تاریخی و فرهنگی، دانشمندان و شعرا، شخصیت‌ها، آيين‌ها، آداب و رسوم، زبان و ادبيات دو کشور شناسایی و معرفی کرد.
 
رایزن فرهنگی کشورمان افزود: هرگونه اقدامی که به منظور شناخت،حفظ،احيا و ارتقاي فرهنگ و میراث مشترک انجام شود می‌تواند زمينه ساز ارتقاي تعاملات سياسی، اقتصادی، علمي شود. مصطفوی بر اهمیت شناسائی و مستند سازی میراث فرهنگی ملموس و غیرملموس، آثار تاریخی  و آداب و رسوم مشترک دو کشور تاکید کرد و از آمادگی رایزنی فرهنگی  برای همکاری و انجام طرح و برنامه‌های مشترک خبر داد.
 
در ادامه تعدادی از ایرانشناسان و کارشناسان از جمله دکترنیکولوز ناخوتسریشویلی، آنتون واچارادزه از آژانس ملی حفاظت از میراث فرهنگی گرجستان، خانم تامار تکوادزه خبرنگار شبکه تلویزیونی ارت سولوونبا - پاتریاکی و سایر کارشناسان سخنرانی کردند.
 
در این نشست درباره پروژه‌های تحقیقی، کارهای انجام شده و برنامه‌ها و پروژه‌هایی آینده درخصوص حفاظت ازمیراث فرهنگی گرجستان بحث شد و کتابی که در این ارتباط چاپ شده بود رونمایی شد.
کد مطلب : ۲۷۸۲۱۵
http://www.ibna.ir/vdccs4qip2bqmi8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما