رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از مجموعه آثار بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی به عنوان میراث قابل افتخار و عظیم یاد کرد و گفت: دیپلماسی سیاسی تغییر می‌کند اما آنچه که ماندگار بوده فرهنگ ملت‌ها است که تعیین کننده نقش آنهاست.
فرهنگ ملت‌ها خلاف دیپلماسی سیاسی تغییر نمی‌کند
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، آیین اهداء گواهی ثبت مجموعه اسناد بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی در فهرست ملی برنامه حافظه جهانی دهم تیرماه با حضور اشرف بروجردی، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، محمدحسن طالبیان، معاون سازمان میراث فرهنگی کشور، جبرئل نوکنده، رییس کل موزه ایران، نادر فلاحی، مدیرکل میراث اردبیل و عمادالدین شیخ الحکمایی، پژوهشگر اسناد بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی در محل موزه ملی ایران برگزار شد.

بروجردی در این مراسم با بیان اینکه هم اکنون دغدغه اساتید در این حوزه ثبت آثار این مرز و بوم در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی بوده، تاکید کرد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران صرفا تسهیل‌گر بوده و اساس کار بر دوش اساتید، خبرگان و بزرگوارنی است که دغدغه دانش و تخصص داشته و علاقه‌مند هستند اعتلای این سرزمین را در معرض دید و شنود همگان قرار دهند.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به فعالیت اساتیدی که در این حوزه ایفای نقش می‌کنند، گفت: این افراد دغدغه و تعلق خاطر به آثار ماندگار این سرزمین دارند و تلاش می‌کنند این آثار را به عنوان ذخیره و دیعه برای آیندگان به یادگار بگذارند.

وی با تاکید بر ضرورت همکاری و تعامل تمامی دستگاه‌ها برای جمع‌آوری و صیانت از آثار افزود: لازم است در این مسیر همه با هم و در کنار هم گام برداریم. البته سازمان میراث فرهنگی کشور تلاش و اهتمام خود را برای بهره‌مندی آیندگان از این آثار به کار بسته است.

بروجردی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم مبنی بر اینکه «به گذشتگان فخر نفروشید و خودتان چه دارید و درعین حال می‌گوید عبرت از گذشتگان باید وجهه همت باشد»، اضافه کرد: ما چه بهره و استفاده‌ای از دانشی که از گذشتگان به یادگار مانده است برده‌ایم؟
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: رویکرد حفظ میراث فرهنگی این سرزمین (میراث ایرانی- اسلامی) می‌تواند به عنوان پنجره ای پیش روی ما قرار گیرد.

وی با اشاره به فعالیت سازمان یونسکو ادامه داد: این سازمان در جهت حساس کردن ملت‌ها برای شناسایی سابقه و دیرینه فرهنگی خودشان از سوی سازمان بین الملل ایجاد شده است.

بروجردی با بیان اینکه دیپلماسی سیاسی تغییر می‌کند، ادامه داد: در این میان آنچه که ماندگار است فرهنگ ملت‌ها بوده که تعیین کننده نقش آنها است.

وی به نقش آفرینی فرهنگ ایرانی اشاره کرد و گفت: فرهنگ ایرانی می‌تواند در عرصه بین‌المللی حرفی برای گفتن داشته باشد و برای بهبود زندگی جامعه بشری کمک شایانی کند در این‌باره می‌توان به منشور کوروش و مثنوی معنوی مولانا که به عنوان آثار جهانی شناخته شده اند اشاره کرد که هم اکنون تمام ملت‌ها از آنها بهره‌مند هستند و شاید ملت‌ها در راستای تدوین قوانین خود به منشور کوروش استناد می‌کنند.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با بیان اینکه هم اکنون مثنوی معنوی به ۷۰ زبان زنده دنیا ترجمه شده است، افزود: این اثر مملو از آموزه‌ها و زیستن بوده و می‌تواند راهگشا باشد به طوری که با هم بودن و کنار هم زیستن را می‌آموزد.

بروجردی با بیان اینکه در مثنوی معنوی طی کردن راه رشد و کمال به خوبی دیده می‌شود، ادامه داد: حفاظت و صیانت از آثار پنجره‌ای است که ما و نسل آینده را برای داشتن گفتمان با دنیا آماده می‌کند.

وی ضمن ابراز تاسف از نادیده گرفتن ظرفیت‌ها و پتانسیل نسل جوان کشور ادامه داد: متاسفانه هم‌اکنون جوانان فرهیخته این سرزمین گریزان شده و شاید به سایر کشورها برای نمایش تجارب خود رفته‌اند که یکی از دلایل آن را می‌توان به عدم توجه کافی بر ضرورت بهره‌مندی از این نسل دانست.

وی به آموزه‌های گذشته که در حدود ۴۰ _۵۰ سال قبل مورد توجه بود، اشاره کرد و گفت: در آن زمان به ما آموختند که سنت‌ها را محترم بداریم و زایش و رویش را برای سنت‌ها لحاظ کنیم امروز نیز باید به نسل جوان که می‌خواهد دانش خود را در اختیار قرار دهد، افتخار کنیم.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از مجموعه آثار شیخ صفی‌الدین به عنوان میراث قابل افتخار و عظیم یاد کرد و گفت: این آثار ارائه طریق را نشان می‌دهند با نگرش در آن یاد می‌گیریم که چگونه فردیت در جامعه توسعه یابد و چگونه می‌توانیم حرکت جمعی با حفظ فردیت داشته باشیم.

بروجردی یادآور شد: کمیته ملی حافظه جهانی تمام فخرش به وجود کسانی‌ است که دانش آن‌ها مبنای تصمیم‌گیری در این کمیته بوده است. هم اکنون تعداد زیادی از داشته‌ها در نوبت هستند که به ثبت ملی، منطقه‌ای و جهانی برسند.

وی با بیان اینکه یونسکو بر این مطلب تاکید دارد که آنچه داریم با دیگران به اشتراک بگذاریم، اضافه کرد: امید است تحولی را که منتظر آن هستیم جرقه‌ای باشد تا کار مشترک و جمعی صورت گیرد چرا که این مهم می‌تواند هدایتگر باشد و لازم است داشته‌ها را برای بهره‌گیری دیگران در اختیار قرار دهیم.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بر لزوم شفاف‌سازی و ارائه دانش موجود در تمامی دستگاه‌های مختلف تأکید و خاطرنشان کرد: لازم است تمامی دستگاه‌ها آثار مربوطه را در اختیار یکدیگر قرار دهند چرا که این مهم موجب بهره‌مندی خواهد شد و امید است این امر گامی موثر و منشاء خیر و برکت برای جامعه باشد.

برپایی نمایشگاه مشترک در کنار بقعه شیخ صفی‌الدین
در ادامه محمدحسن طالبیان با بیان اینکه جای جای این کشور بسیار غنی بوده است، گفت: مطالعات وسیعی در مجموعه شیخ صفی‌الدین انجام و مشخص شد که تمامی اقدامات مبتنی بر موضوعات عرفانی و اصول عرفانی شیعی صورت گرفته است.

معاون سازمان میراث فرهنگی با تاکید بر اینکه عرفان شیعی در زمان شیخ صفی‌الدین جهانی شده است، ادامه داد: بسیاری از اطلاعات مکتوب و کتیبه‌ها ترجمانی از موضوعات مختلف هستند‌.

وی در ادامه به طرح پیشنهاداتی در این‌باره بسنده کرد و گفت: خوب است نمایشگاه مشترک با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی و سایر دستگاه‌ها در کنار بقعه شیخ صفی‌الدین برپا شود و اینکه یک سامانه و بانک اطلاعاتی مشترک میان دستگاه‌های مختلف ایجاد شود.

طالبیان ضمن تشکر از مدیریت ریاست کمیته ملی حافظه جهانی به جهت قرار دادن موضوعات کلیدی در حافظه بشری، خاطرنشان کرد: امید است پرونده مشترکی از این اسناد که بدون شک در میان سایر کشورها وجود دارد تهیه شود.

تجلی‌گاه قدرت، میعادگاه هنرمندان
همچنین جبرئیل نوکنده، رئیس کل موزۀ ملی ایران ضمن تشریح فعالیت‌های موزه ملی ایران گفت: در این موزه آثار نفیس از اسناد و نسخ خطی مربوط به  سده‌های اولیه اسلام و دوران قاجار وجود دارد.

وی با بیان اینکه هم اکنون تعداد ۷۰۰ نسخه از نمونه‌های شاخص سال‌های ۱۳۱۴ و ۱۳۵۱ از بقعه شیخ صفی‌الدین به این موزه منتقل شده است، ادامه داد: از این موزه به عنوان تجلی‌گاه قدرت، میعادگاه هنرمندان با گستره متنوع هنری یاد می‌شود.

نوکنده با بیان اینکه این موزه به جهت دارا بودن آثار بی نظیر به عنوان یکی از غنی ترین موزه های ایران به شمار می رود خاطرنشان کرد: ثبت میراث فرهنگی و رسالت نگهداری آنها بر دوش ما میراث بانان است و امروز پایبندی به این مهم بیش از گذشته احساس می‌شود.

اردبیل یکی از پایگاه‌های تمدن اسلامی است
در ادامه نادر فلاحی، مدیر کل میراث استان اردبیل به نقش موثر استان اردبیل در تاریخ ایران اشاره کرد و گفت: این شهر به عنوان یکی از مراکز پایگاه‌های تمدن اسلامی محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه ایران به عنوان یک واحد سیاسی مستقل در دوران صفویان نمود یافته است، ادامه داد: اهمیت سلسله صفوی با رسمیت بخشیدن به تشیع در اسلام بیش از پیش روشن می‌شود.

تهیه فهرست اسناد بقعه شیخ صفی‌الدین
در ادامه عمادالدین شیخ الحکمایی، استاد و پژوهشگر اسناد با بیان اینکه تعداد آثار باقی مانده از دوران پیش از صفویان انگشت شمار بوده گفت: مجموعه‌ای از این اسناد بقعه شیخ صفی‌الدین در سال ۱۳۵۰ به موزه ملی انتقال یافت و  فهرست‌برداری این امر یک سال به طول انجامید. در طول چند سال کل مجموعه مورد مرمت قرار گرفت که خوشبختانه هم اکنون این آثار در شرایط خوبی قرار دارند.

این استاد و پژوهشگر با اشاره به تهیه فهرست اسناد بقعه شیخ صفی‌الدین، افزود: بقعه شیخ صفی‌الدین کهن‌ترین موزه ایران است.

وی بیان کرد: مراکز مذهبی بخشی از اسناد قدیمی را نگهداری می‌کردند و می‌توان این مراکز را به‌عنوان آرشیوهای غیررسمی این اسناد یاد کرد در این میان تنها مرکزی که این شانس را داشت تا اسناد آن دست نخورده باقی بماند و مورد هجوم جدی قرار نگیرد اسناد مربوط به بقعه شیخ صفی‌الدین بوده که این اسناد در سال ۱۳۵۱ به موزه منتقل شد.

شیخ‌الحکمایی از توجه جهانی به اسناد بقعه شیخ صفی به عنوان مجموعه‌ای منحصر به فرد سخن به میان آورد و گفت: آنچه که برای ما از اطلاعات تاریخی گذشته وجود دارد، مربوط به کتاب‌ها و تالیفات تاریخی بوده که میزان اعتماد و اعتبار آنها همیشه مورد بحث و مناقشه بوده است، اما در اختیار داشتن مجموعه اسناد و یادداشت‌های اصیل این اهمیت را دارند که بسیار واقعی و شفاف هستند و مانند آینه‌ای شرایط زمان را انعکاس می‌دهند. مجموعه‌های بسیار ارزشمند اطلاعاتی می‌دهند که در منابع تاریخی وجود ندارند.

وی با بیان اینکه ثبت ملی مقدمه ثبت جهانی و بین‌المللی مجموعه بوده است، اضافه کرد: پرونده این مهم تشکیل شده است و به محض اینکه کار ثبت ملی انجام شود پرونده برای ثبت بین‌المللی ارسال خواهد شد.

شیخ الحکمایی با اشاره به وجود حدود ۱۰۰ مورد از آثار مربوط به بقعه شیخ صفی‌الدین در سازمان اوقاف کشور خاطرنشان کرد: این اسناد منشوری است که از هر زاویه می‌توان به آن توجه کرد و باید شرایطی مناسب برای در اختیار قرار دادن آن‌ها برای همگان به خصوص محققین فراهم شود چرا که بخش‌هایی از این اسناد می‌تواند نگاه ما را به تاریخ ایران تغییر دهد.

در پایان این مراسم گواهی ثبت اسناد بقعه شیخ صفی‌الدین توسط ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی به رئیس موزه ملی ایران اهدا شد؛ همچنین لوح‌هایی از اسناد باز چاپ شده این بقعه متعلق به سال ۷۰۴ هجری قمری در اندازه اصلی به اعضای کمیته ملی حافظه جهانی اهداشد و با حضور مسئولان مربوطه نمایشگاه این اسناد گشایش یافت.
کد مطلب : ۲۷۷۶۳۳
http://www.ibna.ir/vdcfmed0mw6deva.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما